yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Obezite Kadınlarda Kanser Riskini Artırıyor

İngiltere Kanser Araştırma Merkezi'nin yaptığı yeni araştırma, obez kadınlarda sağlıklı kiloya sahip kadınlara göre, belli kanser türlerinin yaklaşık %40 daha fazla geliştiğini gösterdi.

Vücut kitle indeksinin 30 veya üzeri olması şeklinde tanımlanan obezite, Amerika'da en büyük problemlerden biri olarak görülüyor ve yetişkinlerin üçte birinden fazlasını, ergenler ile çocukların ise neredeyse beşte birini etkiliyor.

Amerika Kanser Topluluğuna göre aşırı vücut ağırlığı, bağışıklık sistemi fonksiyonlarını engelleme veya östrojen ve insülin gibi hormon seviyelerini etkileme gibi bir dizi mekanizma yoluyla kanser gelişimine katkıda bulunabiliyor.
İngiltere Kanser Araştırma Merkezinden bir ekip, obezitenin kadınların yaşamını ve kiloyla ilişkilendirilmiş 7 kanser türünden birinin (meme-menapoz sonrası, kolon, pankreas, yemek borusu, uterus-endometrium, böbrek ve safra kesesi) gelişme riskini nasıl etkilediğini hesaplamaya yönelik istatiksel bir çalışma yaptı.

Bunun için, İngiliz Kanser Dergisi'nde 2011'de yayımlanan İngiliz kadınlarında şişmanlık ve obezite verilerine dayanarak şişmanlık ve obezite ile kanser gelişimi arasındaki ilişkiyi analiz ettiler.

Araştırmacılar, 1000 sağlıklı kiloya sahip kadından 194'üne kıyasla 1000 obez kadından 274'üne kiloyla ilişkili kanser teşhisi koyulduğunu tespit ettiler. Böylece obez kadınların, bahsedilen kanser türlerinden birine yakalanma oranının, sağlıklı kiloya sahip kadınlardan %41 daha fazla olduğunu gösterdiler.

Aşağıdaki veriler, sağlıklı kiloya sahip kadınlara kıyasla obez kadınlar için, kanser tiplerine göre yaşam boyu artan kanser riskini gösteriyor.
Meme kanseri (menapoz sonrası)- %25
Pankreas kanseri- %31
Kolon kanseri- %32
Böbrek kanseri- %78
Safra kesesi kanseri- %100
Uterus (endometriyum) kanseri- %131
Yemek borusu kanseri- %133

Bu veriler, kanser gelişiminde kilonun önemini gösteren araştırmalara bir yenisini daha ekledi. Böylece obezitenin, kanser riskini artırdığı iyice anlaşılmış oldu. Ağustos 2014 yılında da The Lancet dergisinde yayımlanan bir araştırma; şişmanlık ve obezitenin, lösemi ve rahim ağzı kanserini de içine alan 10 kanser türüyle ilişkili olduğunu göstermişti.

İngiltere Kanser Araştırma Merkezinden Dr. Julie Sharp, araştırma sonuçları ile ilgili şunları söyledi:
"Biliyoruz ki kanser riskimiz; genlerimiz, çevremiz ve çoğu kendi kontrolümüzde olan yaşam tarzımızın bir kombinasyonuna dayanıyor. İnsanların kanser gelişim riskini nasıl azaltacakları konusunda yardım etmek ise hastalıkla mücadele etmede ilk sırada gelmektedir. Sigara içmemek, sağlıklı kilomuzu korumak, sağlıklı beslenmek ve alkolden kaçınmak gibi yaşam tarzı değişikliği, kişisel olarak kanser riskimizi azaltmakta bize büyük fırsatlar sunar. Bu değişiklikleri yapmak, kansere karşı bir garanti sağlayamaz ancak korunma olasılığımızı artırır."

Merkez çalışanlarından Tom Stansfield ise: "Bu son istatistiksel veriler, her ne kadar kadınlarda şişmanlık ve obezite ile kanser ilişkisini gösterse de bu faktörler, erkeklerde de bazı kanser türlerinde artışa sebep olabilmektedir. Ancak kadınlarda bu ilişki daha güçlüdür. Fazla kiloyla ilişkili kanser vakalarının sayısı, kadınlarda daha çoktur çünkü rahim kanseri gibi bazı kanserlerin vücut ağırlığı ile ilişkisi vardır. İngiltere'de her yıl kanser vakalarının kadınlarda %7'si vücut ağırlığı ile ilişkili iken, erkeklerde bu oran %4'tür" dedi.

Obezite ile ilgili bazı gerçekler:
* Amerika'da yaklaşık 78,6 milyon yetişkin obez.
* Obezite, Amerika'da özellikle 40-59 yaşları arasında yaygın.
* Obezite, bazı kanser türleri ile birlikte inme, kalp hastalıkları ve diabet riskini de artırmaktadır.

Güncelleme: 31/03/2015
Kaynak: Honor Whiteman, "Obese Women 40% more Likely to Develop Cancer in their Lifetime", medicalnewstoday, çev. Hatice Öztürk, yaklasansaat.com, 17/03/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat