yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Sıcaklıklar Artıyor, Buzullar Hızla Eriyor, Dünya Yaşanmaz Hale Gelecek

NASA'ya göre Ocak ayında sıcaklıklar normalin 1,13°C üzerinde. Kayıtlara göre bu sıcaklık farkı geride kalan bütün aylardaki farklardan daha yüksek. Ayrıca bu Ocak ayında, Kuzey Buz Denizi'ndeki buz seviyesi bu kış ayına göre en düşük seviyede.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Yönetim hesaplamalarına göre 2015 Aralık ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık farkı 1,04°C idi. Küresel ölçekte 2016 Ocak ayı ortalama sıcaklığı 13°C idi. 1880 senesinden itibaren tutulan kayıtlara bakarak denilebilir ki bu Ocak, 2007 Ocak ayını da geride bırakarak en sıcak Ocak ayı oldu. Ayrıca Sibirya, Kuzeybatı Kanada ve Alaska'nın çoğu bölgesi normalden en az -12°C daha sıcak olduğu tespit edildi. Buzulların arttığı yılın bu zamanı, kuzey bölgesindeki buzulların düşük rekor seviyeye ulaşmasının nedeninin artan bu sıcaklıklar olduğu söylendi.

Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezine göre Ocak ayında alan ortalaması 5,2 milyon kare olan kuzey buzulları, 2011'de yapılan önceki kayıtlara nazaran 90.000 mil kare daha küçük. Geçmişte 1997 Hazirandan 1998 Şubatına kadar süren art arda gelen dokuz sıcak ay rekoru, dünyanın büyük bir El Nino yaşadığı zamana denk geliyor. Bu Ocak ayında da aynı şekilde El Nino'nun zirve noktasına ulaştığına inanılıyor. "Discover" dergisi ise 1880'den beri gittikçe artan küresel çapta oluşan kara sıcaklığına dikkat çekiyor.

Geçen ay Nasa: "Eğer geçmiş olaylar, gelecekte olacakların tahmin edilmesine yardımcı oluyorsa o zaman muhtemelen 2015-2016'da El Niño'nun zirvesine ulaşmış oluruz. Yani, ortalama okyanus suyundan daha sıcak olan Doğu Tropikal Pasifik Okyanusu serinlemeye ve batı yönüne doğru yeri değişmeye başlamalı" dedi. 

Pasifik'te devamlı batıya doğru esen alize rüzgarları güçsüzleştiğinde ya da ters yöne estiğinde bile El Niñolar tetiklenir. Bu da Doğu Tropikal Pasifik'te ve orta okyanusun üstünde büyük oranda bir ısınmaya yol açar. Bu sene El Nino hava olayı dünya çapında sıcaklıkları etkilemeye her ne kadar devam etse de uzmanlar, La Nina'nın yani olağandışı deniz suları soğuması olayının çok yüksek bir ihtimalle ortaya çıkacağını öngörüyor.

EL NİNO NEDİR?

Dünya'nın dönüşünden dolayı doğudan batıya doğru sert esen rüzgarlar okyanus sularının Pasifik'in Batı tarafında birikmesine neden olur. Bu durum daha soğuk olan suyun Doğu Pasifik'te toplanmasını sağlar. El Nino, Ekvator çevresinde Pasifik Okyanusu'nda sıcak su dağılımında kaymaya neden olur. El Nino olayında rüzgarlar sıcak suyu geriye yani doğu tarafına doğru iter. Bu da Doğu Pasifik sularını daha sıcak yapar. Dahası, okyanus suları rüzgarlar ile etkileşim halinde olduğu için sular ısınır, rüzgarlar zayıflar ve El Nino büyür. Ekvator çevresinde havada ve suda gerçekleşen bu olay, dünya çapında basınç anomalileri meydana getirerek hava durumunda büyük etkilere sebep olur.

ORTA DOĞU YAZ AYLARI YÜZYILIN SONUNA KADAR YAŞANMAZ HALE GELECEK

Küresel Isınma konseptini ortaya koyan araştırmacıların başında gelen James Hensen2den vahim bir uyarı geldi:
"Yüzyılın sonuna kadar yükselen sıcaklıklardan dolayı şu an aşırı sıcak yaz geçiren yerler yaşanmaz hale gelebilir. Fosil yakıtların kullanımından dolayı yükselen sıcaklıklar bir yerden sonra dayanılmaz hale gelecek. Afrika, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu bölgeleri bu durumdan en fazla etkilenecek bölgeler. Aslında bu coğrafyadaki ülkeler küresel ısınmaya en az katkı yapmasına rağmen en acı sonuçları onlar yaşayacak. Küresel ısınmaya en fazla katkı yapan ve en fazla fosil yakıt yakan ülkelerin başında ise Amerika, İngiltere, Almanya ve Rusya geliyor. Çin tek başına toplam yakıtın %10'unu harcıyor."

Güncelleme: 14/03/2016
Derleyen: Zehra Demirpehlivan, yaklasansaat.com
Kaynaklar:
1) "The heat goes on: Earth sets NINTH straight monthly temperature record as Arctic sea ice dips to its lowest level ever"
, dailymail.co.uk, 17/02/2016
2) "Middle East Summers Could Become Unlivable By End Of Century", huffingtonpost.com, 03/02/2016


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat