yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Az Yemek Yaşlanmayı Yavaşlatıyor

Yaşlanma belirtileriyle mücadele etmede kullanılan ürünlere, milyar dolarlık bir pazar ayrılmaktadır. Bu tarz nemlendiriciler, ancak cildin derinine kadar etki edebiliyor. Yaşlanma ise hücresel seviyelerde meydana gelen bir süreç. Bilim adamları, az yemenin bu hücresel düzeyde meydana gelen yaşlanma sürecini yavaşlattığını fark etti.

"Molecular & Cellular Proteomics"te yayınlanan yeni çalışmada; kalori yakımının, bir hücre içindeki yaşlanma sürecine etkisi incelendi. Araştırmacılar, hücrede protein yapımından sorumlu organel olan ribozomun çalışması yavaşladığında, yaşlanma sürecinin de yavaşladığını fark etti. Ribozomun hızının yavaşlaması, üretimi azaltırken; kendisini onarmak için ekstra süre sağlamaktadır.

Bringham Young Üniversitesinden biyokimya mühendisi ve çalışmanın yetkili yazarlarından John Price, çalışmaya ilişkin şu açıklamalarda bulundu:
"Ribozom, tıpkı arabanız gibi çok kompleks bir makine. Yıprattığımız parçaların periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. Lastikleriniz eskidiğinde tüm arabayı atıp yeni bir araba almazsınız. Lastikleri değiştirmek daha ekonomiktir. Kalori tüketiminizi kısıtladığınızda, yaşam sürenizde lineer bir artış olması beklenir. Kalori kısıtlamasının, yaşlanma sürecini yavaşlatan birtakım biyokimyasal değişikliklere sebep olduğunu anladık. Kalori kısıtlaması uyguladığımız fareler, daha enerjiktiler ve daha az hastalığa yakalandılar. Üstelik daha uzun yaşamalarının yanında, vücutlarının bakımlarını-yenilenmelerini sağlayabildikleri için daha uzun süre genç kaldılar. Besinler, sadece yaktığımız maddeler değil aynı zamanda vücudumuzun ve hücrelerimizin nasıl tepki verdiklerinin de bir işaretidir. Yaşlanma mekanizmasını anlamaya başladıkça, ne yiyeceğimiz konusunda daha bilinçli kararlar vermeye başlayabiliriz."

Peki ribozom üretiminin yavaşlamasına etki eden faktörler nelerdir?
En azından fareler için: Kalori tüketimini azaltmak.
Price ve çalışma arkadaşları, iki grup fare gözlemledi. Bir grup fareye besine ulaşmaları için hiçbir sınır konmazken; ikinci gruba hayatta kalmaları için gerekli besinler sağlanarak, grubun kalori alımı %35 oranında azaltıldı.

Price ve ekibi, kalori azaltımı ve yaşam süresi hakkındaki ilişkiyi ilk defa ortaya çıkarmadı. Ancak burada ilk defa ribozomun gençlik uzatıcı biyokimyasalların değişimi üzerindeki rolü fark edildi. Ribozom, protein sentezini yavaşlattığında, birtakım biyokimyasallarının yapısında değişiklikler meydana geldi.

Ribozomlar, tıpkı arabalar gibi pahalı ve önemli makinelerdir. Hücrenin faaliyetlerini gerçekleştirmesi için gerekli tüm proteinler burada üretilir. Bunun içinde hücrenin tüm enerjisinin %10-20'si burada kullanılır. Bundan dolayı, ribozom arızalandığında onu tamamen kullanım dışı bırakamayız. Bunun yerine, ribozomun bağımsız bölümlerinin onarılması, yüksek kalitede protein üretilmesini sağlar. Bu yüksek kalitedeki protein üretimi, hücrelerin ve tüm vücudun fonksiyonlarının çalışmasını korur.

Bu çalışmada daha az kalori alımının yaşam süresini arttırdığı gözlemlense de, Price, insanların kalori hesabına başlamamalarını ve daima genç kalmayı ummamalarını söyledi. Kalori azaltımı, yaşlanmayı önleme stratejisi olarak insanlarda henüz test edilmedi.

Güncelleme: 03/04/2017
Kaynak
: Broker Adams, "How Eating Less can Slow the Aging Process", news.byu.edu, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 10/02/2017


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat