yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Peygamberimiz(sav): "Semizotu, 70 Derde Devasın, Her Yerde Bitesin!"

Latince İsmiPortulaca oleracea L.
Familya İsmi: Semizotugiller (Portulacaceae)
Farklı yörelerdeki isimleri: Semizotu, soğukluk, pırpır, temizlikotu
Yabancı Dillerdeki isimleri: Green purslane, summer purslane, pigweed, pusley, little hogweed, golden purslane, portulakk (Norwegian), pourpier (French), Gelber Portulak (German), portulakka (Finnish), portulak (Danish), verdolaga (Spanish), ma chi xian (Chinese).

Semizotunun Dünya'daki dağılımı

Bitkiler canımızın-canlılığın hayati özüdür. Bu nedenledir ki "şifalı bitkiler" yerine "bitkilerin şifası"ndan söz etmek daha doğru olur. Her bitkide potansiyel olarak "şifa" mevcuttur. Ancak bunun keşfi, kullanımı ilaca dönüştürülmesi bilimin konusudur. Bugünkü tıp, bir bilim dalı olmasına rağmen, bazı bilim dallarında olduğu gibi kutsallaştırılmış-yanlı yaklaşımlar içermektedir. Bunlar, tıbbi yöntemlerin dogmatik hale gelmesi, kar hırsı ve "bitkilerin şifası"nı görmezlikten gelme alışkanlığı ve araştırma konusu yapmamaktır. Halbuki insanlık, tarih boyunca bitkilerle beslenmiş, "bitkilerin şifası"na baş vurmuş ve bitkilere dayalı tecrübesini biriktirmiştir. Bunu görmezlikten gelmeye kimsenin hakkı yoktur.

Müslüman olduklarını iddia eden toplumlar hiç değilse Peygamberimizin tıp konusundaki tavsiyelerini dikkate alsalardı bugün Küresel Sağlık sisteminin esiri olmazlardı.

İşte sayısız şifalı bitkilerden birisi olan semizotu hakkında Peygamberimizin(sav) şifasını ihbarı ve duası:

Resulullah(sav) semizotunun yanından geçti, ayağında yara vardı. Onunla ayağının yarasını tedavi etti ve şifa buldu. Şöyle buyurdu:

"Allah seni mübarek kılsın! Dilediğin yerde bitesin, zira sen en küçüğü baş ağrısı olmak üzere 70 derde devasın."
(El-Metalib ul-Aliye, C.2. Hno:2409)

SEMİZOTU HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Bahçelerde ve tarlalarda görmeye alışık olduğumuz semizotu, en iyi kumlu, killi topraklarda, güneş gören ve nemli yerlerde yetişir. Dona karşı hassastır. Bu yüzden dünyanın kutup bölgeleri hariç her yerinde tek yıllık ya da uygun bulursa çok yıllık olarak yetişebilir. Asitli, nötr ve alkalin toprakları sever. Litaretürlerde "istilacı, yayılmacı" tür olarak geçen semizotu bu özelliği ile tarla zararlı otları kapsamındadır. Tohumları ilkbaharda doğrudan toprağa ekilir. Uzun süre yaprak toplanabilmesi için yaz boyu tekrar tekrar ekilebilir. Yapraklar tohum ekildikten 6-8 hafta sonra toplanabilir.

BİTKİNİN TASVİRİ

Semizotu 10-40 cm uzunluğuna erişebilen tek yıllık bir bitkidir. Fakat tropik bölgelerde çok yıllık olabilir. Dallar yatay veya dikey büyüyebilir. Koyu yeşil yumurta şekilli yaprakları karşılıklı veya sıralı olarak çıkar. Gövdeler, sukkulent (etli), morumsu-kırmızıdan yeşile değişen renkte ve tüysüzdür. Semizotu etli- sulu gövdesi ve yaprakları ile yaklaşık %94 su içerir. Karpuzun yenen kısmının içerdiği suyun %98 olduğu düşünülürse neredeyse karpuza yakın miktarda su içerdiğinden susuzluğu gideren bir bitkidir.

BİTKİNİN YETİŞTİRİLMESİ

Semizotu salatası

Semizotu kendiliğinden yetişebildiği gibi tohumları ekilerek de yetiştirilebilir. Bir kök semizotundan 10.000 taneye kadar tohum elde edilebilir. Kendi kendine döllenebilen bir bitkidir. Döllenmek için ayrıca böceklere, rüzgara ihtiyaç duymaz.

İlaç olarak kullanılan kısımları yaprakları ve genç sürgünleridir. Bunlar bitki çiçeklenmeden önce toplanmalıdır. Yapraklar genellikle taze olarak tüketilir, ancak sonradan kaynatılarak veya tentür (Bitkinin kısımlarının sirkede bekletilip elde edilen bir çeşit ilaç) şeklinde tüketilebilmesi için kurutulabilir.

BİTKİNİN BESİN OLARAK KULLANIMI

Semizotunun hafif tuzlu-ekşimsi hoş bir tadı vardır. Gıda olarak binlerce yıldır tüketilmektedir. Yaprakları, gövdesi ve tomurcukları yenebilir. Ispanak gibi  yemeği, salatası ya da çorbası yapılabilir. Yaprakları kurutulup baharat olarak ya da içerdiği müsilaj nedeniyle çorbalarda kıvam artırıcı olarak kullanılabilir.

BİTKİNİN İÇERİĞİ

Semizotu, omega-3, protein ve müsilaj içerir. A, B1, C vitaminleri, nikotinamid ve birçok mineral (magnezyum, potasyum, nitrat) bakımından zengindir. L-dopa, dopamin, L-nörepinefrin, kırmızı-mor pigmentler (oleracin I ve II), kafeik, ferulik ve sinapik asit, kalsiyum oksalat ve oksalat asit, potasyum tuzları ve demir sakkarat içerir.

Tohumları da; nişasta ve yağ bakımından zengindir. Bazı araştırmacıların "mucize bitki" olarak tanımladığı semizotunu özel kılan, içerdiği vitaminler ve minerallerin yanısıra, diğer yeşil yapraklı sebzelere göre yüksek miktarda omega-3 bulundurmasıdır. Bilindiği üzere omega- 3 vücut tarafından üretilemediği için gıdalarla alınmak zorunda olunan, insanın gelişimi ve sağlığı için gerekli bir yağ asididir.

Omega-3

Omega-3 ve omega-6 yağ asitleri, insan vücudu tarafından üretilemez, dolayısıyla gıdalardan alınmak zorundadır. Omega-3 yağ asidinin DHA (Docosahexaenoic acit), EPA (Eicosapentaenoic acit) ve ALA (Alpha- Linoleic Acit) olmak üzere üç çeşidi vardır. DHA ve EPA hayvanlarda, ALA bitkilerde bulunur. Hayvansal omega-3 yağ asitleri vücutta direkt kullanılabilirken; bitkisel omega-3 yağ asidi DHA'ya dönüştürülerek kullanılır. Bu aşamada omega-3 yağ asidinin çoğu kaybedilir. Bu yüzden hayvansal omega-3'ler tercih sebebidir. Ancak kimi uzmanlar sadece ALA almanın yeterli olduğunu vücudun ALA'yı dönüştürebildiğini söylerken kimileri de bunun tam aksini iddia ediyor.

Yandaki tabloda bazı bitkilerdeki omega-3 miktarları verilmiştir. Tabloda da görüldüğü gibi sınıflandırılan bitkiler arasında yulaf tohumu, soya fasülyesi ve cevizden sonra en yüksek miktarda omega-3 bulunduran bitkidir. Ancak yulaf ve soya fasülyesi genellikle hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Ceviz ise semizotuyla karşılaştırıldığında kalorisi oldukça yüksektir. Düşük kalorili ve sıfır kolesterollü semizotu bu özelliği ile yağlı balıklardaki omega-3'e de alternatiftir.

Çalışmalar, omega-3'leri düzenli olarak tüketen kişilerin depresyona yakalanma olasılığının düşük olduğunu göstermiştir. Dahası depresyonda olan insanlar omega-3 takviyesine başlarsa semptomları düzelir.

İlginçtir ki, yeterli miktarda omega-3 almak, kalıcı göz hasarı ve körlüğü için dünyanın önde gelen nedenlerinden biri olan maküler dejenerasyon (Sarı nokta hastalığı-merkezi görme bozukluğu) riskinde azalmayla bağlantılıdır.

Omega-3, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcıdır. Kolesterol ve trigliserit düzeylerini düşürür, yararlı kolesterolü (HDL) yükseltir. Kanı inceltme kabiliyeti, damar hastalıklarının tedavisinde avantajlı olabilir. Omega-3, kalbin elektriksel faaliyetini etkileyerek ve beyni yatıştırarak, insanın psikolojisini düzeltebilen ve zihnin odaklanmasını sağlayan kimyasal maddelerin algılanmasını uyarır. Beynin yaklaşık %60'ı yağdan oluşur. Bu yağların yaklaşık üçte biri ise Omega-3 yağ asitleridir. Sadece beynin gelişim döneminde değil, tüm hayat boyunca nöronlar arasındaki bağlantıların devamlılığında etkilidir. Hamilelik süresince yeterli miktarda omega-3 alımı, çocuğa:
* Daha yüksek zeka
* Daha iyi iletişim ve sosyal beceriler
* Daha az davranış problemi
* Gelişimsel gecikme riskinin azalmasını sağlarken;
* ADHD (Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu)
* Otizm riskinin azalmasını sağlar. Ayrıca Omega-3:
* Yaşa bağlı zihinsel düşüş ve alzheimer hastalığı ile mücadelede kullanılır.
* Kemiklerdeki kalsiyum miktarını arttırarak kemik mukavemetini artırır. Bu, osteoporoz riskini azaltacaktır. 
* Omega-3 takviyeleri alan hastaların eklem ağrısı azalmış ve kavrama kuvvetleri artmıştır. 
* Menstrüel (aybaşı) ağrılarında kullanılır.

Yapılan bir çalışmada omega-3 takviyesinin, anti-inflamatuar(yangı önleyici) ilaç olan ibuprofenden daha etkili olduğu bulunmuştur.

Mağnezyum

Semizotunun yüksek miktarda magnezyum içermesi de tıbbi açıdan önemlidir (68 mg/100g). Yüksek tansiyondan muzdarip insanlara magnezyum içeren bitkilerden çok miktarda tüketmeleri tavsiye edilir. Semizotu, ıspanak ve fasulye bu bitkilerdendir. Son zamanlarda magnezyum yetersizliği çok yaygın hale gelmiştir ve tıp camiasında magnezyum kalp hastalıklarıyla ilişkilendirilmiştir. Yüksek miktarda magnezyum ve potasyum içeren besinlerin anti-depresan etkisinin olduğu da gösterilmiştir.

A vitamini

Semizotu, yeşil yapraklı sebzeler arasında en yüksek miktarda A vitamini bulunduranlardan biridir.100 gramı günlük ihtiyacın % 26'sını karşılamaktadır. Vitamin-A bilinen güçlü bir doğal antioksidandır ve görme için gerekli bir vitamindir. Sağlıklı mukoza ve cildi korumak için de gerekir. Akciğer ve ağız boşluğu kanserlerinden korunmaya da yardımcıdır.

C vitamini

Semizotu C vitamini açısından da oldukça zengin bitkilerden biridir. 100 gramı günlük C vitamini ihtiyacının %35'ini karşılayabilir. Antioksidan aktiviteye sahip olması nedeniyle kalp-damar hastalıkları ve kanseri önleme özelliği taşır. C vitamini en fazla yapraklarda, sonra çiçekler ve daha sonra saplarda bulunur. 

TIBBİ UYGULAMA

Hastalıklar

Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde aktif içerikleri nedeniyle birçok hastalığa iyi geldiği ortaya konmuştur. Semizotu;

* İdrar söktürücü
* Serinlik verici
* Yaraları iyileştirici
* Uyarıcı
* Terletici
* Afrodizyak etkisi vardır. Ayrıca;
* Yılan sokması
* Mesane, böbrek, akciğer, dalak ve dolaşım sistemi hastalıkları
* Nefes darlığı 
* Meme ucu yarası
* Ağız yaraları
* İskorbit
* Karaciğer hastalıkları
* İşeme zorluğu
* Akciğer hastalıkları
* KOAH
* İltihap (Enflamatuar) ve otoimmün hastalıklarında etkilidir.

Kullanım Şekilleri

Taze ezilmiş bitkinin suyu öksürüğü hafifletmek için içilebilir. Yüksek miktarda zamk (musilaj) içerdiğinden, ishal, dizanteri, ince bağırsak iltihabı ve apandisit gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı yatıştırıcı olarak kullanılabilir. İlaç olarak semizotunun dozajı, büyük nispette duruma bağlıdır. Birçok uzman, 9-15 gram kurutulmuş veya 30-60 gram taze semizotu tüketilmesini tavsiye eder. Harici kullanımlarda daha yüksek miktarlara çıkılabilir.

Yapraklarından elde edilen lapa, enfeksiyonlu yaraların iltihabını akıtmak için ve yanıklar ile deri hastalıklarına karşı kullanılır. Yaprakları kanama durdurucu, idrar söktürücü ve deri yumuşatıcı etkiye sahiptir. Saplarından elde edilen su isiliğe karşı etkilidir. Sulu özütü cilde uygulandığı zaman kas spazmına karşı çok etkilidir. Semizotu yapraklarının ezilmesiyle elde edilen taze suyu, böcek ısırıkları için deriye uygulanabilir. Semizotunun, yılan sokmasına iyi geldiği, terletici etkisinin olduğu ve mesane, böbrek, akciğer, dalak ve dolaşım sistemi hastalıklarını tedavi ettiği iddia edilmektedir. Çıban ve egzamaya karşı da rahatlatıcı etkisi vardır. Suyu, yüzü temizlemesi, tazelemesi ve deriyi sıkılaştırması için yüz maskesi olarak kullanılabilir. Ek olarak, taze ezilerek lapa haline getirilmiş yapraklar; baş ağrılarına, gözdeki yaralara ve gut hastalığına karşı kullanılabilir. Kurutulmuş yapraklarından yapılan çay, mide ve baş ağrılarının tedavisinde kullanılır. Çıban ve egzamaya karşı da rahatlatıcı etkisi vardır.

Semizotu tohumlarının;
* Sakinleştirici
* Kanama durdurucu
* Hafif idrar söktürücü
* Susuzluk giderici
* Kurt dökücü
* Adet uyarıcı etkileri vardır.

Uyarı:
*Semizotu kalsiyum oksalat içerdiğinden aşırı tüketilmesi böbrek taşı oluşumuna sebep olabilir.
*Hamilelerde aşırı tüketim düşük riskini artırabilir.

Semiz Otunun Yara İyileştirme Etkisi

Ürdün Üniversitesi Eczacılık ve Fen Fakültesinden bir grup bilim insanı tarafından 2003 yılında yapılan bir deneyle, semizotunun yara iyileştirici özelliğini araştırılmış. Bunun için 5 gruba ayrılan toplam 65 beyaz farenin sırt kıllarını tıraş edilip 7X7 mm ölçülerinde deri kesip kaldırılmış. Taze semizotu yapraklarının 3-5 dakika blendırdan geçirilmesi ile elde edilen lapa, ayrılan gruplara farklı miktarlarda farklı sürelerde uygulanmış. Üçüncü günün sonunda hiçbir şey uygulanmayan fare grubu ile yarasının üzerine semizotu lapası uygulanan fare grubu arasında belirgin bir iyileşme farklılığı gözlenmiştir.    
Fareler her grupta 13 fare olacak şekilde 5 gruba ayrılmış:
A: tedavi görmeyenler (Kontrol grubu)
B: tek seferlik 50 mg karışım uygulananlar
C: 2 kere 25 mg karışım uygulananlar              
D: tek seferlik 25 mg karışım uygulananlar                   
E: 2 kere 50 mg karışım uygulananlar               
Uygulamadan 3 gün sonra iyileşme oranları
A: %2.23
B: %35.95
C: %29.28
D: %13.13
E: %15.89

En iyi iyileşme tek seferlik 50 mg karışım uygulanan grupta gözlenmiştir. Hiç tedavi uygulanmayan grup ile diğer gruplar arasında belirgin bir iyileşme farkı vardır. Semizotunun yara iyileştirme özelliği muhtemelen kollajen fiber oluşumuna sağladığı katkıdan ileri geliyor.

12/09/2017 Derleyen: Nahide İç
yaklasansaat.com

Kaynaklar:
1) A.O., Elmi, A.H., Abdurahman, A.D., Elmi, A.S., Abdi, Y.A., Alin, M.H., 1993. Inventory of plants used in traditional medicine in Somalia. IV. Plants of the families Passifloraceae-Zygophyllaceae. Journal of Ethnopharmacology 38, 1–29.
2) Bouzianas DG, Bouziana SD, Hatzitolios AI. Potential treatment of human nonalcoholic fatty liver disease with long-chain omega-3 polyunsaturated fatty acids. Nutr Rev. 2013 Nov; 71(11):753-71.
3) Calder PC. n-3 polyunsaturated fatty acids, inflammation, and inflammatory diseases. Am J Clin Nutr. 2006 Jun; 83(6 Suppl):1505S-1519S.
4) Chan, K., Islam, M.W., Kamil, M., Radhakrishnan, R., Zakaria, M.N.M., Habibullah, M., Attas, A., 2000. The analgesic and anti-inflammatory effects of Portulaca oleracea L. subp. sativa (Haw.) Celak. Journal of Ethnopharmacology 73, 445–451.
5) Cole GM, Ma QL, Frautschy SA. Omega-3 fatty acids and dementia. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2009 Aug-Sep; 81(2-3):213-21.
6) Danao-Camara TC, Shintani TT. The dietary treatment of inflammatory arthritis: case reports and review of the literature. Hawaii Med J. 1999 May;58(5):126-31.
7) Dangardt F, Osika W, Chen Y, Nilsson U, Gan LM, Gronowitz E, Strandvik B, Friberg P. Omega-3 fatty acid supplementation improves vascular function and reduces inflammation in obese adolescents. Atherosclerosis. 2010 Oct;212(2):580-5. doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2010.06.046. Epub 2010 Jul 21.
8) Dkhil MA, Moniem AE, Al-Quraishy S, Saleh RA. 2011. Antioxidant effect of purslane (Portulaca oleracea) and its mechanism of action. J Med Plant Res 5(9):1589-1593.
9) Giuseppe G.,  Fabio Galvano,  Stefano Marventano,  Michele Malaguarnera, Claudio Bucolo,  Filippo Drago, and Filippo Caraci. Omega-3 Fatty Acids and Depression: Scientific Evidence and Biological Mechanisms. Oxid Med Cell Longev. 2014; 2014: 313570.
10)Grosso, G. Fabio Galvano,  Stefano Marventano,  Michele Malaguarnera, Claudio Bucolo, Filippo Drago, and Filippo Caraci. Omega-3 Fatty Acids and Depression: Scientific Evidence and Biological Mechanisms. Oxid Med Cell Longev. 2014.
11) Hussein, F.K., 1985. Medicinal Plants in Libya. Arab Encyclopedia House, Tripoli, Libya.
12) Islam, M.W., Liu, X.M., Radhakrishnan, R., Al-Gifri, A.N., Abdullah., E., Chen, H.B., Al-Naji, M.A., 2002. Effect of Araak (Salvadora persica Linn.); Purslane (Portulaca oleracea) and Their Combination on Gastric Ulcers and Secretions in Rats. The Arab Conference on Medicinal Plants, Manama, Kingdom of Bahrain.
13) Jingjing Li, Pengcheng Xun, Daisy Zamora, Akshay Sood, Kiang Liu, Martha Daviglus, Carlos Iribarren, David Jacobs, Jr, James M Shikany, and Ka He Intakes of long-chain omega-3 (n−3) PUFAs and fish in relation to incidence of asthma among American young adults: the CARDIA study1,2,3 Am J Clin Nutr. 2013 Jan; 97(1): 181–186.
14) Kiecolt-Glaser, JK, Belury MA, Andridge R, Malarkey WB, Glaser R., Omega-3 supplementation lowers inflammation and anxiety in medical students: a randomized controlled trial. Brain Behav Immun. 2011 Nov; 25(8):1725-34. doi: 10.1016/j.bbi.2011.07.229. Epub 2011 Jul 19.
15) Kruger MC, Horrobin DF. Calcium metabolism, osteoporosis and essential fatty acids: a review. Prog Lipid Res. 1997 Sep;36(2-3):131-51.
16) Lim LS, Mitchell P, Seddon JM, Holz FG, Wong TY. Age-related macular degeneration. Lancet. 2012 May 5;379(9827):1728-38. doi: 10.1016/S0140-6736(12)60282-7.
17) Lin PY., Su KP., A meta-analytic review of double-blind, placebo-controlled trials of antidepressant efficacy of omega-3 fatty acids. J Clin Psychiatry. 2007 Jul; 68(7):1056-61.
18) Liu, L., P. Howe, Y.-F. Zhou, Z.-Q. Xu, C.Hocart, and R. Zhang, "Fatty acids and 𝛽-carotene in Australian purslane (Portulaca oleracea) varieties," Journal of Chromatography A, vol. 893, no. 1, pp. 207–213, 2000.
19) Mandana Zafari, MSc, Fereshteh Behmanesh, MSc, and Azar Agha Mohammadi, MSc Comparison of the effect of fish oil and ibuprofen on treatment of severe pain in primary dysmenorrhea. Caspian J Intern Med. 2011 Summer; 2(3): 279–282.
20) Matthews JF, Ketron DW, Zane SF, 1993. The biology and taxonomy of the Portulaca oleracea L. (Portulacaceae) complex in North America. Rhodora, 95(882):166-183.
21) Mitich, L.W., 1997. Common Purslane (Portulaca oleracea). Weed Technology 11, 394–397.
22) Montgomery P, Burton JR, Sewell RP, Spreckelsen TF, Richardson AJ. Fatty acids and sleep in UK children: subjective and pilot objective sleep results from the DOLAB study--a randomized controlled trial. J Sleep Res. 2014 Aug; 23(4):364-88.
23) Mossa, J.S., Al-Yahya, M.A., Al-Meshal, I.A., 1987. Medicinal Plants of Saudi Arabia, vol. 1. King Saud University Press, Riyadh, Saudi Arabia.
24) Oran, S.A., Al-Eisawi, D.M., 1998. Check list of medicinal plants in Jordan. Dirasat, Medical and Biological Sciences 25, 84–112.
25) Papadia C, Coruzzi A, Montana C, Di Mario F, Franzè A, Forbes A. Omega-3 fatty acids in the maintenance of ulcerative colitis. JRSM Short Rep. 2010 Jun 30;1(1):15. doi: 10.1258/shorts.2010.010004.
26) Parry, O., Okwuasaba, F.K., Ejike, C., 1987. Skeletal muscle relaxation of an aqueous extract of Portulaca oleracea in the rat. Journal of Ethnopharmacology 19, 247–253.
27) Rashed, A.N.,  F.U. Afifi, A.M. Disi, Simple evaluation of the wound healing activity of a crude extract of Portulaca oleracea L. (growing in Jordan) in Mus musculus JVI-1. Journal of Ethnopharmacology 88 (2003) 131–136.
28) Rizk, A.M., 1986. The Phytochemistry of the Flora of Qatar. Scientific and Applied Research Center, University of Qatar, Qatar.
29) Rifici, V. A.  and A. K. Khachadurian, “Dietary supplementation with vitamins C and E inhibits in vitro oxidation of lipoproteins,” Journal of the American College of Nutrition, vol. 12, no. 6, pp. 631–637, 1993.
30) Samuelsson, G., Farah, M.H., Claeson, P., Hagos, M., Thulin, M., Hedberg, O., Warfa, A.M., Hassan, A.O., Elmi, A.H., Abdurahman, A.D., Elmi, A.S., Abdi, Y.A., Alin, M.H., 1993. Inventory of plants used in traditional medicine in Somalia. IV. Plants of the families Passifloraceae-Zygophyllaceae. Journal of Ethnopharmacology 38, 1–29.
31) Shahar E, Folsom A, Melnick S, Tockman M, Comstock G, Ennaro V, Higgins M, Sorlie P, Ko W, Szklo M. 1994. Dietary n-3 polyunsaturated fatty acids and smoking- related chronic obstructive pulmonary disease. Atherosclerosis Risk in Communities Study Investigators. New Eng J Med 331:228-233.
32) Simopoulos, A. P.,  H. A. Norman, and J. E. Gillaspy, "Purslane in human nutrition and its potential for world agriculture," World Review of Nutrition and Dietetics, vol. 77, pp. 47–74, 1995. View at Google Scholar · View at Scopus
33) Siriamornpun, S.  and M. Suttajit, “Microchemical components and antioxidant activity of differentmorphological parts of thai wild purslane (Portulaca oleracea),”Weed Science, vol. 58, no. 3, pp. 182–188, 2010.
34) Stene LC, Joner G; Norwegian Childhood Diabetes Study Group. Use of cod liver oil during the first year of life is associated with lower risk of childhood-onset type 1 diabetes: a large, population-based, case-control study. Am J Clin Nutr. 2003 Dec;78(6):1128-34.
35) Strickland AD. Prevention of cerebral palsy, autism spectrum disorder, and attention deficit-hyperactivity disorder. Med Hypotheses. 2014 May;82(5):522-8. doi: 10.1016/j.mehy. 2014.02.003. Epub 2014 Feb 12.
36) Theodoratou E, McNeill G, Cetnarskyj R, Farrington SM, Tenesa A, Barnetson R, Porteous M, Dunlop M, Campbell H. Dietary fatty acids and colorectal cancer: a case-control study. Am J Epidemiol. 2007 Jul 15;166(2):181-95.
37) USDA,National Nutrient Database for Standard Reference Release 28 slightly revised May, 2016. Basic Report 11427, Purslane, raw Report Date: August 24, 2017 15:26 EDT
38) Vengris J, Dunn S, Stacewicz-Sopuncakis M, 1972. Life history studies as related to weed control in the northeast. 7. common purslane. Research Bulletin, Agricultural Experiment Station, University of Massachusetts, 598:1-44.
39) www.herbal-supplement-resource.com/purslane-herb-benefits.html
40) www.healthline.com/nutrition/17-health-benefits-of-omega-3#section1
41) İyiye.weebly.com
42) iyibitki.com

 

 

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat