yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Ağaçlar da İnsanlar gibi Bilinçli ve Canlıdırlar

Eğer ağaçlar konuşabilseydi, ne söylerlerdi? Yeni bir araştırma, ağaçların dilleri olsaydı, pek çok şey söyleyebileceklerini göstermektedir. Çünkü ağaçların bilinçleri vardır ve insanların sosyal ortamlarda diğer insanlarla iletişim kurabildikleri gibi onlar da diğer ağaçlarla iletişim kurabilmektedir.

Ağaçlarla ilgili tüm deneyimlerini anlatan orman uzmanı Peter Wohlleben, ağaçların birbirleriyle konuşabildiklerini, aynı zamanda birbirleriyle ilgilendiklerini ve acı hissedebildiklerini belirtti. Bu durum, birçok kişi için çok açık olmasa da ağaçlar, hayvanların ve insanların yapabildikleri şeylerin çoğunu yapabilmektedirler.

Wohlleben 1980'lerde bir orman uzmanı olarak kariyerine başladığında, her ormanın içerisinde yaşayan gizli bir uygarlık olduğunu bilmiyordu. Çeşitli ağaç türlerine nasıl bakacağını ve kereste dükkânında değerlerini nasıl belirleyeceğini biliyordu, fakat bu ağaçların gerçekten canlı varlıklar olduğunu bilmiyordu.

Wohlleben ağaçların benzersiz büyüme şekillerini ve özellikle kök sistemlerini gözlemleyerek edindiği deneyimlerini yazısında anlattı. Birbirine geçmeli uçsuz bucaksız kök ağlarını, güçlü gövdelerini, benzersiz dallarını ve yaprak büyüme şekillerini gözlemleyerek, ağaçların yalnızca mobilya yapımında kullanılmaktan çok daha fazla potansiyele sahip olduğunu fark etti.

Wohlleben'in "ağaç arkadaşlıkları" olarak tanımladığı şeyin ilk örnekleri, etrafındaki ağaçlar sayesinde hayatta kalan çotukların çevresindeki tuhaf büyümelerde görülüyordu. Aynı türden olan komşu ağaçlar şaşırtıcı derecede birbirleriyle ilgileniyorlar ve bunu ağaçlar kendi kendine beslenemediğinde birbirlerini besleyerek yapıyorlar.

Wohlleben:
"Aynı türden olan ve aynı koruda yetişen birçok ağaç kök sistemleri aracılığıyla birbirine bağlanır. Ağaçların ihtiyaç anında komşularına yardım etmeleri, ormanların aynı karınca kolonileri gibi süper-organizmalar olduğu sonucuna varmamızı sağlayan kuraldır" dedi.

Turin Üniversitesinden Profesör Massimo Maffei'nin yaptığı araştırma, ağaçların yalnızca birbirlerine yardım etmediklerini aynı zamanda özellikle kendileri gibi olan diğer ağaçlara da yardımda bulunduklarını göstermektedir. Ağaçlar kendi aile üyelerini ve akrabalarını tanıyabilirler, bu sayede kendi türlerinden olanlarla ilgilenebilir ve türlerinin devam etmesini sağlayabilirler.

Kök sistemleriyle birbirine sarılmış olan iki ağaç hastalıkta birbirlerine yardımcı olur, yaşam boyu birbirleriyle ilgilenir ve sonunda genellikle aynı zamanda ölürler. Gözlemlenen bu gibi örneklerde, ağaçlar birbirleriyle evlenmiş gibi görünmektedir.

Ağaçlar aslında nasıl birbirleriyle iletişim kurar? Yeraltındaki mantar ağlarıyla gönderilen kimyasal veya elektriksel sinyaller veya British Columbia Üniversitesinden Dr. Suzanne Simard'ın tanımladığı gibi "orman çapında ağ" aracılığıyla.

Ağaçları neredeyse cansız varlıklar hatta nesneler olarak görürüz, ancak gerçek bundan çok farklıdır. Çok daha uzun bir süredir ağaçlar da bizim gibi son derece canlıdırlar.

Güncelleme: 25/11/2016
Kaynak: "New science revelations: Trees communicate with each other and have social circles"
, naturalnews.com, çev. Zeynep Güldoğan, yaklasansaat.com, 14/10/2016.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat