yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Antarktika'da 3 Trilyon Ton Buzul Eridi

Geride bıraktığımız 25 sene içerisinde Antarktika'da toplam 3 trilyon ton buzul eridi ve özellikle son 5 yıldır hızı gittikçe artıyor. Yapılan yeni bir çalışmada uluslararası 84 kişilik grup, kıtanın buz durumunun tarihlere göre değişimini incelemek için 1992-2017 yılları arasındaki uydu fotoğraflarını kullandılar.

Ekibin ortaya çıkardığına göre Antarktika, 1992'den 2011'e kadar yıllık ortalama 84 milyar ton (76 milyar m3) buzul kaybına uğradı. Fakat 2012-2017 yılları arasında ise bu sayı ortalama olarak yılda 241 milyar ton (219 milyar m3) değerine kadar yükseldi. 25 senelik dönemdeki buzul erimesi sonucunda denizde yaklaşık olarak 8 mm yükselme meydana geldi. Bunun %40'ı ise (3 mm) son 5 yılda oluştu.

Deniz seviyesinde milimetrik yükselmeler çok bir şey ifade etmiyor görünebilir fakat bu zamana kadar yapılan inceleme ve araştırmalarda Antarktika'nın devasa kütleli buz tabakasının "iklim değişikliğinden" etkilenmeyebileceği öne sürülüyordu. Ama yeni bulgulara bakıldığında daha önce düşünülenden farklı olarak kıtanın buz tabakası iklim değişikliğine sanıldığı kadar direnç göstermeyebilir. Ve önümüzde Antarktika'nın okyanus seviyesinin yükselmesine bulunduğu katkı ile ilgili çok değişik bir tablo duruyor; tüm kıtanın eridiğini düşünürseniz ortaya çıkan su, deniz seviyelerinde 58 metre kadar yükselmeye neden olabilir.

Çalışmanın yardımcı yazarlarından ve İngiltere'deki Leeds Üniversitesi Dünya ve Çevre Enstitüsünde yeryüzü gözlem profesörü olan Andrew Shepherd:
"Uydu ölçümlerinden elde ettiğimiz bilgilere dayanarak buz tabakasının düşündüğümüzden daha da dinamik (hareketli) olduğunu söyleyebiliriz. Eğer 30 yıl önce ilk IPCC'ye (Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli) bakarsanız –kutuplarda ölçüm yapamadığımız zamanlar- buzul tabakalarının iklim değişikliğinden hiçbir şekilde etkilenmesinin beklenmediğini söyleyebilirdiniz" açıklamasında bulundu.

25 senelik zaman diliminde eriyen 3 trilyon ton kadar buzulu şu şekilde değerlendirebiliriz. Temmuz 2017'de Antarktika "Larsen C" isimli buz tabakasından kopan ağır buzdağı kütlesi tarihteki en büyüklerden biriydi ve ağırlığı 1 trilyon tondan fazlaydı.

Batı Antarktika'daki yıllık bazda buzul kaybına bakıldığında 2012 yılına kadar 58 milyar ton civarında seyrederken bu tarihten sonraki 5 yıllık süreçte (2012-2017) yıllık kayıp birden fırlayarak 175 milyar tona yükseldi.

"Antarktika bütün yıl boyunca buzul kaplı olmasına rağmen yıl içerisinde buzul tabakasında çekilmeler ve ilerlemeler söz konusu olabiliyor. Yüzyıllar boyu bu böyleydi. Fakat jeolojik kayıtlara bakıldığında iklim değişikliğinden ötürü gerçekleşen buzul kaybı uzak geçmişte gerçekleşen kayıp dönemlerine kıyasla çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir" şeklinde ifade etti Prof. Shepherd. Ve devam etti: "Fark edilen bu işaretlerle birlikte araştırmacılar daha önce yıllık olarak 50 metre civarında hesapladıkları Antarktika'daki buzulun geri çekilme miktarını yeniden ölçebilecekler."

Zaten bugün değerin 20 katı hızla bir çekilme (yılda 1 kilometreden fazla) yaşanmaktadır. Bunun üzerine Prof. Shepherd: "Buzulların günümüzdeki olduğu haliyle eriyip yıkılması daha önce hiç görülmemiş bir olaydır. Buzul tabakasının geri çekilme ve erime hızları da normal buzul döngülerine uymuyor" şeklinde açıkladı.

Güncelleme: 10/08/2018
Kaynak: Mindy Weisberger, "Antarctica Is Melting Away: More Than 3 Trillion Tons of Ice Vanished Since 1992", livescience.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 13/06/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat