yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

İnsan Embriyosu İnsana Emanet Edilebilir mi?

Doğurganlık kontrol merkezinin izin vermesinin ardından, prosedürlerin tamamlanmasıyla önümüzdeki aylar içerisinde, İngiltere'nin ilk genetiği değiştirilmiş embriyoları oluşturulacak.

İnsan Üremesi ve Embriyoloji Otoritesi(HFEA), Londra'daki Francis Crick Enstitüsünden kök hücre bilimcisi Kathy Niakan'ın yürüttüğü "insan embriyolarında genomları düzeltme" adı verilen bir uygulamaya izin verdi. Karara göre,  Niakan, embriyolar üzerinde 14 gün boyunca sadece araştırma amaçlı çalışabilecek. Ancak bu embriyoların kadınlara aşılanmasına izin verilmedi. Niakan'ın araştırması, insan üremesinin ilk günlerinde genlerin rolünü anlamaya çalışmak üzerine yoğunlaşıyor.

Karar, Francis Crick Enstitüsü ve İngiliz bilim adamları tarafından olumlu bir şekilde karşılanırken; karara öfke ve endişeyle yaklaşan bir grup tarafından, genom düzeltme alanındaki bu hızlı değişimlerin doğru değerlendirmelerin önünü kapattığı iddia ediliyor.

Enstitü yöneticisi Paul Nurse HFEA'nın kararından memnun olduğunu belirterek şunları söylüyor:
"Dr. Niakan'ın araştırması ile sağlıklı insan embriyolarının nasıl geliştiğini anlayabileceğimiz ve tüp bebek başarı oranlarını artırabileceğimiz bir çalışma ortaya koyacağız. İnsan embriyosunun 1-7. günleri arasındaki gelişmesi incelenecek."

Tüp bebek tedavisi sonucu fazla olan embriyolardan çiftlerin bağışı ile yapılacak çalışmada, döllenmiş yumurtanın 1 hücreden yaklaşık 250 hücreye kadar büyümüş hali gözlemlenebilecek. Çalışmada, düşüğe neden olan etkenler ve kısırlık için daha gelişmiş klinik tedaviler de araştırılacak.

Niakan, Crsipr-Cas9 adı verilen güçlü bir genom düzenleme prosedürü kullanacak. Prosedür, insan embriyosunun ilk döneminde genleri açıp kapamaya dayanıyor. Niakan daha sonra, modifikasyonların plasentaya kadar uzanan hücre gelişimi üzerindeki etkisini inceleyecek.

Crispr-Cas9, icadından beri yaklaşık üç yıldır, biyomedikal araştırmalar üzerinde kökten değişiklik yaptı. Bu yöntemin, bilim adamlarının DNA üzerinde hassas değişimler yapma ve genetik hastalıkları hastalıklı genleri değiştirerek tedavi etme potansiyeline sahip olduğu iddia ediliyor.

Francis Crick Enstitüsünden grup lideri Prof. Robin Lovell-Badge, verilen bu izinle, insan embriyosunda aşılama öncesi dönemlerde hücrelerin nasıl farklılaştığını anlayabilecekleri bir çalışma olacağını belirtiyor.

Human Genetics Alert yöneticisi Dr. David King konuyla ilgili endişelerini şöyle açıklıyor:
"Bu çalışma, genetiği değiştirilmiş bebeklere ve öjenik(soy ıslahı) müşterilerine giden, en ince ayrıntılarıyla hesaplanan bir planın ilk adımını oluşturmaktadır."

King ayrıca, hükümetin bilim danışmanlarının "tasarım bebekler" fikrine zaten sıcak baktıklarını iddia etti. Anti-kürtaj organizasyonundan Anne Scanlan, HFEA'nın böyle belirsiz ve tehlikeli bir teknolojiye izin veren ilk kontrol kurumu olduğunu belirtiyor. Scalan, dünya genelindeki 100 bilim adamının uyarılarını dikkate almadan verilen bu izinle, insanoğlunun geniş çapta bir tehlikeye sokulduğunu vurguluyor.

Embriyonun DNA'sında yapılan değişikliklerin insan vücuduna ne tarz zararları olacağı ve gelecek nesillere nelerin aktarılacağı mevcut korkular arasında yer alıyor.

Güncelleme: 17/02/2016
Kaynak:
Haroon Siddique, "British Researchers Get Green light to Genetically Modify Human Embryos", theguardian.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 01/02/2016


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat