yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Bilgisayar ve Cep Telefonu Pillerindeki Potansiyel Tehlike!

Araştırmacılar kimsenin farkında olmadığı tehlike hakkında uyarıyor: Milyarlarca tüketicinin cihazlarında yer alan, lityum-iyon piller, düzinelerce zehirli gaz yayabiliyor.

Yeni bir çalışmaya göre, akıllı telefonlar ve tabletler gibi milyarlarca insanın kullandığı cihazlara ait pillerin, düzinelerce tehlikeli gaz ürettiği ortaya çıktı.

Nano Energy dergisinde yayımlanan araştırma, lityum piller sayesinde karbon monoksit dahil 100'den fazla zehirli gazın açığa çıktığını tespit etti. Potansiyel olarak ölümcül olan bu gazlar, deride, gözlerde ve genizde şiddetli tahrişlere ve daha geniş çerçevede zararlara sebep olabilir.

NBC Savunma Enstitüsü ve Tsinghua Üniversitesinden çalışmayı yürüten araştırmacılar; birçok insanın, cihazlarına taktıkları aşırı ısınan, hasarlı ya da ne olduğu belirsiz şarj aletleri yüzünden ortaya çıkabilecek tehlikeden habersiz olduğunu söylüyorlar. Araştırmacılar, lityum-iyon pili olarak bilinen şarj edilebilir batarya türünü incelediler. Lityum-iyon pil her yıl iki milyar tüketicinin cihazında bulunuyor.

NBC Savunması Enstitüsünde profesör ve başyazar Dr. Jie Sun durumu şöyle açıkladı:
"Günümüzde, lityum-iyon piller elektrikli vasıtalardan mobil cihazlara kadar uygulanabilir bir enerji çözümü olarak, dünyanın her yerinde, birçok hükümet tarafından teşvik ediliyor. Lityum-iyon pilleri milyonlarca aile kullanıyor, dolayısıyla halkın bu enerji kaynağının arkasındaki riskleri anlaması gerekiyor."

Patlayan pillerin tehlikesi, üreticilerin milyonlarca cihazı geri toplamasına yol açtı. Dell firması 2006'da dört milyon laptobu toplattı. Samsung Galaxy Note 7 cihazları pil yangınları raporlarından sonra toplatıldı. Ancak zehirli gaz emisyonu ve bu emisyonun kaynağının oluşturduğu tehditler iyi anlaşılamadı.

Dr. Sun ve meslektaşları, salınan toksik gazların yoğunluğunda artışa neden olabilecek çeşitli etkenler tespit etti. Örneğin, tam dolu olan bir pil, yarısı dolu bir pilden daha fazla zehirli gaz açığa çıkarır. Pillerde bulunan kimyasal maddeler ve şarj boşaltma kapasiteleri, açığa çıkan zehirli gazların toplanmasını ve türünü de etkilemektedir.

Lityum-iyon piller çok çeşitli ortamlarda kullanılmaktadır. Üretilen gazların tespiti ve bu gazların neden yayıldıklarının belirlenmesi, üreticilerin toksik yayılımı nasıl azaltacaklarını ve geniş halk kitlelerini nasıl koruyacaklarını daha iyi anlamalarını sağlayacaktır.

Dr. Sun:
"Böylesine tehlikeli maddeler, bilhassa karbon monoksit, bir araba veya bir uçak bölmesi gibi küçük, kapalı bir ortamın içine sızarsa, kısa zaman diliminde ciddi zararlara yol açma potansiyeline sahiptir" dedi.

Araştırmada yaklaşık 20.000 lityum-iyon pil yanma noktasına kadar ısıtıldı. Bu durum çoğu cihazın patlamasına ve hepsinin bir dizi zehirli gaz yaymasına neden oldu. Piller aşırı ısınırlarsa veya herhangi bir şekilde zarar görmüşlerse, günlük hayatta da araştırmada görüldüğü gibi aşırı sıcaklıklara maruz kalabilirler.

Araştırmacılar son zamanlarda, lityum-iyon pillerin güvenliğini arttırmak için bir algılama tekniği geliştirmeyi planlıyorlar. Böylece lityum-iyon piller gelecekte güvenle elektrikli araçlara güç sağlamak amacıyla kullanılabilecek.

Dr. Sun:
"Bu araştırmanın, lityum-iyon pil endüstrisinin ve elektrikli araç sektörünün potansiyel tehlikeleri daha iyi anlayıp, bu sorunlarla mücadele etme yollarına devam etmesine, genişlemesine ve gelişmesine imkan vermesini umuyoruz" diyerek sözlerini bitirdi.

Güncelleme: 23/11/2016
Kaynak
: Elsevier, "Exploding smartphones: What's the silent danger lurking in our rechargeable devices?", sciencedaily.com, çev. Gülnihal İnci, yaklasansaat.com, 20/10/2016


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat