yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

"Küresel Isınma"ya Çözüm mü, "Küresel Yıkım" mı?

KÜRESEL ISINMAYA JEOMÜHENDİSLİK MÜDEHALE

"Bilim adamları, "küresel ısınma"nın etkilerinin, atmosferdeki sıcaklık ve yağış oranlarını değiştirmeye yönelik "jeo-mühendislik" müdahalelerle dengelenebileceğini iddia ediyor.

ABD'deki Carnegie Bilim Enstitüsü, Çin'deki Zhejiang Teknoloji Üniversitesi ve Hindistan Bilim Enstitüsü'nden bilim adamlarının yer aldığı uluslararası araştırma ekibi, yaptıkları iklim modellemesiyle, iki ayrı jeo-mühendislik yönteminin aynı anda uygulanmasıyla, sera etkisi yaratan gazların atmosferde meydana getirdiği ısınmanın etkisinin azaltılabileceğine inanıyor.

Araştırmacılar, atmosferde sıcaklığı ve yağışı dengelemek için önerilen iki temel jeo-mühendislik müdahalesini ele aldı. Üzerinde durulan ilk jeo-mühendislik müdahalesi, atmosferin üst tabakalarına Güneş ışınlarını dağıtan partikülleri yaymak oldu. Bilim adamları, bunun tıpkı büyük yanardağ patlamalarında olduğu gibi atmosferde serinleme etkisi yaratacağını öngörürken yöntemin beraberinde yağışı da belirgin şekilde azaltacağını öngörüyor.

İkinci müdahale seçeneği olarak ise atmosferdeki sıcaklığın dış uzaya yayılmasını engelleyen sirüs bulutlarının çeşitli yöntemlerle seyreltilmesi olasılığı ele alındı. Bu yöntemle de atmosferdeki ısınmayla artan çökelme yağışlarının azaltılamayacağı anlaşıldı.

Bilim adamları sonunda iki yöntemin beraber uygulandığı başka bir model geliştirdi. Yeni modelde, iki yöntemin aynı anda uygulanması halinde, küresel ortalama sıcaklık değerlerinin endüstri öncesi seviyelere ineceği ve yağış miktarının da endüstri öncesi seviyelerdeki istikrarına kavuşacağına inanıyor. Bilim insanları söz konusunu müdahaleler sayesinde sıcaklığın ve yağış miktarının dengelendiği ancak, dağılımlarının dengeli olmadığını, bazı bölgelerde aşırı sıcaklıklar görülürken, bazı bölgelerin ise eskisinden daha çok yağış aldığını gözledi. Bilim adamları bu sebeple, sera etkisi yaratan gazların salımının azaltılmasının küresel ısınmaya karşı hala en etkili yöntem olduğunu vurguluyor.

Araştırmanın sonuçları Amerikan Jeofizik Birliği yayını "Geophysical Research Letters" dergisinde yayınlandı."

YS'NİN YORUMU:

Bu, dünya atmosferi ve iklimleriyle ilgili çalışmalar yahut iklimlere müdahele gayretleri, oldukça sakıncalı hatta tehlikelidir. Adeta ateşle oynamak yahut daha büyük felaketlere davetiye çıkarmaktır. Zira dünya iklim sistemleri, yüce Allah'ın inşa ettiği oldukça dinamik-kaotik ve çok parametreli bir sistemdir. Bu çok boyutlu dinamik sisteme müdahelenin ne gibi sonuçlar doğuracağı açıktır. İnsanoğlunun bu çoklu dinamik sistemleri kontrol edebilme imkanı ise yoktur. Ancak insanoğlu, bu dinamik iklim sistemlerini bozmak için hertürlü müdahaleleri yapabilir ve de yapmıştır. İnsanoğlunun açgözlülüğü, kazanma ve para hırsı, bugünün "küresel ısınma"sını doğurmuştur. Bu noktada yapılan tahribatı azaltma konusunda çabaları da akamete uğramıştır. Küresel baronların peşine takılan kazanmanın efendileri, dünyayı adeta ölümün eşiğine getirmişler ve dünyayı yaşanmaz hale getirecek gidişatı durdurmak içinde de ellerini taşın altına koymamışlardır. Küresel ısınmaya sebep olan eylem ve sanayileri durdurmak yerine, "jeo-mühendislik müdahaleleri" gibi nelere sebep olacağı kestirilemeyen çalışmalar, meseleyi çığrından çıkaracak ve insanoğlunun kuşatamayacağı dinamik-kaotik iklim sistemleri, daha da kaotik hale gelecektir.

İnsanoğlu "ekosistem"i çökertebilir ancak ekosistemi kuramaz. İnsanoğlu "küresl iklimi" bozabilir, ancak bu muzzam dinamik sistemi kuramaz. Burada söylenecek tek bir söz var, o da: "Gölge etme başka ihsan istemez."

İşte bu konuya ışık tutan, dünyanın ve sorumluların geleceğini ortaya koyan ayetler. İşte insanlığın ve dünyanın geleceğini karartanların akıbeti!

(Hakk'ı örtenler), görmüyorlar mı? Biz Arz'a geliyoruz ve Arz'ın etrafından(kutuplarından) eksiltiyoruz. Allah, hüküm verdiği zaman, O'nun hükmünü takip edecek(engelleyecek), yoktur. O hesabı, süratli(çabuk) görendir.

(Senden) önceki Hakk'ı örtenler de, plan(düzen-tuzak), kurdular. Planların tamamı, Allah'a aittir. O, her nefsin(şahsın), ne kazandığını bilir. Kâfirler(Hakk'ı örtenler), Yurd'un(Dünya'nın) geleceği kimindir, yakında bilecekler!

[RA'D(13)/41-42]

Bilakis Biz, onları ve babalarını, onların 'ömrü uzayınca'ya kadar yararlandırıp-yaşattık. Görmüyorlar mı, Biz Arz'a geliyoruz ve Arz'ın etrafından(kutuplarından) eksiltiyoruz. Onlar mı, galip gelecekler?

[ENBİYA(21)/44]

İnsanların elleriyle kazandıkları(yaptıkları) dolayısıyla, karada ve denizde fesat(büyük olaylar) ortaya çıkacak. O bazı yaptıkları(şeylerin) karşılığını tatmaları için! Umulur ki dönerler!

[RUM(30)/41]

Yaklaşan Saat, 29/07/2017
ntv, 26/07/2017


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat