yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Cep Telefonu ve Elektronik Cihazların Radyasyon Etkisi Doğrulanıyor

2015 yılında New York Times yazarı Nick Bilton, "Giyilebilir Teknoloji ile İlgili Sağlık Endişeleri" başlıklı bir makale yazdı. Yazar bu makalede halkı, akıllı telefonlar ve saatler gibi düşük seviyede radyasyon yayan cihazların uzun süre vücuda yakın temasta bulunmaları durumunda; kanser, beyin tümörleri ve diğer bazı rahatsızlıklara sebebiyet verebileceği konusunda uyarmıştı. Makale temel olarak Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı(IARC) tarafından 2011 Mayıs ayında yayımlanan basın bültenine dayanıyor. IARC bu bültende, WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ile birlikte kablosuz telefon kullanımı ile ilişkilendirilen, insan için muhtemel kanser yapıcı radyo frekanslı elektromanyetik alanları Grup 2B olarak sınıflandırdı. Bu gruptaki rahatsızlıklar arasında gliyoma (kötücül beyin tümörü) önde geliyor.

Bilton'ın toplum sağlığını ilgilendiren bir konuda yaptığı bu uyarı tabii ki hoş karşılanmadı. Merkez medya tarafından saldırılara maruz kaldı, Times dergisinden kovulmasını talep edenler dahi oldu.

Gerçekte ise zaten cep telefonları ve diğer cihazlardan yayılan radyo frekanslı elektromanyetik dalga alanlarının beyin kanserine neden olabileceği görüşünü destekleyecek çok sayıda delil mevcut. Bu durum Kaliforniya Halk Sağlığı Departmanı tarafından yayınlanan; "Cep Telefonları ve Sağlık" başlıklı belgeyle de güçlendirildi.
Belgede açıkça şöyle belirtiliyor: "Sağlık yetkilileri, yakın zamanda ortaya çıkan bazı çalışmalarda; uzun dönemli cep telefonu kullanımının, beyin kanseri ve diğer sağlık problemlerine yakalanma riskini arttırdığına yönelik bulunan sonuçlardan sonra cep telefonu kaynaklı elektro manyetik dalgaların sağlığa dönük etkisi konusuyla ilgilenmeye başladılar."

Aynı çalışmada ayrıca belirli tip beyin kanseri türlerinin geçmiş on yıldan beridir telefon kullanan insanlarda daha çok görüldüğü ve kanserin de cep telefonlarının en çok kullanıldığı bölgelerde oluştuğunu ortaya koyan araştırmalardan bahsediliyor.  

Cep telefonu kullanımının ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceği çok açıktır. Fakat modern toplumun ona bu kadar çok bağlandığı dönemde, insanların bu cihazı kullanmayı tamamen bırakmasını beklemek gerçekçi olmaz. Durum böyle olduğundan, mümkün olan en güvenli yöntemle bu teknolojiden nasıl faydalanılacağının bilinmesi büyük önem taşımaktadır.

İşte, eski tarihli bir "Natural News" makalesinde kendinizi cep telefonu radyasyonundan nasıl koruyacağınız konusunda birkaç ipucu:
1- Cep telefonuyla görüştüğünüz süreleri kısaltın. Bunu yaparken de şunu aklınızda bulundurun; her 2 dakikalık telefon görüşmesi, beyin aktivitelerinde 1 saate kadar bozulmalara yol açabiliyor.
2- Konuşmaktan ziyade kısa mesaj göndermeyi tercih edin.
3- Telefonunuzu daha az radyasyon yayan bir modelle değiştirin.
4- Cep telefonuyla direkt konuşmak yerine hoparlör veya kulaklık ile konuşun.
5- Cep telefonunuzu asansör, otomobil gibi kapalı metal ortamlarda kullanmayın. Çünkü bu tip ortamlarda bağlantının sağlanabilmesi için daha çok güç gerekiyor bu da daha fazla radyasyon yayılması anlamına geliyor.
6- Benzer bir sorun şarjın az olduğu zaman da meydana gelir. Kullanmadan önce telefonu şarj edin.
7- Eğer cep telefonunuzu kulaklık-hoparlör olmadan kullanmak zorunda kalırsanız, kulağınıza götürmeden önce karşıdaki kişinin çağrıyı cevaplamasını bekleyin.

Sonuç olarak, tabii ki cep telefonunuzu kullanmak zorunda kalacaksınız, bu bir realite fakat kullanımı kısıtlayarak ve yukarıdaki önerileri de uygulayarak, bu kullanımı sağlığınıza daha az zararlı hale getirebilirsiniz.

Güncelleme: 14/04/2017
Kaynak:
 Tracey Watson, "After years of secrecy, cellphone radiation risks are finally being revealed", naturalnews.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 14/03/2017


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat