yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Samanyolu'nda 10.000 Karadelik mi Var?

Binlerce yıldız, Samanyolu'nun merkezinde bulunan Sagittarius A* karadeliğinin etrafında girdap yaparak dönüyor.

Samanyolu galaksisinin merkezinde bulunan Sagittarius A* karadeliği.

Galaksimizin merkezinde her şeyi içine çeken süper kütleli bir karadeliğin varlığı düşüncesi en cesur kimsenin bile aciz hissetmesi için yeterlidir.

Bilim adamları Samanyolu'nun merkezinde dönen on binlerce karadeliğin bulunduğunu keşfetti.

Bilim adamları bütün büyük galaksilerin ortasında süper kütleli bir karadeliğin olduğunu düşünüyor. Astronomlar, ilk kez 1931 yılında galaksimizin merkezinde bulunan dev Sagittarius A* karadeliğini tespit etmişti. Yaklaşık 20 yıldır, astrofizikçiler Sagittarius A*'nın etrafında daha küçük binlerce karadeliğin var olabileceğini öngörüyorlardı. Çünkü onun etrafı yıldızların doğumu ve ölümü için müthiş bir gelişme alanı sağlayan devasa gaz ve toz halesi tarafından kuşatılmıştır.

Yıldızların bazıları ölürken yeni karadelik oluşturarak kendi içlerine çöker. Süper kütleli karadelikler başka yerdeki karadelikleri de içine çekebilir. Fakat şimdiye kadar bunun için yapılan araştırmalar sonuçsuz kaldı.

Çalışmanın başyazarı ve Kolombiya Üniversitesinin Astrofizik Laboratuvarının yardımcı yöneticisi Dr. Chuck Hailey şöyle dedi: "Kimsenin bulamadığı altı ışık yılı genişliğindeki bir bölgede bu şeylerden 10.000 ila 20.000 civarında olduğu zannediliyor. Ancak elde fazla güvenilir delil yok."

Fakat şimdi Kolombiyalı bilim adamları uzayın daha küçük boşluklarını saptamak için yeni bir metot geliştirdiler. Çoğu karadelik tek başına kalırken, bazıları büyük yer çekim alanlarından geçen yıldızları ele geçirir ve "eşleşme" adı verilen süreçte ikili bir sistemi meydana getirirler. Bu bağlanma eylemi Dünya'da tespit edilebilen sabit akımlı x ışını patlamalarını oluşturur.

Dr. Hailey şöyle devam etti:
"Tek kalmış ve eşleşmemiş karadelikler sadece karanlıktır. Onlar hiçbir şey yapmazlar. Bu yüzden tek kalmış-yalnız olan karadelikleri aramak da onları bulmak da akıllıca bir yol değildir. Ancak karadelikler düşük kütleli bir yıldızla eşleştiği zaman oluşan bu birleşmeden zayıf x ışınları yayılır. Ama ışınlar devamlı ve saptanabilirdir. Biz düşük kütleli yıldızlarla birleşen karadelikleri bulabilseydik ve karadeliğin hangi kısmının düşük kütleli yıldızlarla eşleşeceğini bilebilseydik, bilimsel olarak yalnız olan karadeliklerin sayısıyla ilgili bir sonuca varabilirdik."

Araştırma ekibi, NASA'nın en gelişmiş teleskobunun bulunduğu Chandra X-ışını Gözlemevi'nden arşiv verilerine baktı ve Sagittarius A*'nın üç ışık yılı içerisinde yer alan 12 yalnız karadelik tespit etti. İkili sistemlerin özelliklerini, uzaydaki dağılımını analiz ettiler ve gözlemlerini değerlendirdiler. Karadeliklerin bulunduğu bölgenin etrafında bir yerde 300 ila 500 kadar ikili sistemlerin olması gerektiği ve tek kalmış karadeliklerin de 10.000 civarında olması gerektiği sonucuna vardılar.

Bulgular, uzayda oluşan yerçekimi dalgalarını araştırmak için bilim adamlarına yardımcı olabilir. Yerçekimi dalgaları iki karadeliğin çarpışması gibi yıkıcı olaylar olduğunda meydana gelir.

Dr. Hailey, "Bu, büyük bir teoriyi doğrular ve pek çok sonuçları var" diye ekledi ve devam etti:
"Yerçekimi dalgalarıyla ilgili araştırma önemli bir şekilde ilerliyor. Çünkü tipik bir galaksinin merkezinde bulunan karadeliklerin sayısının bilinmesi, kaç tane yer çekimsel dalga olayının onlarla ilişkili olabileceğinin daha iyi tahmin edilmesine yardımcı olabilir. Astrofizikçilerin ihtiyaç duyduğu bütün bilgiler galaksinin merkezindedir. Samanyolu, süper kütleli karadeliklerin küçük olanlarla nasıl etkileşeceğini araştırdığımız tek yerdir. Çünkü biz onların diğer galaksilerdeki etkileşimini göremiyoruz."

Güncelleme: 01/05/2018
Kaynak
: Sarah Knapton, "10,000 Black Holes Exist in Center of Milky Way, Scientists Find", telegraph.co.uk, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 04/04/2018

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat