yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Mars'ta Bol Miktarda Su Vardı ve Buharlaştı

Sağda Gale Krateri'nin çeperi görülüyor.
Mars'taki kayaç yapısı ve milyonlarca yıl içerisinde oluşmuş jeolojik katmanlar.

Mars'ta su izleri arayan araştırmacıların Gale Krateri'ndeki mineral damarlarını incelemeleri sonucu antik göllerin varlığıyla ilgili bir kanıt ortaya çıkmış olabilir. Open ve Leicester Üniversiteleri tarafından yürütülen araştırmada Gale Krateri'ndeki Yellowknife Koyu'nu keşfetmek ve şu anda yer üstünde görülen damarların minerolojisini analiz etmek için Mars'taki Curiosity robotu kullanıldı.

İnceleme sonucuna göre, sözkonusu damarlardan geçmişte muhtemelen yeraltı suyu akıyordu. Meteoritics and Planetary Science'ta yayınlanan araştırmaya göre, Antik göllerdeki tortullar tarafından oluşturulan damarlar toprağın altında kaldı. Bunun sonucunda yaklaşık 50°C ye kadar ısındı. Son olarak da bir takım faktörler tarafından aşındırıldı ve bugün gün yüzüne çıktı.

Leicester Üniversitesi Fizik ve Astronomi Bölümü profesörü John Bridges:
"Bu Mars'ın yeraltı suyunun tadı biraz kötü olabilir çünkü şişelenmiş bir maden suyunun 20 katı kükürt ve sodyum içeriyor. Dünya üzerindeki bazı mikroskobik canlılar kükürt ve demir yönünden zengin suları severler çünkü bu canlılar bu elementleri enerji elde etmek için kullanırlar. Bu yüzden suyun tadı yani bu tadı sağlayan mineraller, Gale Krateri'nde yaşamın var olup olmadığıyla ilgili çok heyecan verici bir bulgu."

Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, eğer Yellowknife Koyu'nda böyle bir buharlaşma süreci yaşandıysa, bu büyük ihtimalle kükürt yönünden zengin katmanların oluşmasına yol açtı. Ardından ise saf kükürt barındıran kil taşları ve sözkonusu damarlar meydana gelmiş olabilir.

Araştırmacılar Gale Krateri'ndeki bu damarlarda bir zamanlar var olduğunu düşündükleri su ile geçmişte yapılan Mars suyunun yapısı hakkındaki tahminlerini kıyasladı ki bu Mars suyu tahminlerine Mars'tan kopup Dünya'ya düşen taşların yapısı incelenerek ulaşılmıştı. Bilim adamları aynı zamanda önceki Mars keşif araçlarının analiz ettiği kayaçlarla kendi bulgularını da karşılaştırdı.

Bu damar oluşumlarındaki tortularda yüksek miktarda silisyum, sodyum ve potasyum, düşük miktarda magnezyum, demir ve alüminyum bulundu. Çalışma aynı zamanda Birleşik Krallık North Devon bölgesindeki Watchet koyundaki kayaların yapısıyla Gale Krateri'ndeki sülfat kanallarında bulunan kiltaşlarının yapısının benzer olduğunu söylüyor.

NASA JPL'den Curiosity Projesi bilim adamı Ashwin Vasavada:
"Bu sonuçlar Gale Krateri'ndeki suyun uzun ve değişken tarihi için daha fazla kanıt sağlıyor. Bugün kayaçlarda bulduğumuz bu şeylerin varlığı, herbiri eşsiz bir kimyaya sahip olan sıvıların çoklu jenerasyonunun var olmak zorunda olduğunu gösteriyor."

Yakın zamanda Mars'ın eski zamanlarda, bugün sahip olduğundan çok daha fazla oksijene sahip olduğu öne sürülmüştü. Araştırmacılar Mars kayaçlarının içerisinde yüksek seviyede manganaz oksit bulunduğunu iddia etti. Onlara göre bu gazın kaynağı yalnızca mikroskobik canlılar ya da atmosferik oksijen olabilir. Eğer bu doğruysa, Kızıl Gezegen sanıldığından çok daha yaşanabilir haldeydi.

Güncelleme: 13/09/2016
Kaynak: Jason Murdock, "Veins in Mars' Gale Crater likely formed by 'evaporating ancient lakes', study claims", ibtimes.co.uk, çev. Faruk Kargıoğlu, yaklasansaat.com


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat