yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Tuz Konusunda Yeni Keşif: "Tuz Alan Vücut Kendi Suyunu Üretiyor"

Daha fazla tuz tüketmek uzun süre daha susuz hissetmeyle ve daha fazla su içme hissiyle ilişkilendirilmiştir. Fakat Rus kozmonotların uzayda yaşam için eğitim gördüğü bir çalışmada herkesçe iyi bilinen bu görüş ters düz oldu. Araştırmada 24 saat içinde elde edilen bulgulara göre, stajyer kozmonotların aldığı tuz miktarının artması, gerçekte onları daha az susattı çünkü vücutları kendi suyunu korumaya ve üretmeye başlamıştı.

Amerika ve Almanya'daki bilim adamlarına göre, bu araştırma sadece uzayda yolculuk eden insanlar için yiyecek hazırlığına yardımcı olabilmekle kalmayıp; obezite, diyabet ve kalp hastalıklarının tedavisini geliştirmeye yönelik bilgi de verebilir.

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezinden Jens Titze'nin yaptığı on yıllara dayanan araştırması, biri stajyer kozmonotların ve diğeri de üzerinde deneyi sürdürülen farelerin bulunduğu iki yeni çalışmadan oluşuyor.

Titze ilk olarak 1994 yılında stajyer kozmonotlar üzerinde çalışmaya başladı. New York Times'daki Gina Kolata'nın raporuna göre, onlarda sodyum seviyelerinin ve ürin üretiminin gerektiği kadar birbirine bağlı olmadığını fark etti. Bilim adamları daha fazla tuz (sodyum klorür) alımının susamayı artıracağını ve vücudumuzdaki sodyum seviyesini dengelemekte önemli görevi olan suyun içtiğimiz miktarının artacağını düşünüyorlardı.

Ancak Titze stajyer kozmonotlarla o zamanda gördüğü şey bu değildi ve en son iki çalışma daha dikkatli bir şekilde tasarlandı. İlk olarak, Mars simülasyonunda uzun süreli görevi olan on kozmonota günlük tuz alımı 6, 9 ve 12 gram arasında değişen kontrollü bir diyet verildi.

Bulguların çoğu beklenilen gibiydi: Ekip daha fazla tuz yediğinde, vücuttan daha fazla tuz atıldı. Dahası, olması gerektiği gibi idrar miktarı arttı ancak vücuttaki sodyum seviyeleri sabit kaldı. Bununla birlikte sıvı alımı da şaşırttı. Ekip, tuz alımını artırdıkça daha az içmeye başladı.

Titze, New York Times'a şöyle anlattı:
"Büyük bir ihtimalle tuz alımı arttığında vücut su meydana getiriyor veya üretiyor. Stajyerler, tüm yemekleri aynı miktarda yemelerine rağmen yemeklerindeki tuz seviyesi arttığında daha fazla açlık hissettiklerini bildiriyorlar."

TUZ VE AÇLIK

Fareler üzerindeki ikinci çalışmada, farelerin daha fazla tuza karşılık daha az su içtiğinden yeterince emin olunması ve kozmonotlara daha fazla tuz verildiğinde daha az susamaları ancak daha fazla açlık hissetmeye başlamalarının nedeni denenmek ve geliştirilmek üzere bir araya getirildi.

Kozmonot ve farelerin her ikisinde de gerçekleşen durum; vücutta üretilen, metabolizma ve bağışıklık sistemini etkileyen glukokortikoid hormonların seviyesinin tuz seviyesiyle birlikte artmasıdır.

Görünüşte bu glukokortikoidler kas proteinini üreye dönüştürmek için parçalıyor. Üre vücuttan atıkların atılmasına yardım ediyor fakat bu durumda da suyun muhafazasına yardım etmiş oluyor.

Bilim adamları bundan önce tuzdaki sodyum ve klorür iyonlarının ürenin içindeki su moleküllerini çektiğini düşünüyordu. Fakat ürenin bunu gerçekleştirmesini engellediği gözüküyor.

Diğer bir deyişle böbrek, tuz alımı yükseldiğinde korunan suyun dengesinden emin olmak için harekete geçer. Yani tuzlu yer fıstığıyla birlikte fazladan su içmeye ihtiyacınız yok. Çünkü vücudunuz sizin için bunun bir benzerini yapıyor.

Vücudun, suyu oluşturma sürecinde daha fazla enerjiye ihtiyaç duyması açlık hissini açıklıyor. Fareler testinde, hayvanlar yüksek oranda tuzlu diyetteyken %20-30 daha fazla yemek yediler.

Güncelleme: 29/05/2017
Kaynak
: "This New Study Says Forget What You Think You Know About Salt", sciencealert, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 10/05/2017.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat