yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Bir Süper Deprem "Buzul Çağını" Tetikleyebilir mi?

Jeologların ileri sürdüğüne göre Dünya'nın geçmişinde devasa büyüklükteki kara kütlelerinin hareketi, gezegenin ikliminde şaşılacak biçimde bir değişikliğe neden olup yerküreyi iki ayrı buzul çağına sürüklemiş olabilir.

Orman yangınları gibi çevresel faktörlerin de eşliğinde El Nino ve insan faaliyetleri sonucu oluşan emisyonlar kısa vadede iklimi etkileyebilir fakat uzun vadede bakıldığında yerkürenin tektonik plakaları etkin güç konumunda.

Bulunan kanıtlara göre 80 ve 50 milyon yıl önce gerçekleşen iki buz çağının hemen öncesinde ekvator çizgisi üzerindeki tektonik plakalarda devasa çarpışmalar gerçekleşmiştir. Aynı zamanda küresel çapta oluşan bu iki soğuk dönemde atmosferdeki karbon dioksit seviyesi de sert bir şekilde düşmüştü.

Şu sıralarda MIT (Massachusetts Institute of Technology) üyesi jeologlardan oluşan bir araştırma grubuna göre geçmişte meydana gelmiş birtakım tektonik olaylar çerçevesinde, ekvator etrafındaki aşınmış kaya parçalarının atmosferdeki mevcut karbondioksiti emip atmosfer dışına salması gezegeni yeterince soğuttu ve böylelikle "Buzul Çağı" için gerekli şartlar sağlanmış oldu.  

MIT'den Yeryüzü, Atmosferik ve Gezegen Bilimleri Profesörü Doç. Dr. Oliver Jagoutz:
"Herkesin üzerinde hemfikir olduğu mesele ise yüz milyonlarca yıllık veri içeren jeolojik zaman çizelgesine bakıldığında iklimin tektonik hareketlenmeler tarafından kontrol edildiğidir. Fakat aradaki bağlantıyı nasıl kuracağımızı bilemiyorduk. Ama şuna inanıyorum ki büyük ölçekli tektonik hareketlerle iklim değişikliğini birbirine bağlayan ilk insanlar biz olacağız" açıklamasında bulundu.

180 milyon yıldan daha eski bir zamanda yeryüzünün büyük kara parçaları, süper kıtalara bölündü. Bu antik süper kıtalardan birinin parçası olan Gondwana (Antarktika, Güney Amerika, Afrika, Hindistan ve Avustralya'yı oluşturan parça) adı verilen bölüm, Avrasya süper kıtası ile çarpışana kadar kuzey yönünde sürüklendi.

Antik Himalaya dağ tepelerindeki kaya parçalarının analiz edilmesi sonucu, araştırma ekibinin geçmiş çalışması Gondwana parçalarının Avrasya'ya çarptığını gösterdi. Fakat 90 milyon yıl kadar önce Afrika plakası ekvatordaki bir okyanus plakasına çarptı ve sonucunda volkanlar oluştu. Aynı bugünkü Güneydoğu Asya, Pasifik Okyanusu'ndaki ada zincirleri gibi.

Afrika plakası ise, 80 milyon yıl önce okyanus tabakasının altından kendi yolunda ilerlerken, tabakanın kenarını öyle bir kaldırdı ki volkanları düzleştirdiği gibi "okyanus kayasını" da ortaya çıkardı. Bundan sadece 30 milyon yıl sonra, Hindistan'ın Avrasya ile ikinci devasa çarpışma sonucu birleştiği ve böylelikle okyanus tabakasının başka bir bölgesinin kıta üstüne itildiği düşünülüyor.

Her iki örnekte de ekvatoral bölgelerde bulunan açık alanda yeni oluşmuş kayalıklardaki rüzgârlardan ötürü fazla yağmur yağdığı anlaşılıyor. Okyanus tabakasında bulunan kayanın çeşidinden de anlaşılabileceği gibi; kayalıklarda, karbon dioksit emildikçe hava şartlarından etkilenip aşınma gerçekleşiyor.

MIT araştırma grubuna göre, bu iki jeolojik kilometre taşında ortaya çıkan kayalar sanki bir sünger gibi karbondioksiti emip, atmosferin dışına gönderdi, yeryüzü ısınma özelliğini kaybetti ve "Buzul Çağı'na" doğru sürüklendi. Jeologlar, etkinin çok büyük olduğunu, ilerleyen tektonik plakaların hareketiyle yeni oluşmuş olan kayaların çalkalandığını söylüyorlar. Benzeri bir etki Java Adası'nın yakınlarında da –tabii ki çok daha küçük ölçekte- hissedilebilir.

Dr. Jagoutz:
"Eğer siz bu kadar fazla kayayı sıcak, bunaltıcı, nemli ve her gün yağışlı olan tropik iklime yerleştirip, sık sık tektonik hareketlerle toprağı kaldırıp, taze (yeni oluşmuş) kayaları ortaya çıkarırsanız, Buzul Çağı için bütün şartları yerine getirmiş olursunuz" şeklinde konuştu.  

Güncelleme: 16/05/2016
Kaynak:
Ryan O'hare, "Could a mega-quake trigger another ICE AGE? Tectonic activity 50 million years ago caused Earth's temperature to plummet", dailymail, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 06/05/2016.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat