yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Gezegenimizin 1000 km Altında Dev Bir Okyanus Bulunuyor

Dünya yüzeyinin %70'i sularla kaplıdır. Fakat çok büyük miktarda bir su kütlesi de gezegenimizin derinliklerinde yatıyor.
İki yeni araştırmaya göre Dünya yüzeyinin 1000 km kadar altında çok büyük bir miktar su olabileceği ileri sürülüyor. Bu devasa su deposu olmasa, volkanlara sebep olan gezegenimizdeki toprağın üretimi ve yaşamın devamı için önemli olan jeodinamik hareket son bulabilir.

İlk çalışmaya göre Florida Devlet Üniversitesi ve Edinburgh Üniversitesinin araştırmacıları, Dünya'nın önceden düşünülenden çok daha derininde var olan suyun brusit adlı minerali içinde depoladığını tahmin ediyorlar.
Suyun miktarı bilinmemesine rağmen, araştırmacılar gezegenimizin ağırlığının %1,5'i kadar olduğunu hesaplayabildiklerini söylüyorlar. Bu miktar Dünya'daki bütün okyanus sularının toplamına eşittir.

Bu çalışmayı başlatan Mainak Mookherjee:
"Bu derinliklerdeki suyun, içinde su bulunan brusit gibi mineraller tarafından depolandığını sanmıyoruz. Fakat biz brusitin orada olduğunu biliyoruz. Suyun içinde etkin olarak ne kadar brusit depolandığını bulmamız gerekiyor" dedi.

Yerbilimciler %50'si magnezyum oksit, % 50'si sudan oluşan brusitin istikrarsız olduğunu gözlemlediler. En son araştırmada ise bu derinlikte brusitlerin daha çok 3 boyutlu yapılara dönüştüğünü incelediler. Buna paralel bir araştırmada da; Kuzeybatı Üniversitesinden araştırmacılar bu suyun önceden görülenden çok daha derin olduğunu ve Dünya'nın çekirdeğine giden yolun üçte biri derinliğinde bulunduğunu öne sürüyor.

Araştırmacılar Brezilya Juina'daki São Luíz nehrinin yakınındaki bir volkan tarafından 90 milyon yıl önce püskürtülmüş bir elmas buldular. Bu elmasın bir kusuru vardı. Elmas oluşumu sırasında meydana gelen sıkışmış mineralleri içeriyordu. Araştırmacılar mikroskop altında baktıklarında, genellikle sudan gelen hidroksil iyonlarının varlığının kanıtını gördüler. Bu kusurun yapısı, alt mantonun içinde oluştuğu izlenimini bırakıyor.

Bu araştırmayı başlatan ve "New Scientist"e konuşan Steve Jacobsen:
"Bu gezegenimiz üzerinde suyun geri dönüşümlü olduğunun en derin kanıtıdır. Su, okyanus kabuğuyla karışır ve yakın levha sınırlarında yitim (dalma batma bölgesi) elde eder. Su, manto içerisinde kayayı eritmeye ve güçsüzleştirmeye destek olur, levhaların hareketlerine bir makine yağı gibi yardımda bulunur." dedi.

Dünya üzerindeki su döngüsü şu ana kadar düşündüğümüzden daha büyük ve derin; mantonun içine uzanıyor.
Dr. Mookherjee, "MailOnline"a anlattı:
"Dünya'nın iç kesiminde bulunan su, manto konveksiyonuna yardım ettiği için çok önemlidir. Jeolojik zaman ölçeği, üzerinde sert kayaların daha sıcaktan daha soğuk bölgelere taşınmasıyla oluşan bir süreçtir. Eğer Dünya'nın iç kesiminde su olmasaydı, manto konveksiyonlarının etkisi olmazdı ve zamanla dururdu. Volkanlar, üzerinde yaşadığımız Dünya kabuğunun var olması için önemli bir rol oynar. Dolayısıyla volkanik hareket son bulursa o zaman hem kabuk oluşumu hem de gezegensel hareket er ya da geç duracaktır."

Bundan önce de, Alberta Üniversitesinden araştırmacılar suyun sanki bir kilit altında saklandığını, Dünya'nın ağırlığının %1,5'i kadar olduğunu hesapladıklarını ve bu miktarın bütün okyanusların toplamıyla aynı olduğunu belirttiler.

Araştırmacılar şimdi ise bu derinliklerde brusitin fiziksel özelliklerini daha iyi anlamak için ilave simülasyonlar yaparak bu durumun böyle olup olmadığını saptamayı planlıyorlar.

Güncelleme: 01/03/2017
Kaynak
: Shivali Best, "An ocean of water is found 620 miles below Earth's surface - and if it dries up, life on our planet could END", dailymail.co.uk, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 25/11/2016


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat