yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Astronomlar: Dokuzuncu Gezegenin Yerini Tespit Etmeye Çalışıyor

Gezegen Dokuz'un Güneş'e dönük tarafının uzaktan görünümünün çizimi. Fransız bilim adamları, Amerikalıların var olduğunu iddia ettiği yörüngede hareket eden dokuzuncu gezegenin diğer gezegenlerin yakınlarından geçerken, hareketleri üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu matematiksel modellemeler sayesinde hesapladı.

Güneş Sisteminde özellikle Neptün'ün ötesinde bulunan, bilinen en uzak altı gök cismi tamamen gizemli bir şekilde tek bir yönde sıralanmıştır. Batygin ve Brown, böyle bir yörüngesel hizalanmaya ancak dış bir gücün neden olabileceğini söyledi.

Amerikalı astronomlar, bir süre önce Neptün'ün ötesindeki dokuzuncu gezegeni bulmuş olabileceklerini açıklamış, ancak bir dönüşün 10.000 ve 20.000 yıl arasında tamamlandığı tahmin edilen yörüngenin neresinde olduğuyla ilgili hiçbir fikirlerinin olmadığını ifade etmişlerdi.

Yapılan açıklamada, dört kişilik Fransız bilim ekibi araştırma alanını daralttıklarını belirtti. Ekip "Astronomy and Astrophysics" adlı dergide yayınlanan yazısında, Satürn etrafında yörüngede dönen Cassini adlı uzay aracından elde edilen veriler sayesinde, NASA'nın iki bölgeyi ihtimaller arasından çıkardığını ifade etti. Ekibin çalışması, Güneş sisteminin uzak bir köşesinde dokuzuncu gezegenin olabileceğini doğruladı.

Fransız bilim adamları, Amerikalıların var olduğunu iddia ettiği yörüngede hareket eden dokuzuncu gezegenin diğer gezegenlerin yakınlarından geçerken, hareketleri üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu matematiksel modellemeler sayesinde hesapladı.

Sonrasında, bilim adamları bilinen gezegenlerin normalde nasıl hareket ettiğini inceledi. Var olduğu öne sürülen bu gezegenin Güneş'in etrafında oldukça uzun, simetrik olmayan oval bir yörüngede döndüğü düşünülüyor.

Güneş'e en uzak olduğu mesafede dokuzuncu gezegen, diğer gezegenler üzerindeki etkisi tespit edilemeyecek kadar uzaktadır, bu nedenle astronomların araştırabilecekleri alan tüm yörüngenin yaklaşık olarak yalnızca yarısını oluşturmaktadır.

Astronomlar Konstantin Batygin ve Mike Brown, Gezegen Dokuz olarak adlandırdıkları Dünya'nın 10 katı büyüklüğündeki bir gezegenin var olduğunu ön gördü.

Bu tahmin matematiksel modellemeler ve bilgisayar simülasyonları sayesinde yapıldı. Ayrıca bu dokuzuncu gezegenin, Neptün'ün ötesinde buzlu gök cisimleri ve kayaların bulunduğu Kuiper bandındaki bir grup cüce gezegenin değişik hareketlerini de tam olarak açıkladığı belirtildi.

Laskar ve ekibi, gelecek yıl bitecek olan Cassini'nin görevi 2020'ye kadar uzatıldığı takdirde, araştırma alanının daha da daraltılabileceğini ifade etti.

Dokuzuncu gezegen gerçekten varsa astronomlar onu bulmanın yıllar alacağını düşünüyor.

Ayrıca, devasa yörüngesinin nerede olduğuna dair hiçbir bilgi bulunmayan bu uzaklıktaki bir gezegeni tespit etmek için oldukça büyük bir teleskopa ihtiyaç var.

Yıllar boyunca bir çok diğer gezegen modellemelerde genelde yanlış olarak tahmin edilmişti. Bilimin keşfettiği meşhur bir örnek Neptündür, ilk defa Uranüse olan kütle çekiminden tespit edilmiştir.

Güncelleme: 26/03/2016
Kaynak:
"Astronomers are 'getting closer' to locating mysterious ninth planet beyond Jupiter", dailymail.co.uk, çev. Zeynep Güldoğan, yaklasansaat.com, 23/02/2016.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat