yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Ekolojik Kıyamet Kapıda
Kanatlı Böcek Sayılarında Dramatik Düşüş!

Böcekbilimciler tarafından numuneleri toplamak için kullanılan bir malaise tuzağındaki yakalanmış uçan böcekler.
Malaise tuzakları.

Bilim adamlarını şok eden yeni bir çalışmaya göre kanatlı böceklerin miktarında dörtte üç oranında bir azalma oldu.

Bilim adamları geçen 25 yıl içinde Almanya genelinde bulunan doğa koruma alanlarında uçan böceklerin dörtte üçünün ortadan yok olduğunu ve bunun dünya üzerindeki bütün canlılar için ciddi sonuçlar doğurduğunu söylüyor.

Böcekler, hem polen taşıyıcı hem de yabani hayat için av olduklarından dolayı dünya üzerindeki yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Kelebek gibi bazı türlerin azaldığı biliniyordu ancak yeni araştırmalarla ortaya çıktı ki tüm böceklerdeki kayıp miktarı, "dünya Ekolojik Kıyamet yolunda" uyarılarına yol açtı. Bu durum insan toplumu üzerinde büyük etkilere sahip. Araştırmacılar, yeni verilerin Almanya çapındaki doğa koruma alanlarında toplandığını ancak verilerde tarımın egemen olduğu tüm peyzajlar için de aynı sonuçlar elde edildiğini söyledi.

Büyük düşüşün nedeninin şimdilik belirsiz olmasına rağmen; vahşi alanların tahrip olması ve böcek ilaçlarının yaygın kullanımı yüksek ihtimalli faktörlerdir ve iklim değişikliği de bu durumu etkiliyor olabilir. Hollanda'da Radboud Üniversitesinden bu yeni çalışmaya önderlik eden Hans de Kroon:
"Uçan böcek sayılarının böyle büyük bir arazide böyle yüksek bir oranla azalması endişe veren bir keşif" dedi.

Yeni çalışma ekibinin üyesi olan Sussex Üniversitesinden Prof. Dave Goulson:
"Böcekler dünya üzerindeki bütün yaşamların üçte ikisini oluşturuyor fakat korkunç şekilde düşüş var. Eğer böcekleri kaybedersek o zaman her şey çöküşe uğrayacaktır" dedi.

Plos One dergisinde yayımlanan araştırmada; Almanya çapında on iki amatör böcek bilimci tarafından 1989 yılında toplanan böceklerin standart yollarla yapılmış çalışması temel alınmıştır. 63 farklı doğa koruma alanında Malaise tuzakları diye adlandırılan özel çadırlar kullanılarak tüm uçan böceklerden 1500'den fazla örnek elde edildi. Her bir numunedeki böceklerin toplam ağırlığı ölçüldüğünde korkutucu düşüş meydana çıktı. Yıllık ortalama oranı 27 yıl içinde %76 düştü ancak düşüş oranı böcek sayılarının zirveye ulaştığı yaz aylarından %82 daha yüksekti.

Böcek sayılarının düşüşleri hakkında önceden yapılmış raporlar son 10 yılda %50 azalan Avrupa çayır kelebekleri gibi belirli böcekler ile sınırlı idi. Fakat yeni bir araştırma, üzerinde nadir çalışılan yaban arıları ve sinekleri de içeren bütün uçan böcekleri topladı.

Araştırma ekibinin üyesi Radboud Üniversitesinden Caspar Hallmann şöyle dedi:
"Numunelerin korunan alanlardan alınması gerçeği, bulguları daha da endişe verici hale getirmektedir. Tüm bu alanlar korunan ve çoğu iyi yönetilen doğa koruma alanlarıdır. Yine de bu dramatik düşüş meydana geldi."

Amatör böcek bilimciler detaylı hava ölçümlerini de aldılar. Peyzajın veya rezervlerdeki bitki türlerinin değişikliklerini kaydettiler. Ancak bu, böceklerin kaybını açıklayamadı.

Almanya'daki Krefeld Entolomoloji Topluluğundan Amatör böcek bilimcilere önderlik eden Martin Sorg şöyle dedi:
"Hava durumu mevsim içerisindeki ve yıllar arasındaki dalgalanmaların çoğunu açıklayabilir. Ancak düşme eğiliminin hızını açıklamıyor."

Goulson, uçan böceklerin doğa koruma alanlarından ayrıldıklarında yok olduğunun muhtemel bir açıklama olabildiğini söyledi. Tarım alanının vahşi yaratıklar için sunacağı çok az şeyi var. Fakat ölüm nedenleri tümüyle tartışmaya açık. Orada yiyecek bulunmamasından daha çok kimyasal ilaçlara maruz kalınması veya her ikisinin de bir arada bulunması neden olmuş olabilir.

Bilim adamları acil iş olarak başka bölgelerdeki yeni bulguların kanıtlarla desteklenmesinin ve problemin daha detaylı incelenmesinin gerekli olduğunu söyledi. Bu süre içerisinde De Kroon şöyle dedi:
"Böcek ilacı kullanımı ve çiçeklerle dolu tarım arazilerinin sınırlarının ortadan kalkması gibi olumsuz bir etkisinin olduğunu bildiğimiz şeylerin daha azını yapmamız gerekiyor."

İngiltere'nin East Anglia Üniversitesinden yeni araştırma ekibinde bulunmayan Lynn Dicks araştırmanın inandırıcı olduğunu söyledi ve şunları ekledi:
"Çoğu böcek bilimcinin şüphelendiği, belli bir süredir var olan korkutucu düşüş için önemli ve yeni kanıtlar gelişiyor. Toplam uçan böceklerin biyolojik kütlesi gerçekten yılda yaklaşık %6 oranında azalıyorsa bu son derece önemlidir. Uçan böcekler, sayılarının çok önemli olduğu önemli ekolojik fonksiyonlara sahipler. Onlar çiçeklere polen yayar. Sinekler, güveler ve kelebekler, bazısı ekin olan çoğu çiçek açan bitkiler için arılar kadar önemlidirler. Onlar kuşlar, yarasalar, bazı memeliler, balıklar, sürüngenler ve amfibiler gibi çoğu hayvanlara besin sağlarlar. Sinekler, böcekler ve yaban arıları, hem yırtıcı hayvanlardır hem de zararlı böcekleri kontrol eden ve yerleri temizleyen ayrıştırıcılardır."

Güncelleme: 17/11/2017
Kaynak: Damian Carrington, "Warning of ‘ecological Armageddon’ after dramatic plunge in insect numbers", theguardian.com, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 18/10/2017


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat