yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

"Orta Asya Operasyonu", Türkiye ve CIA

"Dünyayı Yöneten İlluminatinin Gizli Tarihi" kitabının yazarı David Livingston'un 2009 tarihli ilginç bir analizi 14/03/2015 tarihinde Site'mizde "YORUM-ANALİZ" bölümünde yayınlanmış olup önemine binaen yeniden okuyucuların dikkatine sunulmuştur. Yazarın Uygurlara uygulanan ve adeta soy kırıma dönüşen Çin zulmünü es geçmesi anlaşılır değildir. Ancak madalyonun önemli diğer bir yüzünü aydınlattığı için bu analize yer verilmiştir. İşte madalyonun bilinmesi gereken önemli diğer bir yüzü:

"Bu ayın başında, Kuzeydoğu Çin'de bulunan Xinjiang(Sincan) şehrinde Han Çinler(Çin'in en büyük etnik grubu kendilerine Yan'ın nesli diyorlar), Çin devlet polisi ile çoğunluğu müslüman olan Çin'deki etnik grup Uygur Türkleri arasında bir dizi vahşi çatışma patlak verdi. Bu olaylar haberlerde de sıkça karşımıza çıkmaktadır.
Ancak medyanın bu olaya yaklaşımına, Bernard Lewis'in sürekli ilerleyen planı içinde Türkiye ve CIA'yı da içine alan daha geniş bir jeo-politik strateji açısından bakılmalıdır. Bu planın ilk adımları Carter Yönetimi sırasında Zbigniev Brzezinski'nin gözetiminde atıldı. Plan, Bernard Lewis'in "Kriz Yayı" fikrine dayanıyordu. Buna göre "Kriz Yayı" Sovyetler Birliği'nin güney sınırlarında oluşurtulacak ve radikal müslümanlar, komünistlere karşı ayaklandırılarak Sovyet İmparatorluğu'nun çökmesine yol açacaktı. Afganistan'daki "mücahidin" hareketinin desteklenmesiyle başlayan, CIA'nın gelmiş geçmiş en büyük örtülü operasyonu olan bu 30 yıllık stratejinin kilit unsurları; "Charles Wilson's War" adlı kitap ve filmde de ortaya konmuştur.

Brzezinski'nin "Büyük Satranç Tahtası" adlı eserinde ana hatlarıyla ortaya konan proje şöyledir: Beş eski Sovyet Cumhuriyeti olan; Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenstan ve Özbekistan'a ek olarak Afganistan'ı da içine alan Orta Asya'yı avucunun içinde tutabilmek, Avrasya'nın hakimiyetinde dolayısıyla da dünya hakimiyetinde kilit unsurdur.

Çünkü çok iyi bilindiği üzre, Orta Asya enerji kaynakları bakımından oldukça zengindir. Bu bölge hakkında az bilinen bir gerçek ise Orta Asya'nın uyuşturucu ticaretindeki rolüdür. Bernard Lewis planının hayata geçirilmesi ve Amerika'nın Afganistan'a müdahelesinden beridir, dünyadaki afyon üretiminin %95'ini bu ülke gerçekleştirmektedir. Geliri bu yasa dışı ticaret sayesinde artan ülke de, elde edilen karın çok büyük bir kısmı bir marka olarak üretilmiş "İslam radikalizmi"nin planlı olarak yayılmasını finanse etmektedir. Meşhur muhbir Sibel Edmonds bu konuyu şöyle dile getiriyor:
"Öyle bir noktaya varıyorsunuz ki durum oldukça karmaşık. Burada kara para aklama, uyuşturucu ile ilişkili aktiviteler ve teröristlere destek aktiviteleri belirli noktalarda birleşip tek bir nokta haline geliyor."

Sibel Edmonds'un ifadelerinin devlet sırları kapsamına girdiği için üzerinin örtülmesine rağmen, FBI'da çalıştığı dönemde keşfettiği bilgileri açıklaması, gönüllü sürgününü Pensilvanya'da yaşayan Fethullah Gülen'in de durumunun anlaşılmasına yardımcı oluyor. Böylece, Orta Doğu ve Orta Asya'da yürütülen bütün o karmaşık Amerikan dış politikasını ve bu politikanın İslam coğrafyasına kapsamlı etkisini zora sokuyor.

Türkiye'de son dönemdeki "ılımlı İslam" hareketinin liderliğini yapan Gülen, aynı zamanda da Orta Asya'nın radikalleştirilmesi için kullanılan bir paravan olarak CIA'nın kilit ajanlarından bir tanesidir. Uyuşturucu trafiğinin, kara para aklamanın, nükleer kara borsanın ve yanıltma harekatı olarak kullanılan terörizmin de içindedir.

Birçok kaynak tarafından Gülen organizasyonunun, Türk polis güçlerinin Özel Operasyon Birimi tarafından kullanıldığı açıklandı. Bu birim Gladyo Operasyonu'nun Türkiye kolu olan Kontr-Gerlla'dan evrilmiştir. Gladyo Operasyonu Amerika tarafından desteklenen gizli bir oluşumdur. Bu iş için 2. Dünya Savaşı'ndan sonra eski SS subayları göreve getirilmiştir. Bu oluşum 70'li yıllarda İtalya'da ülkeyi istikrarsız hale getirmek için ve "Kızıl Tugaylar" hadisesi gibi aslında bir yanıltma harekatı olan terror operasyonları için kullanılan "Gerilim Stratejisi"nden sorumludur.
 
Fethullah Gülen'in vize başvusunu desteklemek için açık gayret gösterenlerin listesi, Gülen'in en çok bu yüzden itham altında kalmasına neden oldu. Bu isimler; George Fidas, Graham Fuller ve Morton Abramowitz.

Sibel Edmonds'un Devlet Sırları Galerisi'nde Graham Fuller Amerikan Derin Devletinin düzenbazlarından biri olarak listede yer alıyor. Graham E. Fuller bir Amerikan politika yorumcusu ve yazarıdır. "Radikal İslamcılk" üzerinde uzmanlaşmıştır. Amerikan Ulusal İstihbarat Konseyi'nin eski başkan yardımcısıdır. Ayrıca Kabil'de CIA'nın istasyon şefliği görevini yürütmüştür. Fuller'in CIA için yazdığı derinlemesine analizlerin olduğu bir makale Kontra-İran olayına yol açan etkili bir ensturman olarak tanımlanmaktadır. Kontra- İran olayı (Türkiye'de Irangate skandalı olarak biliniyor.) İsrailin Amerika adına İran'a silah sattığı bir faaliyetler ağıdır. Buradan sağlanan paralarla Nikaragua'da ki hükümet karşıtları desteklenmiştir. Ayrıca bu vesileyle Nikaragu'dan gelen kokainin de içinde olduğu çok büyük ölçekli  uyuşturucu kaçakçılığı yapılarak, buradan elde edilen gelir, Afganistan'daki Mücahidinlerin finanse edilmesi için harcanmıştır.

George Fidas, 31 yıl CIA için çalıştı. Bu esnada Morton Abramowitz, Kosova ayaklanmaları ve Afgan mücahitleriyle derinlemesine uğraşıyordu. Abromowitz, Türkiye'deki büyük elçilik görevini Ankara'da senelerce yanında çalışmış olan Marc Grossman'e devretti. Bu dönemde Amerka elçiliğin bünyesinde, Orta Asya'da bir mühimmat tedarik uzmanı olan Major Douglas Dickerson'un da içinde bulunduğu bir casusluk ve haber alma birimi açtı. Dickerson ve karısı bu kriminal şebeke de casusluk yapsın diye sonradan çok meşhur olacak Sibel Edmonds'u FBI çevirmeni olarak işe aldılar.

Sincan'daki ayrılıkçı hareketlere değinen "Turkpulse"a (bir çok yazarın referans gösterdiği bir site) göre: "Washington'un bu olaya Türkiye'yi de dahil etmek için kullandığı unsur bazı Amerikalı Türkler'dir bunların en başında da Fethullah Gülen gelmektedir."

Gerçekte Abramowitz ve Fuller 4-5 ay içinde ilan edilen "Sürgündeki Doğu Türkistan Hükümeti"nin kurulmasında rol oynayan kilit oyunculardır. Kuruluş töreni Washington'daki Amerikan Kongre binası Capitol Hill'de Amerikan bayrakları altında gerçekleştirildi.

Önceden KGB ismiyle bilinen Rus İstihbarat Teşkilatı FSB, defalarca Gülen hareketini, CIA'nın cephe örgütü olarak çalışmaktan yasal takibe aldı. FSB Türkiye'deki Nurcu Cemaati'nin, Fethullah Gülen'le bağlantılı şirketler vasıtasıyla CIA adına casusluk yaptığını iddia ediyordu. Rusya, Gülen'in bütün okullarını yasakladı.

Gülen Hareketi, 90'lı yıllarda tüm dünyaya okullarını kurdu, bunların çoğu yeni bağımsızlıklarına kavuşmuş Orta Asya'daki Türki Cumhuriyetlerde yer almaktadırlar. Lukery ismindeki yazar şunları söylüyor:
"Bu okullar diplomatik pasaportla operasyon yapan pek çok öğretmenle birlikte, CIA ve ABD Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının bölgede gizli operasyon yapmalarına fırsat oluşturuyorlar."

Lukery, Sibel Edmonds'un son açıklamalarına yorum yapmasını istedi, Edmonds'un söylediklerinin tümü aşağıda yer almaktadır:

"Büyük fotoğrafa bakmak zorundasınız. Sovyetler Birliği çöktükten sonra, Orta Asya bölgesel stratejik değerinin yanında özellikle petrol ve gaz zenginliği nedeniyle Süper Güçlerin kontrolü ele geçirmek için savaştıkları bir bölge haline geldi.

Tarihi göz önüne alarak ve Batı'ya olan güvensizliği nedeniyle, Amerika doğrudan kontolü alamayacağını anladı. İşte bu yüzden hızlı ve verimli bir şekilde kontrolü sağlamak için bir vekile ihtiyaç duydu.Türkiye hem bir NATO müteffiki olması nedeniyle mükemmel bir vekildi. Türkiye, Orta Asya ile aynı ırkı, aynı dili aynı dini(Sünni İslam) paylaşıyordu ve tabi ki stratejik lokasyon ve coğrafi yakınlık gibi avantajlara sahipti.

Orta Asya'daki bu illegal örtülü operasyon Amerika'daki küçük bir grup tarafından 10 yıldan fazla bir sure önce başlatıldı. Bu grubun niyeti petrol endüstrisi ve Askeri endüstriyel kompleksleri üzerindeki amaçlarını İslamı kullanarak gerçekleştirmekti. Bu yüzden ben defalarca Türkler ve bazı belli Amerikalılarca yapılan bu örtülü illegal operasyonların 1996'ya kadar gittiğini söyledim.""

Güncelleme: 11/08/2016
Kaynak:
David Livingstone, "Uighur Nationalism, Turkey and CIA", terrorism-illuminati.com, çev. Gökben Coşkun, yaklasansaat.com, 31/07/2009.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat