yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

"İklim Değişikliği, Ürünleri-Gıdaları Mahvedecek ve Büyük Ölümlere Sebep Olacak!"

Oxford bilim adamları gıdadaki azalmanın bir çok hastalığı artıracağını söylüyor. 2050'de günlük kişi başı ortalama tüketim 99 kalori daha az olacak. Kötü beslenme aynı zamanda bulaşıcı olmayan hastalıkların artmasına neden olacak.

Uzmanlara göre, iklim değişikliğinin gıdalar üzerindeki etkisi neticesinde 2050'de en azından yarım milyon insan ölecek. Bu tahminin, ürün rekoltesi düşüklüğüden kaynaklı beslenme ve kilo kaybı neticesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Ölümlerin bir çoğu Çin, Hindistan ve diğer düşük gelir grubundaki Pasifik ve Asya ülkelerinde gerçekleşecek ancak gıda bulunabilirliğinin etkileri zengin ülkelere de ulaşacak. 

Oxford Üniversitesinden Dr. Marco Springmann, "Lancet"deki makalesinde, iklim değişikliğinin gıda bulunabilirliğini 2050 yılında üçte bir oranında azaltabileceğini iddia etti. Bu ortalama bir insan için %3,2 oranında daha az gıda anlamına geliyor. Dr Springmann:
"Özelikle bu, meyve, sebze ve kırmızı etteki azalmayı kapsamaktadır. Gıda yoksunluğu aynı zamanda kalp krizi, inme ve kanser gibi bulaşıcı olmayan hastalıkların da artmasına neden olacak" dedi. Bu modelleme, 2050 yılında iklim değişikliğine bağlı gıda üretimindeki azalmanın 529.000 kişinin fazladan ölmesine neden olacağını tahmin etmektedir.

Tüm kötü haberler bundan ibaret değil. Gıda üretimindeki azalma 260.000 obeziteye bağlı ölümü azaltırken, diğer yandan 266.000 kişi kilo kaybından ölecek.

Kırmızı et tüketimindeki azalmanın her yıl 29.000 fazladan ölüme neden olması ancak diğer yandan meyve ve sebze alımındaki azalmanın ise 534.000 yeni ölüme yol açması bekleniyor. Avrupa ve Kuzey Amerika'nın da dahil olduğu, yüksek gelirli ülkelerde ölümlerin büyük bir kısmı meyve ve sebze kıtlığından kaynaklanacak. Springmann:
"Bir çok araştırma gıda güvenliği üzerinde durdu ancak az bir kısmı tarımsal üretimin sağlık üzerindeki geniş etkilerine odaklandı" dedi.

Gıda bulunabilirliğinin ve alımının değişmesi aynı zamanda düşük meyve ve sebze tüketimi, yüksek kırmızı et tüketimi ve aşırı kilo kaybı gibi beslenme ve kilo ile ilişkili risk faktörlerini de etkileyecektir. Çalışma küresel emisyonların azaltılmaması durumunda 2050'de iklim değişikliğinin gıda bulunabilirliğini üçte bir oranında azaltacağı projeksiyonunu ortaya koymaktadır.

Bu da ortalama olarak her bir kişide şu azalmalara neden olacaktır:
* Gıda tüketimi %3,2 (günlük 99 kcal)
* Meyve ve sebze alımı %4 (günlük 14,9 g)
* Kırmızı et tüketimi %0,7 (günlük 0,5 g)

Leeds Üniversitesinden İklim Etkileri Profesörü Andrew Challinor:
"Araştırmacılar gelecekteki sağlığımızla ilgili iklim değişikliğinin önemli etkilerini vurguluyorlar. Elbette bu etkilerin neler olacağını tam olarak tahmin etmek oldukça güç. Kesin olarak söyleyebileceğimiz, tarımsal üretim üzerindeki baskılar iklim değişikliği nedeni ile büyük olacak. Yıldan yıla gıda üretimi kararsızlığı artacak, bu da küresel gıda piyasasını öngörülemez hale getirecek. Ve ekstrem iklim olayları yaygınlaşacak. Örneğin 2010 yılında Rusya'daki rekolte kaybı İngiltere gıda fiyatlarını etkiledi. Küresel gıda bulunabilirliği üzerindeki bu tip olayların etkisi, İngiltere ve dünya genelinde gıda fiyatlarında hissedilecektir."

Güncelleme: 05/03/2016
Kaynak:
"Climate Change 'will Kill Half a Million People' by 2050: Global Warming will Rruin Crops Leading to Disease and Malnutrition", dailymail.co.uk, çev. Ayhan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 02/03/2016.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat