yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Gulf Stream Akıntısı Son 1600 Yılın En Düşük Seviyesinde!

Atlantik'teki okyanus sirkülasyonu, sıcak yüzey akıntısı ve soğuk-dip ters akıntısı tarafından yönlendirilir.

Tarih boyunca iklimde köklü değişimlere sebep olan sıcak su akıntısı, sanıldığı kadar istikrarlı olmayabilir. Akıntı, potansiyel olarak ciddi sonuçlar doğuracak şekilde, daha önce benzeri görülmemiş bir yavaşlama geçiriyor.

Yeni bir araştırma, geçmişte iklimdeki şiddetli ve ani değişimlerle bağlantılı olan sıcak Atlantik akıntısının, şu anda son 1600 yılın en zayıf seviyesinde olduğunu ortaya koydu. Birçok bilimsel kanıta dayanan bulgular, Gulf Stream akıntısında yıkıcı bir çöküşün meydana gelmesinin yüzyıllar süreceğini ifade eden daha önceki tahminleri sorgulatıyor.

Böylesine bir çöküş, Batı Avrupa'da çok daha şiddetli kışların yaşamasına sebep olacak, ABD'nin doğu kıyı şeridinde deniz seviyelerini hızla yükseltecek ve hayati önem taşıyan tropikal yağmur rejiminin bozulmasına neden olacak. Araştırmaya göre akıntı şu anda, son derece büyük bir sapma olan, MÖ 400'dekine göre %15 daha zayıf ve bu zayıflamanın önemli bir bölümünden insan kaynaklı küresel ısınma sorumlu.

Atlantik Meridyonel Devinim Dolaşımı (AMOC) olarak bilinen akıntı, sıcak suyu Kuzey Kutbu'na doğru taşır. Su orada soğur, yoğunlaşır, çöker ve sonra tekrar Güney'e doğru akmaya devam eder. Ancak küresel ısınma suyun soğumasına engel olurken, Kuzey Kutup Bölgesi'nde, özellikle Grönland'daki buzları eritiyor. Bölgeyi yoğunluğu daha az olan tatlı su ile dolduruyor ve böylece AMOC akıntısını zayıflatıyor.

Bilim insanları, ölçüm yapmak için cihazları denize yerleştirdikleri 2004 yılından beri AMOC akıntısının zayıfladığını biliyorlar. Ancak şimdi iki yeni çalışma, zayıflamanın en az 1600 yıldır benzeri olmadığına dair kapsamlı, okyanus tabanlı kanıtları ortaya koyuyor.

Landra College Üniversitesinde yeni çalışmalardan birini yöneten Dr. David Thornalley şöyle konuştu:
"AMOC akıntısı, Dünya'nın iklim sisteminin gerçekten önemli bir parçasıdır ve geçmişteki ani iklim değişikliğinde önemli bir rol oynamıştır. AMOC akıntısının zannedildiği kadar istikrarlı olmadığını gösteren mevcut iklim modelleri, gözlemlenen yavaşlamayla eşleşmiyor."

Son buzul çağı boyunca AMOC akıntısındaki bazı büyük değişiklikler, bir ila üç yıl gibi kısa bir süre içerisinde, 5-10°C arasında değişen kış sıcaklıklarına yol açtı. Bu da Atlantik sınırında bulunan büyük kara parçaları üzerindeki hava durumuyla ilgili önemli sonuçları beraberinde getirdi.

Thornalley:
"Mevcut iklim modelleri, gelecekte AMOC akıntısının durmasını öngörmüyorlar. Sorun şu ki; bunun gerçekleşmeyeceği ne kadar kesin? Bu, nispeten düşük olasılıklı ancak etkisi büyük olan ve bardağı taşıracak son damlalardan biridir."

Nature dergisinde yayınlanan, Thornalley ve meslektaşları tarafından yapılan araştırmada, son 1600 yıl boyunca AMOC akıntısını incelemek için, Kuzey Karolina'daki Cape Hatteras'ın önemli bir bölgesindeki dip tortularının çekirdekleri kullanıldı. Daha büyük tortu taneleri, AMOC akıntısının daha hızlı olması anlamına gelmektedir. Aynı şekilde küçük tortu taneleri ise AMOC akıntısının daha yavaş olduğunu göstermektedir.

Araştırma yapılırken ayrıca AMOC akıntısının gücünü gösteren, sıcaklıkların karakteristik modelini belirlemek için Atlantik'teki küçük deniz canlılarının kabukları da kullanıldı. Akıntı zayıfladığında, İzlanda civarındaki okyanusun büyük bir bölümü soğur, daha az soğuk su kuzeye gelir ve ABD'nin doğu kıyısındaki sular ısınır.   

Nature dergisinde yayınlanan bir diğer araştırmada da yine sıcaklıkların karakteristik modellemesi kullanıldı ancak bu kez son 120 yıl içinde toplanan termometre verileri kullanılarak değerlendirme yapıldı.

Her iki çalışmada da günümüzdeki AMOC akıntısının 1600 yıl öncekine göre %15 daha zayıf olduğu sonucuna ulaşıldı. Ancak aynı zamanda varılan sonuçlarda bazı farklılıklar ortaya çıktı. İlk araştırmada, AMOC akıntısının kayda değer zayıflamasının, doğal iklim değişkenliğinin bir sonucu olarak 1850'li yıllardaki mini buzul çağının bitiminden sonra gerçekleştiği, zayıflamanın daha da artmasının sebebinin ise küresel ısınma olduğu keşfedilmiştir.

İkinci araştırma ise, akıntının zayıflamasının büyük bölümünün sonra gerçekleştiğini ve sorumlusunun doğrudan fosil yakıtların yakılması olduğunu ileri sürmektedir. İki araştırma arasındaki farklılıkların nedenlerini anlamak için daha fazla araştırma yapılmaya devam edilmektedir.

Bununla birlikte, insan kaynaklı iklim değişikliğinin potansiyel ciddi sonuçları beraberinde getirmesiyle, AMOC akıntısını yavaşlatmaya devam edeceği halihazırda açıktır.

Madrid Üniversitesinden, ikinci araştırmayı yürüten ekipten Alexander Robinson şöyle konuştu:
"Küresel ısınmayı hızlı bir şekilde durdurmazsak, Atlantik döngüsünün yavaşlamasını uzun vadede beklemeliyiz. Bu benzeri görülmemiş sürecin sonuçlarını anlamaya daha yeni başlıyoruz ve bu sonuçlar yıkıcı olabilir."

2004 yılındaki bir felaket filmi olan "Yarından Sonra", AMOC akıntısının aniden durmasını ve bununla gelen tahrip edici bir donmayı canlandırmıştı. Bilimin temellerinin doğru bir şekilde tasvir edildiğini ifade eden Thornalley:
"Film açıkça abartılmıştı. İklimdeki bu değişikliklerin birkaç gün veya haftada olması çok olağanüstü. Ancak geçmişte AMOC akıntısının zayıflamasının hızla gerçekleştiği ve büyük değişikliklere yol açtığı doğru" dedi.

Güncelleme: 08/05/2018
Kaynak: "
Gulf Stream Current at its Weakest in 1,600 Years, Studies Show", theguardian.com, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 11/04/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat