yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Tufan'dan Önce Dünya'ya Bir Kuyruklu Yıldız Çarptı

MÖ 10.950 senesi gündönümünde Güneş ve yıldızların konumu.

Antik kayalarda yapılan kazılar, MÖ yaklaşık 11.000 yıl önce Dünya'ya bir kuyruklu yıldızın düştüğünü doğruladı. Kuyruklu yıldızın çarpmasıyla, yünlü mamut türünün sonu geldi. Türkiye'nin güneyinde bulunan Göbekli Tepe bölgesindeki taş ayaklar üzerinde kazı yapan Edinburgh Üniversitesinden uzmanlar, bulguların takımyıldızlarıyla ilişkilerini analiz etti. Uzmanlar, Dünya'da tam da mini bir buzul çağının yaşandığı dönemde kuyruklu yıldızın çarptığını ve sonuç olarak insanlık tarihi için önemli değişiklikler yaşandığını iddia etmektedir.

Bilim adamları, Younger Dryas olarak bilinen dönemdeki ani sıcaklık düşüşünün nedeninin, bir kuyruklu yıldız çarpması olabileceğini yıllardır tartışmaktadır. Göbekli Tepe'deki akbaba taşı olarak bilinen kaya üzerinde yapılan kazılardan yeni bulgular elde edildi. Kayanın üzerinde bulunan figürlerin takımyıldızları ve kuyruklu yıldızları temsil eden astronomik semboller olduğu iddia edildi. Bilgisayar programları kullanılarak binlerce yıl öncesinde Türkiye'nin üzerindeki takımyıldızları tespit edildi. MÖ 10.950 senesine ait bir kuyruklu yıldız çarpmasının izine rastlandı. Grönland'daki buz çekirdeklerinden elde edilen verilere göre, bu dönem tam da Younger Dryas'ın başlama zamanı. Younger Dryas, insanlık için oldukça kritik bir dönem olarak görülmektedir.

Kuyruklu yıldız çarpmasından önce, yeryüzünde yabani buğday ve arpa alanları geniş yer kaplıyordu. Orta Doğu'da göçebe yaşayan insanlar için bu alanlar kalıcı yerleşim merkezi halindeydi. Zorlu iklim koşulları insanları bir araya getirdi ve ürün elde etmek, sulama yapmak için beraber çalıştılar. Böylece tarım başladı ve kasabalaşma oluştu.  Edinburgh Üniversitesinden araştırmacılara göre, kazılar Göbekli Tepe insanları için bin yıllık geçmişlerine iz tutması anlamında önem taşıyor. Kuyruklu yıldız çarpması ve ardından iklimin soğumasının çok ciddi etkileri oldu.

Araştırmanın öncülerinden Edinburgh Üniversitesi Mühendislik Okulundan Dr. Martin Sweatman'ın açıklamaları şu yönde:
"Kuzey Amerika boyunca geniş bir platin anomalisinin bulunması, Younger Dryas döneminin bir kuyruklu yıldız çarpmasıyla başladığına dair sanal bir mühür niteliğindedir. Çalışmamız fiziksel kanıtların artmasına yardımcı olmaktadır. Burada meydana gelenler, bir değişim paradigma sürecidir. Birçok diğer delilin yanında, Göbekli Tepe'nin, döneminin karanlık gökyüzünü izleyen bir gözlemevi olduğu görülmektedir. Sütunlarının bir tanesinde, buzul çağının bitiminden beri yaşanan en kötü güne şahitlik eden birçok sembol bulunmaktadır."

Göbekli Tepe'deki Akbaba Taşı

Araştırmacılar, taşlar üzerindeki resimlerin yıkıcı felakete ait deliller olduğunu; başsız adam figürlerinin de hastalıklara ve kitlesel ölümlere işaret edebileceğini düşünüyor. Sütunlardaki sembollerde, Dünya'nın dönme yörüngesindeki uzun dönemli değişikliğe de bir işaret olduğu belirtiliyor. Göbekli Tepe meteor ve kuyruklu yıldızları izleyen bir gözlemeviydi. Bulgular, Dünya'nın yörüngesinin, uzayda bulunan kuyruklu yıldızların yörüngesiyle kesiştiğinde bu tarz kuyruklu yıldız çarpmalarının yaşanacağı teorisini desteklemektedir.

Dr. Sweatman, sütunların antik dönemlere ait olmasına rağmen en eski arkeolojik kayıtlar olmadığını belirterek şöyle söyledi:
"Birçok paleolitik mağara resmi ve insan yapımı eşyalardaki benzer hayvan sembolleri ve tekrarlı semboller, astronominin antik dönemlerde oldukça geliştiğinin göstergesidir. Astronomlara göre, bu devasa kuyruklu yıldız, Güneş sisteminden yaklaşık 20-30 bin yıl önce ayrıldı. Karanlık gökyüzünde oldukça baskın ve görünür olan bu objeye ve çarptığında meydana getirdiklerine karşı insanların duyarsız kalması da söz konusu olamazdı."

Güncelleme: 25/06/2017
Kaynak
: Sarah Knapton, "Ancient stone carvings confirm how comet struck Earth in 10,950BC, sparking the rise of civilisations", telegraph.co.uk, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 21/05/2017


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat