yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Karadelik Çarpışmasındaki Kütleçekim Dalgaları Belirlendi

Gökbilimciler kütleçekim dalgaları hususunda yeni bir bulguya rastladılar ve ilk defa 2 karadelik çarpışırken oluşan dalgacıkların şeklini gözlemlediler.

Bu duyuru Torino'daki G7 bilim bakanlıkları toplantısında yapıldı. Bu duyuruda belirtilen yeni bulgularda bilim insanları LIGO (Lazer Girişimli Kütleçekimsel Dalga Gözlemi) laboratuvar sistemini kullanarak dördüncü kez karadelik birleşmesini görüntülediler.

14 Ağustosta Ligo'nun çifte ünitesi ve Virgo ile (Avrupa'daki detektör) tespit edilen sinyaldeki ince bir titreme neticesinde artık 1,8 milyar yıl öncesine ait 2 karadeliğin birleşmesi son anlarına kadar takip edilebilecek. Bahsi geçen karadelikler Güneş'in yaklaşık 25 ve 31 kat fazlası ağırlıktaydı ve ikisi birleşince Güneş'in ağırlığının 53 katı olan yeni, dönen bir karadeliğe dönüştü. Geriye kalan 3 Güneş kütlesi de saf enerjiye çevrildi ve bir gölde oluşan dalgacıklar gibi uzay-zaman boyunca deformasyon olarak yayıldı. Bu ince bükülmeleri tespit etmek için bir atom çekirdeği yarıçapının 1/1000'i kadar bir farklılığı algılayabilecek hassaslıkta detektörler gerekiyor (LIGO ve Virgo).

Ligo projesinde çalışan bilim insanlarının 2015 Eylülde yaptığı "tarihi gözlem" neticesinde ilk olarak Einstein'ın 100 sene öncesindeki tahminini kanıtlar nitelikte deneysel bir bulguya eriştiler. Bu bulgu uzayın kendi kendine gerilip, yoğunlaşabileceğiydi. Bununla birlikte Ligo'nun 2 ayrı detektörünün de aynı anda belirlediğine göre bilim insanları 3B bir fotoğraf çekmek yerine uzay boyunca 1 ince kat yüzeyi gözlemlemişlerdi.

Birmingham Üniversitesinden Ligo proje araştırmacısı Prof. Andreas Freise:
"Bu şuna benzer; eğer ben size sadece bir dilim elma versem, siz elmanın şeklinin ne olduğunu tahmin edemezsiniz" şeklinde konuştu.

Syracuse Üniversitesinden fizikçi Prof. Stefan Ballmer ise:
"Eğer uzay-zamanı bir kağıt gibi nasıl katlayacağınızı düşünüyorsanız bunun çok yolu var. Fakat Einstein'ın tahminlerine bakarsanız sadece 2 yol olduğunu görürsünüz" açıklamasında bulundu.

Sadece tekli bir tespite dayalı olsa da bulunan yeni veriler Einstein'ın uzay-zamanın nasıl buruşabildiği konusundaki tahminlerini doğrular nitelikte görünüyor.

Prof. Freise:
"Karanlık olmalılar. Fakat kara delikler hâlâ ortaya çıkarılmayı bekleyen bir gizem gibi. Daha ilk defa onlardan sinyal aldık. Geri kalanı ise sadece teori" şeklinde konuştu.

Virgo laboratuvarı 2007'den beri veri topluyor ama 2015'te Ligo ilk gözlemini yaptığında ekipmanları yapılan bir güncelleme işleminden ötürü devre dışı bırakılmıştı. Yenilenen algılayıcı bu yılın başlarında faaliyete alındı ve Ağustos ayında gözlem nöbeti biten Ligo'ya çalışmasının son anlarında yetişti.

MIT (Massachusetts Institue Of Technology) üyesi, Ligo sözcüsü David Shoemaker:
"Bu, Virgo ile Ligo'nun beraber çalıştığı ortak ağın başlangıcıdır. 2018 sonbaharı gibi planlanan önümüzdeki gözlem seferinde bu tarz tespitleri çok daha sık bekleyebiliriz" açıklamasında bulundu.

Güncelleme: 01/11/2017
Kaynak: "New gravitational wave detection shows shape of ripples from black hole collision", theguardian.com, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 27/09/2017


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat