yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

C Vitamini: Niçin Önemli?

C vitamini sağlık için hayati önem taşıyor. Kemik, cilt ve kan damarlarında hem yapısal hem de koruyucu olarak iş görür. Bazı besinlerde bilhassa meyve ve sebzelerde bulunur. Aynı zamanda tamamlayıcı bir besin olarak faydalanılır.

C vitamini de dahil bütün vitaminler organik bileşiklerdir. Organik bileşik canlılarda bulunur. Karbon ve oksijen elementlerinden meydana gelir. C vitamini suda çözünebilir. Vücut tarafından depolanamaz. Bu nedenle yeterli seviyede tutmak için, günlük besinlerle almak gerekir. L-karnitin ve bazı nöro-taşıyıcıların üretimi gibi birçok vücut fonksiyonlarında önemli bir role sahiptir. Proteinleri metabolize eder ve antioksidan etkisi ile bazı kanser türleri riskini azaltabilir.

C vitamini kollajen yapımında görev alır. Kollajen ise, memelilerde bağ dokusu ve çok sayıdaki proteinin temel bileşenidir. Kas dokusunun %1-2'si kollajendir. Ayrıca, lifli (fibröz) dokunun hayati bileşenidir ki; bunlar tendonlar, ligamentler (bağ doku), deri, kornea, kıkırdak, kemik, bağırsak, kan damarları gibi.

YARA İYİLEŞMESİ, ENFEKSİYON VE TÜBERKÜLOZ

1982 yılında yapılan çalışmalarda araştırmacılar yaralar, kesikler ve sıyrıkların genellikle besinlerle alınandan daha fazla C vitamini alan kişilerde, daha hızlı bir iyileşmenin olduğu sonucuna vardılar. Bunun sebebi, C vitamininin kollajen üretiminde görev almasıdır. Bununla beraber bir antioksidan olarak C vitamini, doku tamirinde rol oynar ve iltihaplanmadan ve oksidasyondan kaynaklanan zararı azaltmaya yardımcı olur. Yeterli seviyede C vitamini alan kişilerin, C vitamini yetersizliği yaşayan kişilerle karşılaştırıldığında, enfeksiyonlarla mücadelede daha iyi oldukları görülmektedir.

C vitamini, beslenme bozukluğu ve fiziksel stres altında olan kişilerde de kronik solunum yolu enfeksiyonunu önleyebilmektedir. Ayrıca, araştırmacılar, laboratuvar kültür ortamında, ilaçlara dirençli tüberküloz (TB) bakterilerini öldürdüğünü tespit ettiler. 2013 yılında yayınlanan bir çalışma, tüberküloz ilaçlarına C vitamininin eklenmesi ile tedavi süresinin kısaldığını göstermektedir. 

C VİTAMİNİ VE KANSER TEDAVİSİ

C vitamini kanser tedavisinde de yardımcı. Bir antioksidan olarak, vücudu oksidatif strese karşı korur ve diğer moleküllerin oksidasyonunu önler. Hatta vücuttaki diğer antioksidanları yenilediği görülmektedir. Oksidasyon reaksiyonları serbest radikaller üretir. Serbest radikaller, hücrelere zarar veren bir seri zincir reaksiyonları başlatabilir. Yüksek dozda C vitamini, bazı tip kanserli dokuların gelişme hızını azaltabiliyor. Araştırmacılar tedavi seçenekleri sınırlı hastalara C vitamini kullanmalarını tavsiye ediyorlar.

Dr. Ronald Hoffman:
"Henüz hazırlık aşamasında olan araştırma, yüksek konsantrasyonda C vitamininin kanser hücrelerinin gelişmesini durdurduğunu hatta büyük ölçüde öldürdüğünü göstermektedir" dedi.

Ancak, FDA (Amerika Gıda ve İlaç Yönetimi) kanser hastalarının tedavisinde damar yolu C vitamini kullanımını henüz onaylamadı.

DİĞER FAYDALARI

C vitamininin diğer faydalarını şöyle sıralayabiliriz:
Kardiyovasküler sağlık: C vitamini kan damarlarını genişletir, böylece kalp hastalığı, hipertansiyon ve yüksek kan basıncına karşı koruma sağlar.
Kolesterol seviyesi: C vitamini alımı yetersiz olan kişilerde kolestrol seviyesinin düşük olduğu bulundu.
Katarkt: C vitamini yaşa bağlı maküler dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) ile birlikte katarakt riskini azaltmaya yardımcı olur.
Anemi (Kansızlık): C vitamini demir bağlamayı artırır.
Diyabet: Şeker hastaları bol miktarda C vitamini bakımından zengin meyve ve sebzeleri yerlerse böbreklerin, gözlerin ve sinirlerin hasar görmesi daha az olacaktır.
Kurşun seviyesi: C vitamini yeterli seviyede alınırsa, kurşun seviyesini azaltır.
Skorbüt hastalığı: C vitamini eksikliğinin sebep olduğu bir hastalıktır. Belirtileri eklemlerde şişlik, diş eti kanamaları, anemi (kansızlık) ve yorgunluk. Eğer, hasta kişi yüksek dozda C vitamini alırsa, hastalık geriler ve hızlı bir şekilde iyileşme sağlanır.
Soğuk Algınlığı: Birçok kişi C vitamininin soğuk algınlığını tedavi ettiğine inanır. Gerçekten de yüksek dozda C vitamini ağır fiziksel aktivite ve soğuk havalara maruz kalan kişilerde koruyucu rol oynamaktadır.
C vitamini sağlıklı mukoza için gereklidir ve iltihabı azaltmaya da yardımcıdır.

KAYNAKLAR VE GEREKSİNİMLER

Ulusal Sağlık Enstitüsüne (NIH) göre; yetişkin erkekler her gün 90 mg C vitamini, kadınlar ise 75 mg C vitamini tüketmelidir. Hamilelik sürecinde günde 85 mg ve emzirme sürecinde 120 mg C vitamini tüketmelidirler.
En iyi C vitamini kaynakları taze meyve ve sebzeler. Isı ve pişirme, C vitamininin önemli bir kısmını tahrip ediyor. Bu nedenle çiğ besin tüketmek en iyisidir.

BESİNLERİN C VİTAMİNİ İÇERİĞİ:

* Yarım bardak tatlı kırmızı biber: 95 mg veya günlük tavsiye edilen miktarın (DV) %158'ini
* Orta boy bir portakal: 70 mg veya günlük tavsiye edilen miktarın %155'ini
* Yarım bardak taze çilek: 49 mg veya günlük tavsiye edilen miktarın %82'sini
* Yarım bardak ıspanak: 9 mg veya günlük tavsiye edilen miktarın %15'ini içermektedir.

Narenciye ürünleri, domates ve patates, C vitamini içeren diğer besinlerdir.

Gelişmiş ülkelerde çoğu kişi C vitamini yetersizliği çekmezken, bazı kişilerin bu vitaminden yetersizlik çekmesi olasıdır. Bu kişiler:
* Sınırlı sayıda besin çeşidi tüketen kişiler.
* Kaynamış süt ile beslenenler.
* Bağırsaklarında emilim sorunu yaşayan veya bazı kronik rahatsızlığı olan kişiler.

C VİTAMİNİ HAPLARI KULLANILMALI MI?

*Günde 1000 mg üzerinde alınan C vitamininin hepsinin ince bağırsakta emilmesi zordur. Bu da ishale ve bağırsak huzursuzluğuna neden olabilir.
* Beslenme ile alınanın haricinde aşırı C vitamini alımı, böbrek taşlarına neden olabilir.
* Demir emilimindeki düzensizlikten kaynaklanan kalıtsal "hemokromatoz" hastaları takviye C vitamini almadan önce doktoruna danışmalıdır. Çünkü aşırı C vitamini alımı doku hasarına yol açabilir.
* Yetişkin erkek ve kadınlarda C vitamininin tavsiye edilen günlük alımı maksimum 2000 mg olmalıdır.

Güncelleme: 11/10/2017
Kaynak: Joseph Nordqvist, "Vitamin C: Why is it important?", medicalnewstoday.com, çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 10/04/2017.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat