yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

İklim Değişikliği Yaban Arıları için Büyük Bir Tehdit Oluşturuyor

Bombus bifarius, Ogilvie ve ekibinin üzerinde çalıştığı üç yaban arısı türünden biri.

Florida Eyalet Üniversitesinde bilim adamlarından oluşan bir ekibin yaptığı yeni bir araştırma, dünya çapında gerçekleşen yaban arısı popülasyonundaki dramatik düşüş ile küresel iklim değişikliği arasındaki bağlantıyı açıklamaya yardımcı oluyor.

Ecology Letters dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar Colorado Rocky Dağlarında Sub-alpin bölgesine ait üç yaban arısı türünü incelediler. Buna göre bazı yaban arıları için değişen iklim, çiçeklerin gezinmek için yeterince iyi olmadığı anlamına geliyor. Ekip, arıların doğrudan veya dolaylı olarak iklim değişikliğine verdiği tepkileri inceledi.

Florida Eyalet Üniversitesinden çalışmanın başındaki araştırmacı Jane Ogilvie şöyle söyledi:
"İklim değişikliğinin, yaban arılarını doğrudan veya dolaylı olarak etkileyip etkilemediğini bilmek, yaban arısı popülasyonunun, devam eden iklim değişikliğiyle nasıl başa çıkacağını daha iyi tahmin etmemizi sağlayacaktır. Üç yaban arısı türünde görülen artış miktarının, iklimin mevsim boyunca çiçek dağılımına olan etkisine göre değiştiğini düşünüyoruz."

Küresel iklim zamanla kademeli olarak değiştikçe, oldukça hassas bir dengeye sahip olan mevsimsel döngüler kaymaya başlıyor. Bu durum Rocky Dağları’nda karların daha erken erimesi ve uzayan çiçekli bir mevsim anlamına geliyor.

Görünüşte bu iklim değişiklikleri yaban arıları için yararlı bir şeymiş gibi görünebilir. Daha uzun bir çiçek mevsimi, aç arıların beslenmesi için daha iyi bir fırsatmış hissini verebilir. Ancak Ogilvie ve çalışma arkadaşları, karlar erken eridikçe ve çiçekli mevsim uzadıkça, verimsiz çiçeklerin görüleceği gün sayısının artacağını ve gıda sıkıntısıyla bağlantılı olarak popülasyonun azalacağını tespit ettiler.

Ogilvie şöyle konuştu:
"Araştırmacılar çiçeklerin arılar üzerine etkileri hakkında düşündükleri zaman, çiçek miktarını en önemli faktör olarak sayarlar. Ancak biz yaban arıları için en önemli şeyin bir mevsim boyunca gerçekleşen çiçek dağılımı olduğunu bulduk. Çiçeklerin verimli olduğu günler arttıkça, daha çok arı yiyecek arar ve koloniler büyür ve böylece arı popülasyonu artar. Artık karlar erken eridiği için çiçekli mevsimimiz daha uzun sürüyor. Fakat çiçek miktarında genel olarak bir artış görülmedi. Bu da bir mevsimin içinde çiçeklerin verimli olmadığı daha çok günümüz olduğu anlamına geliyor."

Dünya genelinde yaban arısı popülasyonunun azalması, yapay polen dağıtıcılarını (polinatör), iklim değişikliğinin kötü etkilerinin kaynağı olarak gören çevrecileri uzun zamandır alarma geçiriyor.

Ogilvie bu son bulguların, iklim değişikliğindeki ciddi ekolojik sonuçların, giderek artan kanıtlara katkıda bulunacağını söylüyor. Ogilvie:
"Yaban arısı popülasyonunun azalması, iklim değişikliğinin büyüyen zararları konusunda bir uyarı olmalı. Yaban arılarının yıllık yaşam döngüleri vardır, bu yüzden popülasyonları değişime hızlı cevap verir. Birçok yaban arısı türü iklim değişikliğinin en belirgin olduğu yüksek rakımda ve enlemde yaşar. İklim değişikliğinin yaban arıları üzerindeki etkileri bizi düşündürmelidir" dedi.

Küresel anlamda polen dağıtıcı türlerin üzerinde iklim değişiminin oluşturduğu hasar, bilim adamları için büyük bir endişe kaynağıdır. Çünkü tarımsal üretim ve doğal bitki topluluklarının yayılımı açısından bu türler çok büyük önem taşımaktadır.

Araştırmacılar iklim değişimini ve bu değişimin ekolojik etkilerini daha iyi anlamaya yönelik çalışmalar yaptıkça, polen dağıtıcılarının sağlığı ve iklim sürecindeki değişimler arasındaki bağlantıyı göz ardı etmek imkansız hale geliyor.

Florida Eyalet Üniversitesi Biyoloji Profesörü ve araştırmanın eş yazarı Nora Underwood şöyle dedi:
"Dünyadaki polen dağıtıcı türler azalmakta fakat biz hala bu azalmanın ne gibi sonuçlar doğuracağını öğrenmeye devam ediyoruz. Bütün türler aynı şekilde etkilenmese de ben bu çalışmanın bir parçası olmaktan heyecan duyuyorum. Çünkü iklim değişiminin yaban arılarını uzun vadede nasıl etkilediğine dair verilere sahip değiliz."

Ogilvie şöyle dedi:
"Korkarım bu araştırma, çevreyi korumanın beklenenden daha zor olacağını gösteriyor. Bizim bulgularımız, hedef türlerin iklim değişimine nasıl tepki vereceğine ek olarak, o türlere ait besin kaynaklarının da tepkisini değerlendirmektedir."

Güncelleme: 19/10/2017
Kaynak:
Zachary Boehm, "A stinging report: Climate change a major threat to bumble bees", sciencedaily.com, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 29/09/2017


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat