yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

İnsanlığın Vahşi Medeniyeti 2020'ye Kadar Vahşi Yaşamın Üçte İkisini Yok Edecek!

WWF(Dünya Doğayı Koruma Vakfı) tarafından iki yılda bir hazırlanan ve dünyanın mevcut durumunu özetleyen Yaşayan Gezegen Raporu'nda, 1970-2012 yılları arasında omurgalı canlı nüfusunda (memeliler, balıklar, kuşlar, sürüngenler) ortalama %58'lik genel bir düşüş olduğu vurgulandı.

Yayınlanan bu rapora göre, Dünya üzerinde yaşayan vahşi hayvan popülasyonunun 2020 yılına kadar üçte iki azalacağı öngörülüyor. Bu, insanoğlunun bağlı olduğu doğal yaşamı yok edecek olan kitlesel yok oluşun sadece bir kısmı.

Şimdiye kadar yapılmış olan en kapsamlı analiz, hayvan popülasyonunun 1970 ile 2012 yılları arasında %58 oranında düşüş yaptığını ve devam eden kayıplarla birlikte 2020 yılında bu oranın %67'ye ulaşacağına işaret ediyor.

WWF ve Londra Zooloji Derneğindeki araştırmacılar bilimsel verilere dayanarak rapor derledi. Ulaşılan sonuçlara göre vahşi yaşam habitatının tahribatı, avcılık ve kirliliğin yol açtığı yıkımlar, vahşi hayvanların yok olmasının ana nedenleri arasında. Dağlardan ormanlara, nehirlerden denizlere kadar geniş aralıkta yaşayan canlılar ve fil, goril, akbaba ile semender gibi hayvanlar yok olma tehlikesi altında.

Araştırmacıların "Antroposen" adı verilen yeni bir çağa girildiğini anlattığı raporda, bu dönemde insan etkisiyle iklimin hızla değiştiği, canlı toplulukların yok olduğu ve bu değişimlerin tamamının bir insanın yaşam süresi içerisinde ölçülebilecek bir hızla gerçekleştiği belirtildi.

İklim değişiklikleriyle beraber vahşi yaşamın çöküşü, insanların bu gezegene egemen olduğu Antroposen döneminin çarpıcı işaretlerindendir. Stockholm Derlenme Merkezinin idari yöneticisi Prof. Johan Rockström:
"Biz artık büyük bir gezegendeki küçük bir topluluk değiliz. Biz şimdi doyum noktasına ulaşmış küçük bir gezegende oldukça kalabalığız" dedi.

WWF genel yöneticisi Marco Lambertini ise şöyle söyledi:
"Dünya'daki yaşamın zenginliği ve çeşitliliği, kompleks yaşam sistemine zemin hazırlayan temeldir. İnsanoğlu da bu sistemin bir parçası. Bioçeşitliliği, doğal dünyayı ve yaşamı destekleyen sistem, bugün bunun olacağını bildiğimiz halde, yine de çökecek."

Lambertini, insanlığın temiz hava, su, yiyecek ve materyalde olduğu kadar mutluluk için de tamamen doğaya bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

Hayvan sayılarında oluşan düşüşün en büyük nedeni; çiftçilik ve ağaç kesmek için yabani ortamların tahrip edilmesidir. Dünya'nın kara alanının çoğunluğu insanlar tarafından işgal ediliyor ve sadece doğanın %15'i korunuyor. İzinsiz avlanma ve ekinlerin ifsat edilmesi de diğer ana nedenlerdir.

En son araştırmalara göre balık avcılığı ve izinsiz avlanma yüzünden 300'den fazla memeli hayvan türünün nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Ayrıca kirlilik de bütün bunlarla birlikte önemli bir problem. Örneğin, Avrupa denizlerinde yaşayan balinalar ve yunus balıkları, denize akıtılan uzun ömürlü endüstriyel kirletici maddeler tarafından ciddi şekilde zarar görüyorlar. Güneydoğu Asya'da iltihap giderici ilaç verilen sığırların kalıntılarını yiyen akbabaların sayısı son 20 yılı aşkın sürede önemli ölçüde azaldı. Kurbağalar ile semenderler tarafından taşınan dünyaya yayılan bir mantar hastalığı bütün hayvanlardaki en büyük azalma sebeplerinden biri ve bu yüzden amfibiyanlar sıkıntı çekiyor.
Göller, nehirler ve sulak alanlardaki 881 tatlı su türüne ait 3324 popülasyon üzerindeki araştırmalara göre ise % 81'lik azalma oldu. 

Mercan kayalıkları, Mangrov ormanları ve balıkçılık sahaları dahil olmak üzere okyanuslar ve denizlerdeki 1353 deniz türüne ait  6170 popülasyonda da toplam %36'lık azalma yaşandı.

WWF direktörü Mike Barrett'a göre, doğanın üzerindeki bütün bu baskılar hayvanların yaşam alanlarını değiştirmeye zorlayan küresel ısınma ile daha da genişledi.

Rapora göre vahşi yaşam alanlarının ve hayvanlarının kaybı insanlığı yakından etkileyip çatışmaları tetikleyecek. "Artan insan etkisi, kendisinin bağımlı olduğu doğal kaynakları tehdit ediyor, dahası su ve gıdayı tehlikeye atarak doğal kaynaklar üzerinde rekabeti artıyor."

Barrett şöyle söyledi:
"Bu rapor kesinlikle nerede olduğumuzun oldukça şok edici bir görüntüsüdür. Benim umudum böyle olmasına karşın umutsuzluğa düşmememiz gerektiğidir. Umutsuzluk için zaman yok, bu sorunu çözmek ve harekete geçmek zorundayız."

Güncelleme: 15/12/2016
Kaynak:
Damian Carrington, "World on track to lose two-thirds of wild animals by 2020, major report warns", guardian.com, çev. Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 27/10/2016


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat