yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

"Her Şeyin 'Melekut'u(Özü-Ruhu) Elinde Bulunan (Allah) Ne Yücedir! Sizin Dönüşünüz O'nadır"(YASİN(36)/83)

Virüsler Konuşuyor ve Strateji Geliştiriyor

Virüslerin akraba ve atalarına kısa postalar göndererek birbirleriyle iletişime geçtikleri tespit edildi. Araştırmaya göre, virüsler gönderilen mesajları okuyarak enfeksiyon sürecinde nasıl rol oynayacaklarına karar verebiliyorlar.

Virüsler kaçak istilacı hem de konuşkan istilacılar olarak düşünülebilir. Weizmann Bilim Enstitüsünde yürütülen yeni bir çalışmada, virüslerin birbirleriyle iletişime geçtiği ilk defa fark edildiNature'da yayınlanan çalışmada, virüslerin komşu ya da yakınlarına küçük postalar göndererek nasıl davranacakları konusunda yardım aldıkları ortaya çıktı.

Çoğu virüsün, konakçısına yerleştikten sonra yapabileceği birkaç şey vardır: Hızlıca çoğalmak, enfeksiyon süresince hücreyi öldürmek ya da aktifleşebileceği uygun zamana kadar uykuda beklemek. HIV, uçuk ve insana bulaşabilen daha birçok virüs bu şekilde davranır. Hatta bakterileri enfekte eden virüsler –bakteriyofajlar(faj-bakteride yaşayan virüs)- de istila ettikleri hücrelerde bu gibi faaliyetler yürütürler.

Virüsün uyku halinden saldırı haline geçmesine neler sebep olmaktadır?

Weizmann Enstitüsü Moleküler Genetik Bölümünden Prof. Rotem Sorek ve ekip arkadaşları, virüslerin enfeksiyon süresince küçük moleküller salgıladıklarını ve komşu virüslerin de bu mesajı toplayarak "okuduğunu" keşfetti. Bu mesajlarla, virüsler hamlelerini koordine edebilmekte ve basit mesajlar komplike stratejilere dönüşmektedir.  

Prof. Sorek bu iletişim yolunu kazara tespit ettiklerini belirtti:
"Biz fajlar tarafından enfekte edilen bakterilerin birbiriyle iletişimini inceliyorduk. Sonradan fajların bu küçük molekülleri kendilerinin gönderdiğini fark ettik."

Çalışma ekibi, virüslerin birbirleriyle iletişim kurduklarını kanıtlamak için kültürde bakteri büyütüp onlara faj enfekte etti. Daha sonra bakterileri ve fajları kültürden çıkardı. Kültürde sadece fajlar tarafından ortama bırakılan küçük moleküller kaldı. Filtrelenmiş ortamda daha fazla bakteri büyütüp onları aynı fajlarla enfekte ettiklerinde şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştılar: yeni fajlar bakterileri öldürmektense uyku moduna geçti.

Prof. Sorek ve İsrail Biyolojik Araştırmalar Enstitüsünden çalışma arkadaşları Dr. Gil Amitai, Dr. Ida Levy ve araştırma öğrencisi Zohar Erez, izole edilmiş iletişim molekülü üzerinde çalışmalar yaptı. Keşfedilen küçük bir protein parçasına "peptit" adı verildi. Peptiti kodlayan geni tanımlamaya ve fonksiyonlarını anlamaya çalışıyorlar. Peptitin yüksek yoğunlukta olması, fajların uyku stratejilerini aktifleştirmektedir. Bu durum, "virüslerin karar vermesi" olarak adlandırıldı.

Prof. Sorek'in konuya ilişkin açıklamaları şu yönde:
"Enfeksiyonun başlangıcında virüsün hızlı bir şekilde çoğalmasını, bulunduğu organizmada karşılaştığı hücreleri öldürmesini bekliyorduk. Fakat onlar böyle davranmaya çok istekli olsa da, gelecek virüs jenerasyonuna bir ev sahibi kalmayacağı için kendilerini zaman zaman durduruyorlar. Bazı durumlarda virüsler kapanma stratejisi geliştirir ve uyku haline geçer. Keşfettiğimiz yeni molekül, her bir virüs jenerasyonun birbirleriyle iletişim kurmasını ve 'karar verme' molekülünün yoğunluğunu ayarlamaktadır. Her bir virüs kendinden önceki kaç virüsün ev sahibi hücreyi enfekte ettiğini 'saymakta' ve böylece o an için hangi stratejinin uygulanacağına karar vermektedir."

Araştırma ekibi ayrıca, peptitin uykuyu baskılayıcı olarak tanımlanan belli bir viral proteini bağladığını fark etti. Bu bağlanmayla virüs uyku moduna geçiyor.

Araştırmacılar, bir fajda böyle bir iletişim molekülü tanımladıktan sonra, birbiriyle ilişkili diğer fajlarda da benzer düzinelerce küçük molekül aramaya başladı. Her bir fajın birbirinden küçük farklılıklar gösteren moleküller salgıladığını fark etti. Prof. Sorek:
"Her bir fajın özel bir iletişim koduna sahip olduğunu deşifre ettik. Her bir faj türünün yayınladığı özel moleküler frekansı-titreşimi sadece kendi türünden olan fajlar 'okuyabilmektedir'. Virüslerin insan vücudunu nasıl enfekte ettiğini hala anlayabilmiş değiliz. Nasıl uyku haline karar verdiklerini ve nasıl aktifleştiklerini bilemiyoruz. Virüsler tarafından kullanılan bir faj, benzer stratejilerle insanlara hastalık bulaştırıyor olabilir. Bu mekanizmayı çözebilirsek belki de kendi yararımıza kullanabiliriz" dedi.

Güncelleme: 13/03/2017
Kaynak
: "Viruses Overheard Talking to One Another", sciencedaily.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 19/01/2017


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat