yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Obezite Arttıkça Kanser Yaygınlaşıyor

Uzmanların uyarılarına göre önümüzdeki 20 yıl içerisinde, obezitenin bu derece yayılmasıyla normal gidişata ilaveten yaklaşık 700.000 kanser vakası oluşması bekleniyor. Ayrıca "aşırı kiloluluğun" hâlihazırda "yeni ölçü birimi" olarak kabul edildiğini ve 2035 yılı itibariyle her on yetişkinden dördünün obez olacağını öngörüyorlar.

Aynı zamanda, yapılan tahminlere göre kalp rahatsızlığı ve diyabet gibi obeziteyle ilişkili hastalıkların Ulusal Sağlık Hizmetlerine(NHS) maliyetinin yılda 7,5 milyar pound olduğu belirlendi.

Cancer Research UK Derneği tarafından yayımlanmış bir rapora ilaveten, diğer bir grup sağlık vakfı, hükümeti çok daha sert önlemler alması konusunda zorluyorlar. Bu sivil toplum kuruluşları (STK) sabah saat 6 ile akşam saat 9 arası, çocukların şekerleme ve işlenmiş gıdaları daha az görmeleri için televizyon reklamlarının yasaklanmasını tavsiye ediyorlar.

Ulusal Obezite Forumundan Tam Fry, "Daily Mail"e yaptığı açıklamada çarpıcı istatistiklerin de göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Ayrıca:
"Daha 2016 yılındayız ve bana göre günümüzde fazla kilolu olmak artık normal bir durum halini aldı. Cancer Research UK derneğinin öngördüğü yılın 2035 olduğu düşünülürse dünya nüfusunun neredeyse yarısının obez olacağı tahmini mümkün gibi görünüyor. İnsanların etraflarındaki obez insanlara bakıp onların iyi göründüklerini ve kendilerine benzediklerini düşünüp rahatlamaları doğaldır fakat bu bir bahaneden öteye gidemez. Kabul edilebilir değildir" şeklinde konuştu.

Bu açıklamalara ilaveten Tam Fry'ın söylediklerine göre, büyüyen krizin alarm vermesinden ötürü daha önceden insanlığın yarısının obez olacağı tarih olarak tahmin edilen 2050 yılı daha da erkene alınabilir. STK'lar aynı zamanda şekerli içeceklerde litre başına 20 peni (0,28 $ - 0,85TL) ekstra vergi talep ediyorlar. Fakat hükümet, başka sağlık kuruluşlarından ve milletvekillerinden de bu yönde talep gelmesine rağmen teklifi tekrardan reddetti.

GAZLI İÇECEKLERDE ŞEKERİ AZALTMA

Yapılan bir araştırmaya göre gazlı içeceklerde ve meyve sularında kullanılan şeker miktarını azaltmak önümüzdeki 5 yıl içerisinde İngiltere'de 1,5 milyon kişiyi aşırı kiloluluk veya obeziteden koruyabilir. Araştırma sırasında kullanılan bilgisayar modeline göre; gelecekteki 5 yıl içerisinde eğer gazlı içecekler ve meyve sularındaki şeker miktarı %40 oranında azaltılırsa, 500.000 yetişkin ve çocuk aşırı kilolu olmaktan ve bir milyon kişi de obez olmaktan korunabilecektir.

Şu an zaten yetişkinlerin %30'u –neredeyse 3'te 1'i- aşırı kilolu olarak sınıflandırılıyor. Benzer bir oran obez olanlarda da geçerli, bu da neredeyse %60'lık kısmın çok şişman olduğu anlamına gelir. Fakat 2035 yılı itibariyle bu oranın %73'e yükseleceği ve bunun %41'inin de obez olacağı yapılan tahminler arasında yerini aldı. Rapora göre bu durumdan en çok etkilenecek olanın dar gelirli kadınlar olması ve neredeyse yarısının da obez olması bekleniyor.

Ayrıca kullanılan model ile bu durumun 670.000 yeni kanser vakasına yol açacağı da belirtiliyor. Obezitenin zaten bağırsak, göğüs, prostat, pankreas ve yumurtalık kanserine yakalanma riskini arttırdığı biliniyor. Cancer Research UK'de kanser önleme birimi direktörü Alison Cox:
"Yakın gelecekte obezite, NHS(Ulusal Sağlık Sistemi) ve toplum üzerinde kocaman bir yük haine gelecek. Bu tehlikeyle başa çıkabilmek için şimdi harekete geçmemiz gerekiyor. Çocuklar çok ağır bir şekilde sağlıksız yiyeceklerle ilgili reklamlara maruz bırakılıyorlar. Hükümetin bu tür reklamları yasaklaması hayati önem arz ediyor. Aksi takdirde çocuklarımız bunun bedelini ödeyecekler ve sağlık kalitelerinde azalma olacak; hastalıklarla daha fazla mücadele edip erken yaşta ölebilirler" şeklinde konuştu.

Bu haftanın başlarında ortaya çıktığı üzere obezitenin artması neticesinde diyabet hastalığına yakalanan İngiliz vatandaşın sayısı ilk defa 4 milyona ulaşmış durumda. Bir on yıl içerisinde oranlar 2-3 katına çıktı. Ve eğer artış böyle devam ederse uzmanlar 2025 yılında bu sayının 5 milyona ulaşacağı görüşünde. Uzmanlar bu durumla mücadele etmek için çok sert tedbirler alınmasını öneriyorlar. Hükümetin de İngiltere'nin obezite krizine yönelik acil adım atması isteniyor. Sağlıklı yiyeceklerin fiyatlarında indirim yapılması bu adımlara örnek olarak verilebilir. Öte yandan, Ekim ayında David Cameron, "şeker vergisi" konusunda öneride bulunan bir raporu da okumadan reddetmekle suçlanmıştı.

Güncelleme: 02/02/2016
Kaynak
: "Obesity will be 'The New Norm' in 20 Years - Triggering Extra 700,000 Cancer Cases, Doctors Warn", dailymail.co.uk, çev. A. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 17/01/2016.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat