yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Karıncalar Yüksek Bilince Sahip Bir Toplumdur

T. rugatulus

Karınca kolonileri öyle karmaşık yapılardır ki çoğunlukla tekil süper organizmalar olarak isimlendirilirler. Ancak ne ölçüde tek bir varlık olarak davranırlar? Bu soruyu cevaplamak için Bristol Üniversitesinden araştırmacılar göçmen karıncaları farklı formlardaki saldırılara maruz bıraktılar.

Yuvanın içerisindeki ve yuvanın dışındaki karıncaları ayrı ayrı izleyen uzmanlar, yerlerine göre karıncaların saldırıya çok farklı tepkiler verdiklerini fark ettiler.

İzci karıncalar çıkarıldığında, yem arayışındaki karınca grupları yuvaya geri çekildi. Ancak tüm karıncalar yuvadan çıkarıldığında, tüm koloni kaçıp gizlendi ve yeni bir konumda sığınak aradılar. Araştırmacılar bu farklı senaryoları, "elin ocakta yanması" ve "evin ateşe verilmesi" olarak açıklayarak karşılaştırdılar.

Eliniz ocakta yandığında, elinizi ateşten kaçırırsınız. Ancak evde yangın çıktığında, evdeki herkes orayı terk eder.
Dahası, yuva yok edildiğinde, her iki yeni yuvada da işçi karıncaların sayısı aynı oranda oluşturuluyor. Yani yuvanın yok oluşunun, koloni bütünlüğünü bozduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, bu davranışın nedeninin komplike olduğunu söylüyorlar. Başka bir ihtimal de, koloninin davranışlarının düzenlemesinde kraliçenin rol oynayabileceğidir.

Ancak Temnothorax albipennis türünde, göç zamanlarında kraliçe her zaman taşınır. Ve bu olay, göçün yarısına kadar meydana gelse de, göçlerin olmasında kraliçenin varlığı gerekli değildir.

Yakın ilişkili türlerden T. rugalutus türünde görüldüğü gibi feromonların da etkisi olabilir. Bu türlerde, koloniden uzaktaki tehlikeli bir ortamda işçiler alarm feromonu olan 5-dimetilpirazin(DMP) salgılar ve yuvadaki diğer karıncalar bu alandan uzak dururlar. Bu feromon yuvanın içinde salgılandığında ise işçi karıncalar savunma oluşturmak için çekilirler.

Son çalışmalardaki sonuçlara göre; benzer sinyaller T. albipennis türünde kullanılıp yuva içinde salgılandığında karıncalar çok farklı bir tepki verdiler ve savunma için çekilmek yerine hoşnutsuzluk gösterdiler. Yuvadan karıncaların çıkarılmasının oldukça yapay bir senaryo olması tartışılsa da, algılanan tehdit, köleci karıncaların ya da omurgasız avcıların saldırısı ile eşit düzeyde oluyor.

Küçük koloniye sahip diğer karınca türlerinde de benzer tepkiler görülüyor. Yakınlarında potansiyel yeni yuva bölgeleri olan karıncalarda, tercih edilen seçenek genellikle kaçmak oluyor.

Bristol Biyolojik Bilimler Okulundan doktora öğrencisi ve çalışmanın yazarlarından biri olan Thomas O'Shea-Wheller: "Bizim sonuçlarımız, tek organizmalıların sinir sistemi ile benzerlik gösteriyor. Bu canlılar, zarara uygun ve konuma bağlı tepkiler veriyorlar. Aynı bizim hücre zarına, acı yoluyla verdiğimiz tepki gibi. Karınca kolonileri, işçi karıncaların kaybına, toplu bilinçlenme şeklinde cevap veriyor" diyor. 

Araştırmacılar, Arizona Üniversitesinden yeni bir çalışmanın bulduğu gelişmeleri de takip ediyorlar. Bu çalışmanın sonucunda, Temnothora rugatulus türünden işçi karıncaların, bir kolonideki diğer işçi karıncaların yarısı kadar iş yaptıklarını ve sürekli boş durduklarını fark ettiler. Araştımacılar, bu karıncaların şimdiye kadar tanınmayan bir işçi sınıfından olabileceklerini ve keşfedilmesi gereken bir rolleri olabileceğini söylediler.

Güncelleme: 13/03/2016
Kaynak
: Victoria Woollaston, "Ant Colonies Under Attack Work Like a Nervous System", dailymail.co.uk, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 11/11/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat