yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Bir Araştırma: D Vitamini Solunum Hastalıklarını Azaltıyor

Yeni bir araştırmaya göre, çok yakında D vitamini ölümcül solunum yolları virüslerini tedavi etmek için kullanılabilecek. Yüksek dozda "Güneş ışığı vitamini" alan yaşlı hastalarda, akciğer enfeksiyonunun meydana gelme olasılığı diğerlerine göre %40 daha düşüktür.

Yaşlıların bağışıklık sistemi zayıfladığı için, zatürre, bronşit ve gripten kaynaklanan ölüm oranlarının daha yüksek olduğu bilinmektedir. Ancak bu hastalıklar virüs kaynaklı olduğu için, antibiyotikler genellikle etkisini göstermez. Bu yüzden de reçeteye yazılmazlar.

Bununla birlikte uzmanlara göre, D vitamini akut solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için, vücudun ilk savunma hattını güçlendirmeye yardımcı oluyor. Araştırmacılara göre bu sonuçlar; özellikle bakım evlerindeki yaşlılarda bu tür hastalıkları azaltabilir.

Colorado Üniversitesinden baş araştırmacı Adit Ginde :
"Bu, hayat kurtarma potansiyeline sahip bir keşiftir. Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonlara karşı farklı gelişme mekanizmalarına sahip olduklarından, çoğunlukla virüslere karşı etkili değildir. Bu yüzden enfeksiyonlarla mücadele etmek için bir doktorun deposunda çok az mühimmat vardır" dedi.

Viral enfeksiyonları tedavi etmek için hastaya antibiyotik verilmesinin, bakterilerdeki antibiyotik direncinin artmasına katkıda bulunduğu bilinmektedir. Antibiyotiklere karşı dirençli bakterilerin artışının, 2050 yılına kadar 10 milyon ölüme yol açacağı tahmin ediliyor.

Ginde:
"Ancak D vitamininin bu enfeksiyonları potansiyel olarak önleyebildiği görünüyor" dedi.

Araştırmacılar, ortalama 84 yaşlarındaki 107 huzur evi sakini üzerinde, besinlerin solunum yolu enfeksiyonuna dair etkilerini inceledi. Bunlardan 55'i yüzsek dozda D vitamin alırken, diğerleri çok daha düşük dozda D vitamin aldı. Her iki grup da 12 ay boyunca takip edildi. Bilim adamları yüksek dozda D vitamini alan grubun, akut solunum yolu enfeksiyonu vakalarında, %40 oranında azalma olduğunu fark ettiler. Bu bulguların, kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) enfeksiyon ve komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyorlar.

Adit Ginde:
"Bir yıl boyunca bu hastalarla çalıştıktan sonra, D vitamin alan hastaların akut solunum yolu rahatsızlığında, %40 azalma tespit ettik. D vitamini bağışıklık sisteminin ilk savunma hattını güçlendirir. Buna ek olarak, D vitamini, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla mücadele etme kabiliyetini geliştirebilir" dedi. Ancak doktor, D vitamin ile solunum yolu hastalıklarının azalması arasındaki bağı teyit etmek için, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Başka bir araştırmada ise, yüksek D vitamini seviyesine sahip kadınların, meme kanserinden sonra iyileşme olasılığının daha yüksek olduğu bulundu. ABD'li bilim adamları, fazla miktarda D vitamin alan insanların, kanser tanısı konduktan sonra iyileşme oranlarının daha fazla olduğunu buldular. Bu araştırma "American Geriatrics Society" dergisinde yayımlanmıştır.

Güncelleme: 10/02/2017
Kaynak: Stephen Matthews, "Why vitamin D could be used to treat pneumonia: High doses reduce the risk of lung infections by 40%", dailymail.co.uk, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 16/11/2016


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat