yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Okyanus Akıntılarının Çökmesi Kuzey Yarım Küre'yi Buzul Çağına Sokabilir

Resimde Atlantik'teki okyanus akıntıları gösterilmiştir. Kırmızı olanlar nispeten daha sıcak yüzey akıntıları iken; mavi olanlar daha derin ve soğuk su akıntılarıdır. Kuzeydeki yüzey akıntıları ve derin akıntılar Atlantik Meridyenel Devrilme Sirkulasyonunu (AMOC) oluşturur.

Yeni iklim modeline göre, CO2 seviyesinin iki katına çıkmasını müteakiben 300 yıl içerisinde okyanus akıntıları çökebilir. Çalışmada, Atlantik Meridyenel Devrilme Sirkülasyonu'nun (AMOC-Atlantik'teki sıcak ve soğuk suların devri) kararlılığı incelendi. Okyanus akıntıları çökerse, Kuzey Batı Avrupa'da sıcaklıklar aşırı derecede düşer. Araştırmacılar önceki çalışmaların, riskleri hesap etmede yetersiz kaldığını iddia etmektedir.

2004 yılında gösterime giren "Yarından Sonra" adlı filmde, küresel ısınma sonucu, okyanus akıntıları çökmüş ve dünya genelinde büyük şehirleri silip süpüren katastrofik fırtınalara sebep olmuştu. Uzmanlara göre, bu korkunç senaryo yakında gerçeğe dönüşebilir. Yeni yapılan bir çalışma, okyanus sirkülasyon döngülerinin yakın gelecekte çökebileceğini ve Kuzey Yarım Küre'de buzul çağı yaşanabileceğini iddia etmektedir.

Önceki çalışmalarda CO2 seviyelerinin 2100 senesinde 700 ppm'e(herhangi bir şeyin milyonda biri) kadar çıkabileceği hesap edilmişti. Eğer bu hesaplamalar gerçekleşirse, 2400 yılında okyanus akıntılarının çökmesi beklenmektedir.

Kaliforniya San Diego'daki Scripps Okyanus Bilimi Enstitüsünden araştırmacılar, iklim modellerinin okyanus sirkülasyon çöküşünü tahmin etmede yetersiz kaldığını gösterdi. Mevcut iklim modellerinin, bu döngülerin kararlılığını abarttığı iddia edilmektedir. Bu önyargıyı yıkan bilim adamları, yakın gelecekte okyanus sirkülasyonun giderek çökeceğini ve Kuzey Atlantik ile çevresinin aşırı derecede soğuyacağını belirtti. Bu çöküş, AMOC'u da durduracak. Böylelikle sıcak su akıntıları Grönland'ın içerisine doğru akacak; soğuduğunda da yeniden ekvatora geri dönecek.

Çalışmaya liderlik eden Wei Liu şu açıklamalarda bulundu:
"Çalışmamızın en önemli noktası, mevcut iklim modellerindeki doğru iklim projeksiyonlarını engelleyen sistematik önyargıyı ortadan kaldırmaktır. Düzeltilmiş modelde AMOC'u gerçek kararlılık rejimine oturtuyoruz. Ortaya çıkan sonuç ise, Kuzey Atlantik ve çevre bölgeler de okyanus akıntılarının çökmesine bağlı oluşan küresel soğumalar. Çalışmamızda bölgesel ve küresel çaptaki iklim değişimi ile ilgili sonuçlar bulunmaktadır."

Araştırmacılar tahminde bulunabilmek için, atmosferik CO2 seviyesini ikiye katlayarak basit bir iklim değişimi senaryosu oluşturmaktadırlar. Böylece AMOC kararlılığı ile ilgili varsayımlar oluşturabilmektedirler. Yapılan hesaplamalar, CO2 konsantrasyonun ikiye katlanmasından 300 sene sonra sirkülasyonun çöktüğünü göstermektedir.  Yüksek seviyelerdeki CO2 seviyesi, Arktik ve Grönland'da buzların erimesine ve böylece tatlı suyun okyanusa akmasına sebep olmaktadır. Tatlı suyun artması AMOC'un bozulmasına neden olur. Çünkü AMOC tatlı ve tuzlu su arasındaki dengeye dayanır. Süregelen 300 yıl içerisinde, akıntın çökmesi ve katastrofik olayların başlaması öngörülmektedir. Atlantik Okyanusu'nun kuzey kısmı dramatik bir şekilde soğumaya başlar ve Arktik deniz buzunda kopmalar yaşanır. Kuzey Atlantik Okyanusu'nda yüzey sıcaklıkları 2,4 °C'ye düşer ve Kuzey Batı Avrupa'da yüzeydeki hava sıcaklığı 7°C'ye kadar düşer.

Çalışmanın ortak yazarlarından Zhengyu Liu, sonuçların fikirlerini 180 derece değiştirdiğini ifade etti. Çünkü önceki araştırmalardan farklı olarak, akıntının çökmesinin çok daha hızlı yaşandığı fark edildi.

Güncelleme: 02/02/2017
Kaynak
: Shivali Best, "'The Day After Tomorrow' could become a reality: Climate change could cause ocean currents to COLLAPSE plunging the Northern hemisphere into an ice age, warn scientists", dailymail.co.uk, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 05/01/2017


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat