yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Son Yüzyılda Giderek Artan Doğal Felaketlerin Tahribatı Korkunç Boyutlarda

20.yy'ın başlamasıyla beraber, doğal felaketler 7 trilyon dolardan fazla zarar ve 8 milyondan fazla ölüme sebep oldu. CATDAT veri tabanında küresel ölçekteki doğal felaketlerin sosyoekonomik zararları ve derecelendirmeleri bulunmaktadır. Bu verilere göre, seller en çok hasara uğratan doğal felaketler iken; depremler ve fırtınalar son zamanlarda ciddi artış gösterdi. Çalışmanın afet yönetimine fayda sağlayabileceği belirtildi. Karlsruhe Teknoloji Enstitüsü(KIT)den risk mühendisi Dr. James Daniell bu bilgileri CATDAT veri tabanında toparladı. Daniell, felaketlerin derecelerine göre acil müdahalelerde yapılabilecekleri, Viyana'da 2016 Avrupa Yerbilimleri Birliği Genel Kurulunda paylaştı.

CATDAT'ta, 1900 yılından beri yaşanan küresel ölçekte 35.000 doğal felaket yer alıyor. 1900-2015 yılları arasındaki felaketlerin neden olduğu ekonomik kayıpların üçte biri seller dolayısıylaydı. Depremler %26'lık, fırtınalar %19'luk ve volkanik patlamalar %1'lik oranlara sahip oldu. 1960'tan bu yana ise fırtınalar ve özellikle fırtına kabarmaları %30'luk payla felaketler arasında ilk sırada geliyor.

Şehirlerdeki altyapı sistemlerinin gelişmesiyle felaket sonrası yaşanan olumsuzluklar azalmaya başladı. Ancak az gelişmiş ülkeler, afetlerden ve sonrasında yaşanan olaylardan daha fazla etkilenmektedir. Çalışmak için Bangladeş gibi kıyı kesimlerde yerleşen insanlar, felaketlerin potansiyel tehlikelerinden daha çok etkilenmektedirler. Sellere karşı koruma sistemleri, özellikle 1900-1960 periyotları arasında geliştirildi. Yaşanan büyük olaylardan sonra bu konudaki gelişmeler özellikle Çin ve Japonya'da yaşandı. Dr. Daniell, ülke ülke gayri safi yurtiçi hasıla deflatörü fiyat indeksini baz alarak felaketlerin faturasını 7 trilyon dolar olarak hesapladı. Ancak Dr. Daniell'in de belirttiği üzere, afetleri, ekonomik kayıplarını ve ölü sayılarını kesin olarak belirlemek imkânsızdır. Örneğin 2010'da yaşanan Haiti depreminde ölü sayısı fazla tahmin edilirken, 1966 yılındaki Özbekistan depreminde ölü sayısı az hesaplanmıştı. Dr. Daniell bunun için literatüre alt ve üst sınırlar koymak gerektiğini belirtiyor.

2011'deki ekonomik kayıpların çoğuna, Japonya ve Yeni Zelenda'da meydana gelen depremler neden oldu. Yaklaşık 335 milyar dolar zarar ile tarihe geçen en büyük ekonomik kayıp idi. 11 Mart 2011'deki Tohoku deprem-tsunami – nükleer santral sızıntısı tek başına en büyük doğal afet zararlarına sebep oldu. Depremi takip eden tsunami ile yaklaşık 18.500 kişi öldü ve yaklaşık 450.000 kişi evsiz kaldı.

CATDAT verilerine göre, 1900 yılından beri 8 milyon kişi depremler, seller, fırtınalar, volkanlar ve kontrol edilemeyen yangınlar sebebiyle hayatını kaybetti. Ayrıca bu sayıların içeresinde bu afetlerin uzun dönemli etkileri veya kuraklık-kıtlık sebebiyle ölen insanlar yok. 1900-2015 yılları arasında meydana gelen depremlerden yaklaşık 2,32 milyon insan öldü. Ölenlerin yaklaşık %59'u binaların çökmesiyle, %28'i depremin ikincil etkilerinden tsunami ve toprak kayması ile öldü. 1960 yılından bu yana da %40'lık payla depremler en çok öldürücü etkiye sahip felaketler oldu.

Aynı periyotlarda 98.000 kişi volkanik patlamalarla öldü. Ancak 1900 yılı öncesinde, 1815 Tambora olayında olduğu gibi volkanik patlamalar çok daha fazla ölümlere ve dünya genelinde sıcaklıkların düşmesiyle gıda güvenliğinin bozulmasına sebep oluyordu. Dr. Daniell her yıl felaketlerden 50.000 insanın öldüğünü vurguladı. 2004 yılında Hint Okyanusu'nda yaşanan tsunami sonucu 100.000 insanın ölmesi ve 2008'de Myanmar'da 140.000 insanın öldüğü Nargis Siklonu ölü sayısı bakımından 2000'li yılların en büyük afetleriydi. Tarihteki en çok ölüme neden olan olay ise, 1931'de Çin'de meydana gelen Büyük Sel idi. Yaklaşık 2,5 milyon insanın öldüğü tahmin ediliyor.

Güncelleme: 13/05/2016
Kaynak
: "Natural Disasters since 1900: Over 8 Million Deaths and 7 Trillion US Dollars damage", kit.edu, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 18/04/2016.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat