yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Güneş Sisteminin Sınırında Dokuzuncu Gezegenin Varlığı Tartışılıyor

Nasa, gizemli gezegenin varlığına işaret eden beş farklı kanıtın altını çiziyor ve dokuzuncu gezegeni yok saymanın daha fazla sorun oluşturduğunu söylüyor.

2016'da Dr Batygin, Kuiper Kuşağı'ndaki altı cismin yörüngelerini inceleyen bir çalışma yayınladı. Dr. Batygin'in bulguları, bu cisimlerin hepsinin aynı yönde akan eliptik yörüngeleri olduğunu ve bu yörüngelerin Güneş sistemindeki sekiz gezegene kıyasla 30 derece aşağı doğru eğik olduğunu ortaya çıkardı.

NASA, yıllardır bilim camiasında çokça tartışılan dokuzuncu gezegenin var olduğunu iddia ediyor. Uzay ajansı, gizemli gezegenin varlığına işaret eden beş farklı kanıtın altını çiziyor ve dokuzuncu gezegeni yok saymanın daha fazla sorun oluşturduğunu söylüyor. Araştırmacılar Hawai'deki Subaru teleskopunu kullanarak dokuzuncu gezegeni bulmayı ve böylece bu sonucun gezegenin oluşumuna ışık tutacağını ümit ediyorlar.

Dokuzuncu Gezegen teorisini ilk kez 2014'te Caltech uzmanları ortaya attı. Dokuzuncu gezegenin kendisi henüz bulunamamasına rağmen, araştırmacılar gezegenin varlığının güçlü kanıtları olduğuna inanıyorlar.

Ekibi dokuzuncu gezegeni bulmaya oldukça yaklaşan, gezegensel astrofizikçi Dr. Konstantin Batygin şöyle konuştu:
"Şu anda dokuzuncu gezegenin varlığına işaret eden beş farklı gözlemsel kanıt var. Eğer bu açıklamayı ortadan kaldırırsanız ve dokuzuncu gezegenin olmadığını varsayarsanız, çözdüğünüzden daha fazla problem meydana getirmiş olursunuz. Aniden, beş farklı sorun ortaya çıkıyor ve bu sorunları açıklığa kavuşturmak için beş farklı teoriye ihtiyacınız var."

2016'da Dr. Batygin, Kuiper Kuşağı'ndaki altı cismin yörüngelerini inceleyen bir çalışma yayınladı. Dr. Batygin'in bulgularına göre; bu cisimlerin hepsinin aynı yönde akan eliptik yörüngeleri vardı ve bu yörüngeler Güneş sistemindeki sekiz gezegene kıyasla 30 derece daha aşağı doğru eğiktiler. 

Araştırmacılar bunu daha derinlemesine incelemek için, dokuzuncu gezegenin de içinde olduğu Güneş sisteminin bilgisayar simülasyonunu kullandılar. Ve sekiz gezegenin düzlemine, 90 derecelik eğimi olan daha fazla cisim olması gerektiğini ortaya koydular. Ekip astronomlar tarafından önceden bilinen beş cismin gereken özellikleri karşıladığını fark etti.

Bu çalışmanın ardından dokuzuncu gezegen ile ilgili iki ipucu daha ortaya çıktı. Dr. Batygin'in ekibinin ikinci makalesinin baş yazarı olan Elizabeth Bailey, son 4,5 milyar yıl süresince, dokuzuncu gezegenin Güneş sistemimizdeki gezegenleri eğmiş olabileceğini gösterdi.

Dr. Batygin:
"Uzun vadede dokuzuncu gezegen, bütün Güneş sistemi düzlemini hareket ettirecek veya sallayacak, tıpkı bir masanın üstü gibi" dedi.

Son olarak, araştırmacılar dokuzuncu gezegenin varlığının, Kuiper Kuşağı'ndaki cisimlerin yörüngelerinin Güneş sistemindeki diğer her şeye ters olmasıyla açıklanabileceğini gösteriyorlar.

Dr. Batygin:
"Bu yüksek eğime sahip yörüngelerin tuhaflığını başka hiçbir model açıklayamaz. Bu da dokuzuncu gezegenin onların oluşumu için doğal bir yol sağladığını ortaya çıkardı. Bu cisimler, dokuzuncu gezegenin yardımıyla Güneş sistemi düzlemi dışında bükülmüş ve Neptün tarafından içe doğru saçılmış durumdadırlar" dedi.

Araştırmacılar şimdi, bu iş için en iyi araç olarak tanımlanan, Hawai Mauna Kea Gözlemevindeki Subaru Teleskopu'yla dokuzuncu gezegenin kendisini bulmayı umuyorlar.

Dr. Batygin:
"Ben dokuzuncu gezegenin keşfinin bize kendisinin başlangıcıyla ilgili bir şeyler anlatacağını düşünüyorum" diye ekledi.

Güncelleme: 01/12/2017
Kaynak: "Nasa says Planet Nine Does Exist", dailymail.co.uk, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 13/10/2017


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat