yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

NASA & NOAA: "Küresel Kayıtlardaki En Sıcak Son 3 Yıl"

NASA ve NOAA(Ulusal Okyanus ve Atmosfer Kurumu) tarafından yapılan bağımsız analizler, 1880'den beri kaydedilen en yüksek yüzey sıcaklıklarının 2016 senesinde yaşandığını göstermektedir. 2016'daki küresel ortalama sıcaklıklar, 20.yy'ın ortalarındaki değerlerden 0,99 °C daha fazla. 2016'da da rekor sıcaklıkların yaşanmasıyla beraber, küresel ortalama yüzey sıcaklıklarının 3 yıl üst üste arttığı yeni bir rekor kaydedildi.

NASA'nın New York'taki Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü(GISS)den bilim adamlarının analizlerine göre; 2016 yılındaki sıcaklıklar, uzun dönemli ısınma trendi şeklinde devam edecek. NOAA'dan bilim adamları da bağımsız çalışmalarla, 2016 senesinin kayıtlardaki en sıcak yıl olduğunu teyit etmektedir.

Hava istasyonlarının konumlarının ve ölçüm yöntemlerinin farklı olması, yıldan yıla küresel ortalama sıcaklık farklarını yorumlamada bazı belirsizliklere neden olmaktadır. Bu bilgiyi de hesaba katarak yapılan tahminlerde, NASA, 2016'nın %95 kesinlikle en sıcak yıl olduğunu vurguladı.

GISS yöneticisi Gavin Schmidt'in konuya ilişkin açıklamaları şu yönde:
"2016, üç yıl üst üste rekor sıcaklıkların yaşandığı bir serinin parçası. Her sene rekor sıcaklıkların yaşanmasını beklemiyoruz ancak; uzun dönemli sıcaklık trendinin yaşanacağı oldukça açık."

19. yy'ın sonlarından itibaren Gezegenin ortalama yüzey sıcaklığı yaklaşık 1,1°C arttı. Bu sıcaklık artışının başlıca nedenleri olarak; CO2 ve insan kaynaklı salınımların artması gösterilmektedir.

Isınmanın çoğu son 35 yılda yaşandı. 2001 senesinden itibaren geçen 17 yılın 16'sında aşırı sıcaklıklar kaydedildi. Sadece 2016 senesi değil, Haziran hariç, Ocaktan, Eylüle kadar olan aylar da rekor sıcaklıkların yaşandığı aylar olarak kayıt altına alındı. 2016 senesinin Ekim, Kasım, Aralık ayları da, 2015 senesinin aylarına göre daha sıcaktı.

El Nino ya da La Nina olarak adlandırılan fenomen, tropikal Pasifik Okyanusu'nun üst kısımlarını ısıtarak ya da soğutarak, küresel rüzgarlarda ve iklim döngülerinde değişikliklere neden olmaktadır. Böylelikle kısa dönemli küresel ortalama sıcaklıkların değişmesinde katkıda bulunmaktadır. 2015'in genelinde ve 2016'nın ilk üç ayındaki sıcaklık artışlarına El Nino olayı etki etmiştir. Araştırmacılar, El Nino olayının tropikal Pasifik'teki sıcaklık artışına direk etkisi olduğunu belirtmiş ve yıllık küresel sıcaklıklarda da yaklaşık 0,12 °C artışı olduğunu hesap etmiştir.

İklim dinamikleri bölgesel sıcaklıklarda sıklıkla etkilidir. Bu yüzden geçtiğimiz sene Dünya'nın her yerinde rekor ortalama sıcaklıklar yaşanmadı. Örneğin, NASA ve NOAA, 2016 senesinin yıllık ortalama sıcaklığını Amerika'nın 48 komşu eyaleti için kayıtlardaki en sıcak ikinci yıl olarak buldu. Buna karşın, Arktik bölgesi daha önce hiç yaşamadığı bir sıcaklığı yaşadı. Deniz buzu seviyeleri de hiç olmadığı kadar düştü.

Güncelleme: 30/01/2017
Kaynak: "NASA, NOAA Data Show 2016 Warmest Year on Record Globally"
, nasa.gov, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 18/01/2017


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat