yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Polen Taşıyıcılar Yok Oluyor: Gıda Üretimi Tehdit Altında

POLEN TAŞIYICILARI KORUMAK İÇİN GEREKLİ ADIMLARIN DEĞERLENDİRME SONUÇLARI

Küresel değerlendirme raporuna göre; Dünya genelinde çok sayıda polen taşıyıcı türler çeşitli etkenler sebebiyle nesli tükenme noktasına doğru sürükleniyor. Bu etkenler arasında milyonlarca geçim kaynağını ve yüz milyar dolar değerde gıda ihtiyacını tehdit eden insan kaynaklı faktörler gösteriliyor.

Polen Taşıyıcılar, Tozlaşma ve Gıda Üretimi Tematik Değerlendirme ve IPBES tarafından ilk kez konu edilen değerlendirme raporu, küresel ekosistemin kritik bileşenlerini anlama konusunda aydınlatıcı bir nitelik taşıyor. Bilimsel alandaki mevcut bilgileri, yerel ve lokal bilgi sistemleri ile birlikte baz alan değerlendirmesi de bir ilk niteliğinde.

POLEN TAŞIYICILAR EKONOMİK, SOSYAL VE KÜLTÜREL AÇIDAN ÇOK ÖNEMLİ

São Paulo Üniversitesinde Prof. ve IPBES'in Eş-Başkan'ı Vera Lucia Imperatriz-Fonseca:
"Polen taşıyıcıların küresel gıda üretimine ve gıda güvenilirliğine önemli katkıları bulunmaktadır. Onların sağlığı, bizim de yaşamamızı doğrudan etkilemektedir" dedi.

Dünya üzerinde sadece 20 binden fazla yabani arı türü tozlaşmayı sağlıyor. Onlarla birlikte kelebekler, sinekler, eşek arıları, böcekler, kuşlar, yarasalar da tozlaşmayı sağlayan hayvanlar arasında. Tozlaşmaya ihtiyacı olan bitkiler arasında meyve, sebze, tohum, fındık ve yağ sağlayanlar da var. Bunların çoğu vitamin ve mineraller açısından önemli besin kaynakları arasındadır. Aynı zamanda kahve, kakao gibi birkaç ürün gelişmekte olan ülkeler için önemli gelir kaynaklarındandır.

Dünya tarımsal üretimin dörtte üçünden fazlası kısmen böcekler ve diğer hayvanlarla olan tozlaşmaya dayanıyor. Son 50 yılda hayvanlarla tozlaşmaya bağlı zirai üretim hacmi %300 oranında artmıştır, fakat polen taşıyıcılara bağlı ürünler, bağlı olmayan ürünlerden verim bakımından daha az gelişme ve stabilite göstermiştir.

POLEN TAŞIYICILARINI ETKİLEYEN ÇEŞİTLİ FAKTÖRLER

Değerlendirme sonuçları, omurgalı polen taşıyıcılarının tahminen %16'sının küresel yok oluşu tehdit ettiğini rapor ediyor. Bazı ada türlerinde bu oran artan bir eğilime doğru %30'u buluyor.

Böcek polen taşıyıcıların çoğu küresel çapta değerlendirilmemesine rağmen, bölgesel ve ulusal değerlendirmeler özellikle yaban arıları ve kelebeklerin yüksek düzeyde tehdit altında olduğunu gösteriyor. Lokal olarak omurgasız türlerin %40'dan daha fazlası tehdit altında.

IPBES Başkan Yardımcısı Sir Robert Watson'a göre:
"Bazı bölgelerde yabani polen taşıyıcıları özellikle yaban arıları ve kelebekler, çeşitli faktörler tarafından tehdit edilmektedir. Azalmalarının başlıca nedeni arazi kullanımındaki değişiklikler, aşırı tarımsal uygulamalar, yabancı istilacı türler, hastalıklar, zararlılar ve iklim değişiklikleri gelmektedir."

Değerlendirme sonuçları, neonikotinoid insektisitleri içeren pestisitlerin uzun vadede etkileri hala bilinmemesine rağmen, bu pestisitlerin küresel çapta polen taşıyıcıları tehdit ettiğini ortaya koyuyor. Tarım alanlarında yürütülen çalışmalar, bu tip pestisitlerin yaban arılarına negatif bir etki yaptığını ancak bal arılarındaki etkilerinin o kadar açık olmadığını gösteriyor.

IPBES değerlendirme raporu, Dünya genelinde 77 uzmandan oluşan bir ekip tarafından derlendi. Raporda yaklaşık 3000 bilimsel makale referans gösterilirken, Dünya'nın 60'ı aşkın bölgesinden elde edilen yerel ve lokal bilgi sistemlerini baz alan uygulamalar hakkında da bilgi yer alıyor.

Güncelleme: 28/03/2016
Kaynak:
"Press Release: Pollinators Vital to Our Food Supply Under Threat", ipbes.net, çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 26/02/2016.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat