yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

2022'ye Kadar Anormal Sıcaklıkların Devam Edeceği Tahmin Ediliyor

Soğumayı unutun. Yeni bir bilimsel tahmine göre, yıllardır devam eden sıcak çizgi, büyük ihtimalle en az 2022'ye kadar devam edecek.

Nature Communications Dergisi'nde yayınlanan hava tahmini raporu, önümüzdeki beş yılın, yüzey ve okyanus ısılarındaki aşırı artış ihtimalini de göz önüne alarak, "anormal derecede sıcak" olacağını öngörüyor.

Mevcut 10 iklim değişimi modelinden verileri kullanarak araştırmayı yürüten bilim insanları, tahmin edilen ısınmanın, tek başına insan kaynaklı küresel ısınmadan beklenenin ötesinde olduğunu söylediler. Buna karşılık değişimin, okyanusların salınımı gibi doğal faktörlerden etkilenen, iklimin "içsel değişebilirliği" olarak bilinen bir olgudan kaynaklandığı söylenebilir.

Bu iç etmenler, iklimde altta yatan ısınma eğilimi devam etse bile, yüzey sıcaklıkları önemli ölçüde yükselmediği için, 2000'lerde "hiatus" adı verilen küresel ısınmanın duraksama sebebi olarak belirtilmişti. Araştırmanın yardımcı yazarı ve oşinograf Florian Sevellec, The Washington Post'a şöyle konuştu:
"Önümüzdeki beş yıl, 'hiatus' döneminde alıştığımız soğuğa nazaran, anormal sıcak bir iklimin gerçekleşmesi ihtimalinin daha yüksek olduğunu bulduk."

Bu durum aslında, yıllardır süren sıcak havanın bir devamı olduğu anlamına gelebilir. NASA'ya göre geçtiğimiz dört sene kaydedilen en sıcak yıllardı. "Yakıp kavurucu" ününü kazanan 2016, şimdiye kadar kaydedilen en sıcak yıl oldu.

Diğer yandan önümüzdeki beş yılın en sıcaklar arasında yer alıp alamayacağı da belirsizliğini koruyor. Son tahminlerin arkasındaki bilim insanları, yaptıkları araştırmanın tamamen istatistik ve olasılığa dayalı olduğunu vurguluyorlar.

Çalışma, %58 ihtimalle, 2018-2022 yılları arasında, Dünya'daki yüzey sıcaklıklarının istisnai bir şekilde artacağı sonucuna vardı. %69 gibi daha yüksek bir olasılıkla ise, bu zaman sürecinde okyanuslar da anormal bir sıcaklığa maruz kalacak. Bilim insanları ayrıca, okyanusların önümüzdeki beş yıl boyunca "aşırı sıcaklık olayları" deneyimleyeceğini, ve bu olaylarda %400'e kadar varan oranla "dramatik bir artış" olacağını belirtiyorlar.

Böylesine aşırı sıcaklıklar, ısınan sular nedeniyle, son yıllarda kitlesel kayıplara uğramış mercan resiflerinin de içinde olduğu deniz yaşamında tahrip edici etkilere sahip olabilir.

Araştırmaya dahil olmayan iklim uzmanları ise, yeni tahminleri değerlendirirken farklı görüşlere ayrıldılar. Edinburgh Üniversitesinde İklim Sistemi Bilimi profesörü Gabi Hegerl gibi bazıları, araştırma yazarlarının potansiyel olarak yararlı bir iklim tahmini modeli ortaya koyarken "ustalık gerektiren" bir iş yaptıklarını söyledi.

Hegerl, BBC'ye şöyle konuştu:
"Yazarlar küresel iklim değişkenliğinin, gelecek yılların ortalama sıcaklık eğiliminden daha sıcak veya daha soğuk hale gelip gelmeyeceğini tahmin etmeye çalıştılar. Önümüzdeki birkaç yılın olasılıklarını hesaplamak için önceki yıllara ait dünya çapında iklim modeli verilerini ustalıkla kullandılar. Bulgular, gelecek birkaç yılın beklenenden daha sıcak olacağının muhtemel olduğunu ortaya koyuyor."

Ancak diğer bilim insanları modelin sınırlarına dikkat çekti. The Post gazetesine konuşan, NASA Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü müdürü Gavin Schmidt, ısınma etkisinin oldukça küçük olduğunun tahmin edildiğini ifade etti. Schmidt ayrıca iklim söz konusu olduğunda, yıldan yıla meydana gelen çok küçük değişimlerin değil "uzun vadeli iklim eğiliminin" önemli olduğuna vurgu yaptı.

Güncelleme: 04/11/2018
Kaynak
: "Scientists Predict ‘Anomalously Warm’ Climate Until 2022", huffingtonpost.com, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 15/08/2018


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat