yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Kanser Teşhisinde ve Tedavisinde Aşırılık: İnsan Sağlığını Tehdid, İlaç Firmalarını Zengin Ediyor

ABD başkanı Nixon'ın 1971'deki "Kanserle Mücadele" bildirisinden bu yana kanser oranları devamlı olarak artıyor. Dünyayı kurtarmayı vaadeden inanılmaz derecede pahalı kanser tedavileri bize bir çözüm getirecekmiş gibi görünmüyor.

Yılda 100 milyar dolardan daha fazlası toksik kemoterapiye harcanırken, daha da fazlası yeni tedaviler bulmak amacıyla kimyasal araştırmalar için kullanılıyor. Ne zaman İlaç Endüstrisi umut vaadeden yeni bir ilaç ya da tedavi tekniği üretse, medya "kanserle mücadelenin bitmesi belki de çok yakında" diye haber yapıyor. Buna rağmen, en büyük kanser hikayelerinden biri örtbas edildi hatta manşet bile yapılmadı.  

YANLIŞ KANSER TEŞHİSLERİ VE TEDAVİLERİ

2013'te Ulusal Kanser Enstitüsü(NCI) tarafından yetkilendirilen bir rapor; 1,3 milyondan fazla insana nasıl kanser olmadığı halde kanser teşhisi konulduğunu ortaya çıkardı. Yıllar boyunca, erken kanser teşhisi odak noktası oldu. Bu durum milyonlarca insanın zararlı ameliyatlar, radyasyon ve kemoterapiyle yanlış bir şekilde tedavi görmelerine neden oldu. Aslında o insanların hiçbiri kanser değildi.

Amerikan Tıp Kurumu Dergisi(JAMA)nde yayınlanan resmi bir araştırma, kanser teşhisindeki aşırılık ve yanlış teşhisin, kanserin salgın gibi yayılmasının iki ana nedeni olduğunu rapor etti. Bu tıbbi ihmal, faydası olmayan aksine zararlı tedavilerin milyonlarca sağlıklı insanın üzerinde uygulanmasına neden oldu. Ne var ki, medya bu konu hakkında sessizliğini korudu. Ne hastalardan ne de hasta ailelerinden özür dilenmedi ve bilinen kanser teşhisi, kanser önleme ve tedavisi konusunda herhangi bir şey değişmedi.

Nihayet şimdilerde, Ulusal Kanser Enstitüsü(NCI) ve JAMA gibi etkili olan dergiler bir takım haberler çıkarıyorlar ve onların başından beri hatalı olduğunu itiraf ediyorlar.

KANSER OLMAYAN KANSERLER

En yaygın şekilde yanlış teşhis konan kanserlerden biri göğüs kanseridir. Hatalar sıklıkla duktal karsinoma in situ(DCIS) gibi iyicil vakalar için yapılıyor. Milyonlar değilse bile dünyanın her yerinden binlerce kadın bunun gibi muhtemelen hiçbir zaman onlara zarar vermeyecek olan vakalardan dolayı tedavi ediliyor.

Aynı durum erkeklerde de görülüyor, yüksek derecede intraepitelyal neoplazya(HGPIN), bir tür premalign kanser öncüsü, sanki orada gerçek bir kanser varmış gibi tedavi edilmektedir ve bu oldukça yaygındır.

Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından tasdik edilmiş bir çalışma ekibinin yaptığı açıklamaya göre; Amerika'daki onkoloji uygulamaları, kanserin teşhisinde ve tedavisinde aşırılık sorununu çözmek için reformlara ve girişimlere ihtiyaç duyuyor.

Ekibin açıklamalarının belki de en dramatik olan kısmı şu oldu:
"Birçok premalign durumlar, DCIS ve HGPIN dahil, artık kanser diye adlandırılmamalıdır."

PARA KAZANMAK İÇİN BİR ALDATMA

Hepimiz bu ürkütücü hastalığa çözüm yolu bulmak için buna odaklanmamız gerektiğini kabul ediyoruz. Ancak, Amerikan Yemek ve İlaç İdaresi(FDA) yaşam süresine ve yaşam kalitesine çok küçük bir etkisi olan bu ilaçları onaylamayı sürdürdükçe, bu kaynaklar bizim sağlığımızı amaç edinmeyen yanlış kişi ve şirketler tarafından başka yönlerde kullanılacak.

New York Times'ta bilim gazetecisi olan Gina Kolata'ya göre, onkologların gelirlerinin %60 ila 80'i işyerlerine anti-kanser ilaçlarının gelmesiyle sağlanıyor. Birçok insan böylesine bir ekonomik teşvikin, pahalı kemoterapi ilaçlarının aşırı kullanımının asıl nedeni olduğuna inanıyor.

DEĞİŞİM ZAMANI

Son zamanlarda JAMA Onkoloji'de yayınlanan başka bir çalışmada; bir doktor heyeti, kanser olarak sınıflandırılan ama tam olarak kanser olmayan bir tümör çeşidinin tehlike derecesini düşürdü. Heyet sayesinde binlerce hasta tiroid bezlerini aldırmaktan ve radyoaktif iyodin tedavisinden kurtuldu. Bunun gibi birçok çalışmanın ortaya çıkardığı bu sonuçlardan ötürü bu heyet, bazı yaygın kanser formlarının sınıflandırmasında, tanısında ve tedavi yöntemlerinde bir takım değişikliklerin yapılmasını istiyor.

Amerikan Tiroid Derneği'nin başkan adayı ve Mayo Klinik'te tıp profesörü olan Dr. John C. Morris:
"Eğer bir şey kanser değilse, onu kanser olarak adlandırmayalım" dedi.

Mesele sizin ya da sevdiklerinizin yaşamıysa, Kanser Endüstrisi'nden para kazanan onkologlara tamamen güvenmeyin. Kanser hakkındaki gerçekleri öğrenin, kendi sağlığınızla kendiniz ilgilenin.

Güncelleme: 24/05/2016
K
aynak:
Amy Goodrich, "Total media blackout on the biggest cancer story of the decade: Millions of diagnoses were wrong... NCI finally comes clean", naturalnews, çev. Faruk Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 26/04/2016


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat