yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

İnsan Beyni Bilinenden Daha Muhteşemdir

İnsan beynine ait hafıza kapasitesinin daha önceki araştırmaların ileri sürdüğünden 10 kat daha büyük olduğu ortaya kondu.

Araştırmacılar, bu bulgunun nörobilim alanında gerçek bir bomba etkisi yarattığını söylediler ve ellerinde insan beynine ait hafıza kapasitesinin düşünülenden daha büyük olduğuna dair açık deliller olduğunu iddia ettiler.

Araştırma hakkında bilgi veren makalenin baş yazarlarından, Kaliforniya, La Jolla, Salk Enstitüsünden Profesör Dr.Terry Sejnowski yazılı bir beyanda bulunarak şunları söyledi: "Beynin hafıza kapasitesine ait yeni ölçümlerimiz klasik tahminlerin 10 kat fazlasını gösteriyor yani en az 1 petabyte."

Başka bir deyişle, insan beyni bir petabyte'lık (1 katrilyon byte) veri saklayabilecek kapasitededir. Bu da insan beyninin, 13,3 yıllık yüksek çözünürlüklü video depolamaya yeteceğini göstermektedir.

Yeni yayınlanan bu bulgunun bir başlangıç olduğu ve ileride yapılacak araştırmalar tarafından doğrulanması gerektiği düşünülüyor. Sejnowski şunları söyledi:
"Bu çalışma bizim nöroanatomi anlayışımız için önemli bir avantaj ve insan beyninin bağlantı şemasının tümünü ortaya çıkarmaya yönelik bir adım olabilir."

Buna ek olarak, bulgular az enerji tüketimi ile devasa işlemci gücünün birleşimi olan yeni nesil bilgisayarların yolunu açabilir. Bunun gibi olasılığa dayanan bilgi işlem cihazları, yapay görmeden, çeviri yapmaya kadar değişen çeşitli uygulamalar için ezber bozacak makineler olarak düşünülüyor.

Detaylı anatomik bir incelemenin ve bunun sonrasında fare beyninden çıkarılan ince bir doku parçasına ait hücrelerin, 3 boyutlu bilgisayar canlandırması keşfini gerçekleştiren Austin, Texas Üniversitesi ve Salk Üniversitesinden çalışma arkadaşları ve Sejnowski:
"Beyni eski bir büyükbaba saati gibi değil yüksek hassasiyetli bir saat olarak düşünmeliyiz" diyorlar.

Canlandırma, örneğe ait sinaps boyutlarındaki değişkenliğin (beyin hücreleri arasındaki hafıza oluşumu ve depolanmasında anahtar rol üstlenen minik boşluklar) önceki araştırmaların ileri sürdüğünden çok daha küçük olduğunu gösterdi. Gerçekte sinapsların boyutları sadece %8 oranında değişkenlik gösteriyor. (Fare beyninde yer alan sinapsların insan beynindekiyle benzer olduğuna düşünülüyor).

Enstitüde kadrolu bilim adamı ve bildiride konuşması yer alan araştırmacılardan biri olan Dr. Tom Bartol:
"Hiç kimse bu kadar küçük bir fark olacağını düşünmüyordu." dedi.

Bilgisayardaki beyin modellerine %8 bulgusunu işleyen araştırmacılar, yalnızca birkaç tane değil, iki düzineden fazla farklı sinaps boyutu olması gerektiğini tespit ettiler. Dolayısıyla, bu daha büyük sayı, sinapsların herkesin bildiğinden çok daha fazla bilgi depo edebileceği anlamına geliyor.

Sejnowski şunları söyledi:
"Yüksek çözünürlüklü bir TV'nin klasik televizyonlardan piksel başına daha fazla bite sahip olmasına benzer şekilde, sinapslar da daha fazla bite sahiptir. Biz artık beyni yüksek çözünürlüklü olarak düşünüyoruz."

Bazı bilim adamları insan beyninin çok daha fazla bilgi depo edebileceğini düşünüyorlar. Northwestern Üniversitesi Psikoloji Bölümünden Dr. Paul Reber, San Diego Union gazetesine, beynin gerçek hafıza kapasitesi çok daha büyük (3 ile 5 petabyte büyüklüğünde) olabileceğini söyledi.

Güncelleme: 19/03/2016
Kaynak: "'Bombshell' Study Shows Our Brains Are Even More Awesome Than We Knew
", huffingtonpost.com, çev. Zilal Önel, yaklasansaat.com, 22/01/2016.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat