yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

"Amerika'yı Tehdid Eden Felaketler Katlanarak Artacak!"

Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan bir makalede, bilim insanları şuan hâlihazırda Amerika'nın batısını kasıp kavuran, son 30 yılda 9 kat artış gösteren vahşi yangınların çıkmasının sonucu olarak iklim değişikliğinin %50'sini insan kaynaklı eylemlerin oluşturduğu fikrini paylaşıyorlar.

Bu makaledeki bulgular, aynı dergide yayımlanmış olan başka bir çalışmanın sonuçlarıyla örtüşüyor. Dergide yayımlanan diğer makalede; New York şehrini tahrip eden 2012'deki "Sandy" kasırgası gibi şiddetli bir "sel felaketinin" önümüzdeki yılda vurma ihtimalinin üç katına çıktığı araştırmacılar tarafından rapor edilmiştir.

Dr. Abatzoglou:
"1984-2015 yılları arasında batıdaki ormanların 'yakıcı kuruluk' değerlerinde büyük artışlar gözlemliyoruz. Fakat bu artışta iklim değişikliğinin sadece %50 oranında etkisi olacağı söylenebilir" şeklinde açıklamada bulundu. Bu da demektir ki doğal değişiklikler gibi diğer faktörler, iklim değişikliği etkileriyle birleşince ortaya uzun süren yangınlar ortaya çıkabilir. Ve geçmiş 30 yıla göre yanmış arazilerde dokuz kat artış gözlemlenebilir.

Princeton Üniversitesi, İnşaat ve Çevre Mühendisliğinde Profesör Ning Lin, verdiği röportajda:
"Fırtına, kırsal alanda ilerlediğinde, oluşturduğu girdap sonucunda 'fırtına dalgası' adı verilen deniz kabarması meydana gelir. Bir fırtınanın gücü ve denizin dip seviyesi, sellerin ne kadar yükselebileceğinde etkisi olan iki ana faktördür. Denizler yükseliyor. Fırtınalar için ise durumu açıklamak daha da karmaşıktır. Çünkü fırtına aktivitelerinde etken olan birden fazla faktör var" açıklamasında bulundu.

Aynı zamanda bazı araştırmalar, evrensel olarak bakıldığında fırtınaların daha da yoğunlaşacağını ileri sürüyor.
Zaten yükselen deniz seviyelerinden ötürü kıyı şehirlerinde, çok güçlü fırtına dalgalarına karşı koyabilmek için set ve dalgakıran yapımı başlamış durumda.

Birlikte değerlendirildiklerinde iki çalışma da –iklim değişikliği kontrol altına alınmadığı takdirde- yangınlar ve sellerle dolu kasvetli bir gelecekten bahsediyor. Fakat Kuzey Carolina'da İklim ve Uydu Teknolojileri Enstitüsünde baş araştırmacı Ken Kunkel, yazdığı e-postada; bütün bunların tüm doğal felaketlere açılan bir kapı olmadığını ayrıca insan kaynaklı iklim değişikliğinin küresel sıcaklıklarda daha doğrudan etkisi bulunduğunu söyledi. Ve ekledi;
"O zaman sıcaklıklardaki olağanüstü değişimlerin direkt etkisi düşünüldüğünde, gelecekte gerçekleşebilecek olan olağandışı iklim olaylarıyla ilgili tahminlerimizin doğruluğu bir kat daha artıyor. Her iki çalışma da sıcaklıkla çok yakından bağlantısı olan fiziki olaylar üzerine yoğunlaşmış. Bununla birlikte sıcaklıkla çok yakından ilgisi olmayan, gelecekteki riskler konusunda belirsizliklere sahip iklim felaketleri de mevcut."

Dr. Lin'e göre:
"Bazı münferit-kısa süreli- felaketleri iklim değişikliği ile bağdaştırmak çok zordur. Örneğin iklim değişikliği uzun vadeli bir olay olmasına karşın, fırtınalar kısa vadede gerçekleşir."

Pennsylvania Devlet Üniversitesi Dünya Sistemi Bilim Merkezi yöneticisi Michael Mann:
"Zaten iklim değişikliğinin etkileri bizi ABD'de etkiliyor ve Dünya çapında da hissediliyor. Ve eğer iklim konusunda tedbir almazsak sonuçları daha da kötü olacak" şeklinde konuştu.

Güncelleme: 01/11/2016
Kaynak
: Eva Botkin-Kowacki, "Climate studies: Western wildfires have doubled, New York City flood risk will triple", csmonitor, çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 24/10/2016

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat