yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Çörek Otu ve Tohumu: "Kara Habbe"1

Allah'ın Elçisi(s.a.v.) şöyle buyurdu: 
"Şu 'çörek otu'nu kullanmaya devam edin, çünkü onda ölümden başka her hastalığa şifa vardır."  
Sünen-i ibn-i Mace, C.9. H.no:3447 

Enes dedi ki:
"Allah'ın Elçisi(s.a.v.) hastalandığı zaman bir avuç 'çörek otu' alıp, onu 'su ve bal' ile karıştırıp içerdi." 
Büyük Hadis Külliyatı- Rudani, C.4. H.no: 7523

İbn-i Ebi Atik bize şöyle dedi:
"Size, şu Habbetü's-Sevda'yı kullanmayı tavsiye ediyorum. Ondan, beş veya yedi tane alıp, iyice ufalayınız. Sonra onu, birkaç damla zeytinyağı içinde, hastanın burnuna bu taraftan ve şu taraftan damlatınız". Çünkü Aişe, Allah'ın Elçisi(s.a.v.)'den şu hadisi işittiğini söyler:
"Şüphesiz şu Habbetü's -Sevda(çörek otu), her hastalığa şifadır, samdan başka."
"Ben, Sam nedir?" dedim.
"Sam, ölümdür" dedi."  
Sünen-i İbn-i Mace, C.9. Hno:3449

ÇÖREK OTU NEDİR?

Çörek otu, düğün çiçekgiller(Ranunculaceae) familyasına ait bir bitkidir. Çörek otu, Nigella Sativa, Karayal, Kolonji, Black Cumin ve Black Seed isimleri ile adlandırılmaktadır. Anadolu kökenli, bir yıllık otsu bir bitkidir ve tohumlarından çoğalır. İçeriğinde doymamış yağ asitleri, eterli yağlar, vitaminler, mineraller ve amino asitler bulunur. 20'den fazla türü bulunmaktadır.

Çörek otu aktarlarda genellikle çiğ olarak bulunur. İthal çörek otlarının bir kısmı kavrulmuş olarak satılır. Çörek otunu çiğ tüketmek önemlidir. Çiğ çörek otunun rahatsız edici acı bir tadı vardır. Kavrulmuş çörek otu ise acı değildir. Ayrıca çok hoş kokar ve rengi mattır.

ÇÖREK OTUNUN TÜRLERİ

Nigella Damescana(Şam Çörek Otu):
Süs bitkisi olarak bilinen Türk baharatıdır. İçeriğinde bulunan damescein maddesinden ötürü uyuşturucu etkiye sahiptir.Çiçekleri parlak, mavi renklidir. Tohumları Nigella Sativa'ya benzer. İçeriğindeki yağ miktarı azdır. Ovuşturulduğunda çilek ve ananasa benzer kokusu vardır.

Nigella Garidella:
Çörek otunun zehirli bir türüdür.

Nigella Sativa(Mısır Çörek Otu):
Anadolu'dan gelmektedir. Suriye, Irak, Mısır, Amerika, Hindistan ve bazı Akdeniz ülkelerinde yetiştirilir. Etkin madde açısından en iyi türüdür çörek otunun. Bilimsel araştırmalar sonucunda en iyi Nigella Sativa Mısır'da yetiştirilenlerdir. Ovuşturulduğunda rezene, anason ve Hindistan cevizine benzer kokusu vardır. Hafif tüylü bir gövdesi vardır. Gövdesi 60 cm'e kadar uzar. İnce ve tüylü yaprakları vardır. Çiçeklerinin rengi süt beyazı ve kenarları mavidir. 2-3 mm büyüklüğünde kapsül içindedirler. Ülkemizde Çanakkale, İstanbul, Tekirdağ ve Zonguldak'ta yetişir.

ÇÖREK OTUNUN İÇERİĞİ

İçeriğindeki etken madde miktarının şu ana kadar 115'den fazla olduğu tespit edilmiştir. Çörek otunun tohumunda %21 protein, %38 oranında karbonhidrat, %35 oranında çeşitli yağlar, %21 oranında da albümin bulunur. Geriye kalan %6'sı ise yüzden fazla maddeden oluşur. Doymamış yağ asitleri, Linolen asidi, Alfa Linolen asidi ve iç yağı bu %6'lık kısımda bulunan maddelerden sadece birkaçı.

İçeriğindeki aktif maddeler, Nigellon, Thymoquinon, Dithymoquinone ve uçmayan yağlardır. B1, B2, B6, folasidi, niacin içinde az miktarda bulunan vitaminlerdir. Oleic asit, palmitik asit, sodyum, potasyum, bakır, fosfor, demir, kalsiyum, magnezyum ve çinko içeriğinde bulunan minerallerdir. Yaklaşık olarak 15 çeşit amino asit vardır. Kafur, Nigellon, alfa-pinen içeriğinde bulanan eterli yağlardan birkaçıdır. İçeriğinde %40 sabit yağ, %1,4 uçucu yağ bulunmaktadır.

ÇÖREK OTUNUN ESANSI

Çörek otu esansı, çörek otu tohumunun su buharı ile damıtılmasıyla elde edilir. Altın sarısı renkte, kolay akıcı ve çilek benzeri kokulu yağ kıvamındaki sıvı çörek otu tohumuna baharat lezzeti ve kokusunu da vermektedir. Oksidasyona uğramış tohumlarda veya uygun olmayan damıtma işlemi ile elde edilen esanslarda aktif madde oranı düşmektedir. Esansının içinde 70'den fazla farklı madde vardır. Bu maddelerden en önemlileri "thymoquinon", "alfa-hederin" ve "nigellon"dur.

Thymoquinon
İltihaplanmaları önler ve oluşan iltihapları baskılayıp geriletir. Ağrıları hafifletir, dindirir. Safra salgısını artırarak sindirimi kolaylaştırır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre kanser hücrelerinin oluşmasını engellediği, oluşan tümörlerin gelişimini durdurduğu ve bazı durumlarda ortadan kaldırdığı bildirilmektedir.
Bağışıklık sisteminin mikroplarla mücadelesi sırasında, çok miktarda histamin savunma için kana bırakılır. Histamin kişide alerji belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Thymoquinon da alerjik etkileri ortadan kaldırıcı etki yapar. Antihistaminik ilaçlarla alerjik etkiler ortadan kaldırılır ancak ilacın yan etkileri görülür. Thymoquinon kullanımında bu yan etkiler görülmemektedir.

Nigellon
Gevşetici, rahatlatıcı, kramp giderici, balgam söktürücü etkileri vardır. Çörek otuna baharat tadını veren maddedir. Thymoquinon ile benzer özellikleri vardır.

Alfa-Hederin
Kanser tümörlerine karşı koruyucu olduğu, tümörlerin gelişimini durdurduğu, bazı türlerde kanseri gerilettiği bilimsel araştırmalarla ortaya çıkmıştır.

ÇÖREK OTUNUN TARİHÇESİ

Çörek otu, Kuzey Afrika ve Batı Asya'dan gelmektedir. Eski çağlardan beri Mısır, diğer şark ve Arap ülkelerinden gelen çörek otunun tohumundan elde edilen yağ kullanılır. Günümüzde Mısır'da halen çörek otuyla hamur pişirilir, kahve ve çay tatlandırılır, her evde ilaç olarak bulundurulur.

Ortaçağ'da çörek otu tanınmaya başlar. Kral Karl der Grosse(Büyük Kral) ve Ludwig der Fromme(Dindar Ludwig) 9. yüzyılda mültezimlerine çörek otunu ektirirler. Tohum kısa zamanda karabiberin yerini alıp ekmek yapımında kullanılmaya başlanır. İbn-i Sina kitaplarında çörek otunun tesirini yazdığında, iyileştirici gücünü de fark eder. 18. yüzyıla kadar çörek otu kuduz, iltihap, ur ve annelerin sütlerinin azlığında kullanılır.

19. yüzyılın başlarında değerli bir at, ağır astıma yakalanınca sahibi ümitsizlikle tabii bir iyileştirme metodu arar. Atı tedavi eden veteriner, Mısırlı bir doktora danışır. Mısırlıdan çörek otunu kullanma tavsiyesini alır. Çünkü Mısır da atların yemlerine bağışıklık kazanmaları için yüzyıllardan beri çörek otu karıştırılır. Astımlı ata çörek otu verilir ve birkaç gün sonra atın hastalığından eser kalmaz. Bunun üzerine tıp, astım ve sinirsel hastalıklarda çörekotu tohumunu başarıyla kullanmaya başlar. 

Yaklaşan Saat, 16/02/2017
Kaynaklar:
1) Dr. Ahmet Toptaş, Şifa Deryası Çörek Otu, Sade Ofset Matbaacılık, İst.
2) Maren Franz, Tabiattan Gelen Şifa Kaynağı Çörek Otuyla, çev. Bekir Gökçümen,Uşak
3) www.lokman-hekim.net


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat