yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Dünya Kendisini Tehdid Eden Göktaşları Karşısında Çaresiz!

Nasa Goddard Uzay Uçuş Merkezinde araştırmacı olan Dr. Joseph Nuth, nükleer bilimciler ile birlikte; "Dünya'ya yönelmiş tehditleri geri çevirmek için ne yapılabileceği" konusunda yaptığı açıklamada, insanlığın ani bir gökcismi (kuyruklu yıldız, asteroit) çarpmasına karşılık hiçbir hazırlığının bulunmadığını belirtti.

Dr. Nuth, Amerikan Jeofizik Birliğinde gerçekleşen yıllık olağan toplantıda yaptığı konuşmada; büyük ve muhtemel tehlikeli asteroitlerin-kuyruklu yıldızların sayılarının, zaman zaman da atmosferde patlayan veya yere düşen gök cisimlerinden daha az olduğunu söyledi.

Kuyruklu yıldızlar, Dünya'dan çok uzak mesafelerde seyrederler ama bazı zamanlarda ciddi biçimde yaklaşabilirler. Nuth'a göre Dünya; 1996 yılında yolundan çıkan bir asteroit Jüpiter'e çarptığında bir nevi "sıyırma" ile karşılaştı. Ve tekrar 2014 yılında bir kuyruklu yıldız da Mars'a kadar olan mesafe gibi yakın geçti. Son kuyruklu yıldız olayında sadece 22 ay öncesinden haber alınabilmişti. Bu da Dünya'ya çarpmadan önce yapılacak bir "yön değiştirme" görevini imkânsız hale getiriyor. Bu noktada Nuth:
"Güvenilirliği yüksek bir uzay ekibi oluşturup, uzaya göndermek istediğinizde 5 seneye ihtiyacınız var. Bizim ise tehlikeyi fark ettiğimizde sadece 22 ayımız vardı" şeklinde konuştu.

Nasa bir süre önce "Gezegen Savunma Ofisi" kurdu ve Nuth'un önerisi doğrultusunda yol değiştirici bir roketin hazır bulundurulması kararlaştırıldı.

Nasa, şimdiye kadar Dünya'ya yakın bir şekilde yol alan ve çapı 1 kilometreden büyük objelerin %90'dan fazlasını keşfetti. Ki, bu kadar büyük nesneler bile yeryüzünde bir yıkıma neden olabilir. Daha küçük boyutlardaki gök cisimleri de hala yüksek derecede tehlike arz ediyor. Bununa birlikte Nasa, 1748 tane "tehlike potansiyeli olan" asteroit arasından 874 tanesinin çapını 1 km olarak belirlemişti. Bu asteroitlerin çoğu buz kaplı kuyruklu yıldızlardan daha karanlık ve daha kayalıklı bir yüzeye sahiptirler. Çoğu Jüpiter ve Mars arasındaki bantta dolaşmaktadırlar.

Los Alamos Ulusal Laboratuvarından araştırmacı Dr. Cathy Plesko, insanoğlunun bir asteroit ile başa çıkabilmesi için 2 şansı olduğunu söyledi. Birincisi; "nükleer savaş başlığı", ikincisi; "kinetik çarpıştırıcı (top mermisi)". Ayrıca top mermisi teknolojisinin hali hazırda çok iyi bir teknik olduğunu, asteroit gibi çok yüksek hızlarda seyreden nesnelere müdahalede bulunmada güçlü patlayıcılardan daha etkili olduğunu fakat bu konularda bilim insanlarının en büyük endişesinin bilinenlerin az olması olduğunu vurguladı:
"Şu anda bizim asteroitlerin ya da kuyruklu yıldızların iç kısımları ile ilgili çok fazla bilgimiz yok sadece bildiklerimiz; fizik, kayalıklar ve buz hakkında yorum yapabiliyoruz" açıklamasında bulundu.

Los Alamos'tan başka bir fizikçi olan Galen Gisler, yön değiştirme operasyonundan kurtulan gökcisminin büyük ihtimalle okyanusa vurabileceğini fakat çapı 150 metreden bile küçük bir asteroidin çok etkili su kaldırma olayı (dalga) gerçekleştirebileceğini ama büyük ihtimalle tsunamiye neden olmayacağını söyledi.

Güncelleme: 15/02/2017
Kaynak: Alan Yuhas, "Earth woefully unprepared for surprise comet or asteroid, Nasa scientist warns", theguardian.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 13/12/2016

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat