yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Deniz Seviyesinde 1 Metrelik Yükselme Kaçınılmaz!

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli(IPCC)nin tarihinde yaptığı en kapsamlı iklim değişikliği değerlendirmesini ve gezegenimizin gelecekteki iklimi ile ilgili bazı projeksiyonları yayınlamasının üzerinden iki yıldan az bir süre geçti.

Ancak NASA'dan gelen son haberlere göre, panelin küresel deniz seviyesinde 30 cm'den-1 metreye kadar bir yükselme gerçekleşeceğine dair yaptığı projeksiyonlar çoktan eskimiş olabilir. Colorado Üniversitesinden Steven Nerem'e göre, sularda 1 metrelik yükselme hatta muhtemelen daha fazlası kaçınılmaz. Uzmanlar deniz seviyesindeki yükselmenin IPCC'nin belirttiği aralığın üst sınırında gerçekleşmesinin daha muhtemel olduğunu düşünüyor.

Şu soru ise uzmanları meşgul ediyor: Nasıl oldu da IPCC'nin tespit ettiği aralık yukarıya kaydı?
Eğer siz de okyanus kıyısında yaşayan 150 milyon kişiden biri iseniz bu haberle sarsılmış olmanız gerek. Hatta denizden uzakta yaşıyorsanız bile muhtemelen su kenarlarındaki tesislerde üretilmiş ürünleri kullanıyorsunuzdur ya da sahillerde tatil yapıyorsunuzdur.

NASA bile bazı kritik altyapı sistemlerinin yükselen denizler tarafından tehdit edildiğini fark etti. Denizler neden yükseliyor? Bunun ardında 3 temel sebep var:
1) Isınan okyanus sularının genleşmesi,
2) Dağlardaki buzulların erimesi,
3) Grönland ile Antarktika'da bulunan devasa buz tabakalarının küçülmesi.

Bu sebeplerden sonuncusu NASA'daki bilim adamlarının en çok ilgilendiği alan. Öyle ki geçen Çarşamba NASA'nın duyurduğu "yoğun araştırma çabası"nın odaklandığı esas noktanın bu olduğu biliniyor.

Jacobshavn Buzulu, Grönland'daki en hızlı kayan buzul. Geçenlerde bu buzuldan 6000 hektarlık devasa bir parçanın koptuğu ve parçanın kalınlığının yaklaşık 30 metre olduğu bildirildi. Jacobshavn Buzulu'nun deniz seviyesindeki yükselmeye yaptığı katkının kuzey yarımkürede bir eşi yok. Eğer Grönland'da bulunan buzulun tamamı erirse deniz seviyesinin 7 metre kadar yükseleceği biliniyor. Grönland'daki buzulların tamamen erimesi çok uzak görünse bile, NASA'dan buz uzmanı Tom Wagner'a göre bir ya da iki yüzyıl içinde deniz seviyesi 3 metre kadar yükselebilir.

Birçok iklim uzmanının belirttiğine göre sıcaklıklar bilinen tarihin hiçbir noktasında olmadığı kadar hızlı yükseliyor. Bunun sebebinin ise fosil yakıtların kullanılması gibi insani faaliyetlerin olduğu düşünülüyor.

NASA yoğunlaştırılmış iklim araştırmaları kapsamında küresel deniz seviyesinin 23 yıllık uydu kaydını yayınladı. NASA, ölçümlerinin o kadar hassas olduğunu iddia ediyor ki, 40 bin feet yükseklikte uçan bir jet uçağına monte edilmiş madeni paranın düz zeminde oluşturacağı bir tümsek görüntüsünü dahi tespit edebileceklerini söylüyorlar. Toplanan veriler deniz seviyesinin 1992'den beri yaklaşık 7 cm yükseldiğini ortaya koyuyor. Bu kulağa azmış gibi geliyorsa şunu düşünün: Denizdeki her 1 cm'lik yükselme sahillerde 100 cm'lik geri çekilmeye sebep oluyor.  

Güncelleme: 29/08/2015
Kaynak: Brandon Miller, "Expert: We're 'Locked-in' to 3 Feet Sea Level Rise", cnn.com, çev. Tarık Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 27/08/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat