yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Işınlama Deneyleri Kuantum İnternetine Geçiş Aşamasında

Fizikçiler kuantum ışınlamasıyla ilgili yeni bir keşfe imza attı: Bir yerden başka bir yere fiziksel bir yüklemede bulunmadan bilgi gönderildi.

İki ayrı ekip tarafından yapılan çalışmada, iki şehir arasındaki kilometrelerce uzunluğunda fiber optik ağlar üzerinden bilgi ışınlandı. Bir ışık parçacığının, kuantum hallerinde transferi yapıldı. Bu metot, büyük iddialara sahip: Kuantum kriptografisinde, uzun mesafeler arasında ve fiber optik ağlar üzerinden bilgi ışınlamak, önemli görüşmeler için oldukça güvenli bir yöntem.

Nature Photonics dergisinde yayınlanan çalışmada, gelecekte bir "kuantum interneti" kurulabileceği belirtiliyor. Dr. Wolfgang Tittel ve ekip arkadaşları, Kanada'nın Calgary şehrinde bir fotonu yani ışık parçacığını 8,2 km boyunca nasıl ışınladıklarını anlattı. İşe ilk olarak Calgary Üniversitesinde iki foton oluşturularak başlandı. Fotonun kuantum hali olan bilgi, resimde B noktası olarak gösterilen bölgeden ışınlandı. Bu fotonlardan birisi resimde C noktası olarak gösterilen Calgary Belediye Binası'nın bulunduğu yere 11,1 km'lik fiber optik "klasik" yol denebilecek şekilde gönderildi. Diğer parçacık ise üniversitede kaldı. Aynı zamanda bir foton da A noktasından gönderildi. Bir fotonun kuantum halinde A noktasından B noktasında geride bırakılan fotonun yanına gönderilmesi, ışınlama olarak adlandırılmaktadır.

Bu ışınlama süreciyle beraber karmaşıklık olarak bilinen bir fenomen ortaya çıkıyor. Atom altı parçacıklar uzak mesafelerle ayrılmalarına rağmen nasıl oluyor da birbirleriyle ilişki kurabiliyorlar? Kuantum karmaşıklığının detayları anlaşılabilmiş değil. Einstein bu durumu "belli mesafedeki acayip eylem" olarak tanımlamış.

Nature Photonics'te yayınlanan başka bir çalışmada, Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Qiang Zhang ve Jian- Wei Pan, Çin'in Hefei şehrindeki 30 km'lik fiber optik ağ üzerinden farklı bir düzenek kullanarak bilgi ışınlamayı başardı.

2012 yılında Vienna Üniversitesinden Anton Zeilinger, Kanarya Adalarında 143 km'lik boş alanda kuantum ışınlamasını gerçekleştirdi.

Dr. Titlel, çalışmalarında şehir-bazlı kuantum ağlarını oluşturabilecek konfigürasyonları kullandıklarını belirtti. Bazı teorik aletlerin geliştirilmesiyle, gelecekte eğer istenirse uzak mesafeler arasında bile kuantum interneti kullanılabileceği iddia edilmektedir. Yüksek güvenlik önlemleri gerektiren konuşmalar, kuantum kriptografisi tarafından korunabilir.

Aynı konu Fransa'daki Paris-Sud in Orsay Üniversitesinden kuantum bilgileri araştırmacısı Frédéric Grosshans tarafından şu şekilde değerlendirilmektedir:
"Gelecekte birçok ilginç kuantum bilgi deneylerinin, bu çalışmayı baz alarak yapılacağına inanıyorum. Bu iki araştırmadan çıkan sonuca göre, kuantum ağlarının şehrin geniş bölgelerinde kullanılabileceği fikri gelecek için heyecan verici bir vizyon."

Güncelleme: 06/10/2016
Kaynak:
Paul Rincon, "Teleportation Step Toward Quantum Internet", bbc.com, çev. Ayşegül Kesmez, yaklasansaat.com, 20/09/2016

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat