yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Pasifik Okyanusundaki Gizemli Ses: Balık Yellenmesi mi(!)

Pasifik Okyanusu'nun derinliklerinden gelen gizemli bir ses bilim adamlarında yıllardır şaşkınlık uyandırıyor.

Deniz biyologları, şimdi bunun cevabını bildiklerini düşünüyorlar ve bu cevap ise; balıkların denizin karanlıklarında yiyecek bulmak için deniz yüzeyine doğru yolculuk ederken, gaz yaymalarıdır. Bununla birlikte, onların bu teorilerine göre, bu ses 200 - 1000: metre arasındaki dalgalarda yani mezopelajik bölgede yaşayan balıklar, deniz anaları, karidesler ve mürekkep balıkları için bir yemek zili olarak görev yapıyor olabilir. Bilim adamları, sesin, balinalardan gelebileceğini çünkü çok gürültülü olduğunu söylüyorlar.

Her ikisi de California, La Jolla'da bulunan San Diego California Üniversitesi ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer Merkeziden deniz biyologları, derin deniz organizmalarının okyanus gıda ağında ve küresel karbon döngüsünde anahtar bir rol oynadığını ve bu her iki konunun daha iyi çalışılarak gizemli ekosistemin daha iyi anlaşılabileceğini düşünüyorlar.

California Üniversitesinden araştırmacı Biyolog Simone Baumann-Pickering, birlikte tartıldığında, organizmaların yaklaşık 10 milyar ton ağırlığında olduğunu ve bu organizmaların, mikroskopik planktonlar ve en üstte yer alan ton balığı, kuşlar ve deniz memelileri gibi avcıların arasında besin zincirindeki ana bağlantıyı oluşturduğunu söylüyor. Çünkü onların birleştirilmiş kütleleri sayesinde, bu hayvanlar, atmosferden deniz zeminine doğru hareket eden küresel karbon döngüsünde ana bir rol oynuyorlar. Alttaki modül, düşük frekanslı uğultuyu yakalar. Bu uğultu, muazzam bir hayvan topluluğu tarafından daha derindeki mezopelajik sulardan, yüzey sularına doğru alacakaranlıkta beslenmek için ve şafak sökerken tekrar aşağıya dönmek üzere hareket etmesi sonucu çıkmaktadır. Okyanusun mezopelajik bölgesi karanlık dünyadır çünkü ancak çok küçük ışık filtreleri derinlere iner ve Güneş ışığı olmadığından gıda bol değildir.

DERİNLERDEN GELEN UĞULTU

Bunun anlamı alacakaranlıkta, derin deniz sakinlerinin çoğu, beslenmek için yiyeceklerin bol olduğu yüzey sularına doğru göç eder. Karanlıkta olmaları onları avcı hayvanlardan korumaktadır. Araştırmacılar, mezopelajik bölgedeki hangi hayvanların sesi çıkardığından emin değiller ancak muhtemel şüphelinin bölgede bolca bulunan küçük kemikli balıklar olduğuna inanıyorlar.

Ses, okyanusun arka plan sesinden altı desibel daha gürültülü ki bunu insan kulağının ayırt edebilmesi zor.
Dr. Baumann-Pickering ve ekibi, hidrofon adı verilen hassas akustik enstrümanlar kullanarak, bu günlük yolculuk ile ilişkili sesi ölçmeye çalıştılar ve bunun bir "uğultu" olduğunu buldular.
"Bu bir yüksek bir gürültü değil, bu ses daha çok bir uğultu yada mırıldama gibi ve güne göre 1-2 saat kadar sürebiliyor."

Yunuslar, balinalar ve diğer deniz memelilerinin denizaltında ses ile iletişim kurdukları biliniyor ancak mezopelajik alanda yaşayan daha küçük hayvanlar arasında akustik iletişimi duymak çok daha zor ve bilim adamları tarafından da üzerinde çok iyi çalışılmamış bir konu.

Bu ses, mezopelajik bölge hayvanlarının yüzeye göç etmesi ve tekrar okyanusun karanlıklarına geri inmesinin bir sinyali olabilir. Ancak bu gürültünün nedeni daha temel bir şey de olabilir.

Dr. Baumann-Pickering; bu yeni araştırmanın, okyanusta yaşayan bir çok hayvanın çevresel sesleri dinleyerek ve onlara cevap vererek iletişim kuruyor olabileceği fikrini desteklediğini söylüyor. Deniz canlılarının iletişimi hakkında daha çok şey öğrenmemiz, bu gizemli çevrelere daha çok ışık tutuyor. 
"Umuyorum ki gelecek 10-20 yıl içinde daha geniş yelpazede deniz canlısının ses üretip alabilme yeteneğinde olduğunu görebileceğiz."

Bazı balıkların gaz çıkardığı da biliniyor. Gaz keselerinden (yüzme kesesi olarak da bilinir) çıkardıkları gaz, su sütunlarında derinliği değiştirdikçe, kaldırma kuvvetini kontrol eder, böylece bu şişkinlik de uğultuya neden oluyor olabilir.

Baumann-Pickering'in yaptığı açıklamada:
"Bu sesi çıkarmak için kaslarını kullandıkları daha muhtemel görünüyor, ringa balığı gibi bazı gaz çıkaran balıklar mevcut, bunlar bu gürültüye neden oluyorlar ancak orta tabakada yaşayan deniz balıkları için bu muhtemel değil."

Güncelleme: 14/05/2015
Kaynak:
Sarah Griffiths, "Mysterious 'buzzing in the Pacific Ocean may be caused by deep sea creatures emitting gas that acts like 'a dinner bell'", DailyMail, çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 24/02/2016.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat