yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Suyun Yeni Bir Hali Keşfedildi

Nötron saçılması ve bilgisayar modellemesi, su moleküllerinin bilinen gaz, sıvı veya katı hallerinin hiç birine uymayan benzersiz ve beklenmedik özelliklerini ortaya çıkardı.

Oak Ridge Ulusal Laboratuarından araştırmacılar, Physical Review Letters dergisinde yayınlanan bir makalede; Beril (yeşil renkli zümrütgillerden bir taş) mineralinin altıgen şeklindeki oldukça küçük (5 angstrom uzunluğundaki) kanallarına hapsolmuş olan su moleküllerinin yeni bir tünelleme halini açıkladılar. 1 angstrom metrenin yüz milyonda birine eşittir ve genellikle 1 atomun çapı yaklaşık 1 angstromdur.

Bu keşif, suyun; kayalar, toprak ve hücre duvarlarında tamamen hapsolması durumundaki özelliklerini gösteriyor ve bilim adamları bu konunun birçok bilim dalının ilgi alanına gireceğini tahmin ediyorlar.

ORNL Kimya ve Mühendislik Materyalleri Bölümünden araştırmayı gerçekleştiren Alexander Kolesnikov:
"Düşük sıcaklıklarda, tünelleme halindeki su normalde aşılması mümkün olmayan duvarları ayırarak kuantum hareketi sergiler. Bu, su molekülünü oluşturan oksijen ve hidrojen atomlarının hareket alanlarının arttığı ve bunun sonucu olarak kanalda simetrik olarak karşılıklı olan altı pozisyonda birden aynı anda bulundukları anlamına geliyor. Bu sadece kuantum mekaniğinde oluşabilecek bir olay" dedi.

ORNL araştırmasında keşfedilen suyun yeni tünelleme hali, bilim adamlarının hücre zarlarının kanallarındaki, karbon nanotüplerindeki, tanecik sınırlarındaki ve birçok jeolojik ortamda bulunan minerallerin ara yüzeylerindeki su difüzyonu ve geçişi sırasındaki gibi fazla sınırlandırma olan ortamlarda bulunan suyun termodinamik özelliklerini daha iyi kavramalarını sağlayacaktır.

ORNL'den araştırmacı Lawrence Anovitz, bilim adamlarının bu olayın ardındaki mekanizmayı ve bunu kendi alanlarında nasıl uygulayabileceklerini kavramaya çalıştıkları için bu keşfin özellikle biyologlar, jeologlar ve bilgisayar uzmanları arasında materyallere ilişkin yeni tartışmalar başlatabileceğini ifade etti. Anovizt:
"Bu keşif, suyun davranışları ve enerjiyi kullanış biçimi hakkında yeni temel bilgiler sağlamaktadır. Aynı zamanda, zümrüt yüzüklerinizdeki su moleküllerinde de deneyde gördüğümüzle aynı kuantum tünelleme olayının gerçekleştiğini bilmek oldukça ilginç" diye belirtti.

Önceki araştırmalarda diğer sistemlerdeki aktif hidrojende tünelleme olayı gözlemlenmişti, ancak suyun tünelleme davranışları sergilediği ORNL'deki keşif daha önce görülmemiş bir olaydı. Nötron saçılması ve kimya deneyleri, su moleküllerinin tünelleme halindeyken bir halka etrafında hareket alanlarının arttığını ve böylece su molekülünün olağandışı çift tepe benzeri bir şekil aldığını göstermektedir.

Kolesnikov:
"Nötron deneyinde doğrudan elde edilen su protonlarının ortalama kinetik enerjisi, su protonlarının neredeyse sıfır derece sıcaklıktaki hareketlerinin bir ölçüsüdür ve sıvı veya katı sudakinden yaklaşık olarak %30 daha azdır. Bu, su protonlarının titreşim enerjilerine dayanan kabul görmüş modellerle tamamen ters düşmektedir." dedi.

Güncelleme: 08/06/16
Kaynak:
"New State of Water Molecule Discovered", sciencedaily, çev. Zeynep Güldoğan, yaklasansaat.com, 22/04/2016.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat