yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

D Vitamini Eksikliği ile MS Hastalığı Arasında İlişki Olduğu Kanıtlandı

Yapılan bir araştırma, D vitamini eksikliğinin doğrudan Multipl Skeleroz(MS) hastalığına neden olduğunu ortaya koydu. Bu buluş halk sağlığına yönelik önemli sonuçlar taşıyor. Çünkü araştırmacılar birçok insanın temel vitamin seviyelerinin yetersiz olduğunu belirtiyor.

Bulgular, sinir liflerinin zarar görmesine yol açan bir öz bağışıklık hastalığı olan MS oranlarının, neden çok az güneşli gün yaşayabilen, Kuzey Avrupa gibi yüksek enlem bölgelerinde daha fazla olduğunu açıklamada yardımcı olabilir. Çünkü D vitamininin ana kaynağı deride kimyasal bir reaksiyonu tetikleyen Güneş ışınlarıdır.

Daha önceki çalışmalar düşük D vitamin seviyeleri ile yüksek MS riski arasındaki ilişkiyi ortaya koymuştu. Ancak şimdi, bilim adamları nedensel bağı kuvvetle işaret eden bir genetik korelasyonu gösterdi. DNA'nın 33.996 bileşenini didik didik arayan bilim adamları genetik kod içinde bir D vitamini kan markeri ile yakından ilişkili olan, dört tane tek -harf varyantı tanımladılar.

Binlerce MS mağduru ve sağlıklı bireyler arasında yapılan bir kıyaslamada daha az biyomarker varyantına sahip olan insanların genetik yapıları ve D vitamini eksikliği arasında bir bağlantı olduğu ortaya çıktı. Genetik yapısı bu şekilde olan insanların içinde MS hastası olanlar diğerlerinin en az iki katıydı.

Kanada'daki McGill Üniveristesinden Dr Brent Richards önderliğindeki araştırmacılar, "Public Library of Science Medicine" dergisinde yayınlanan bir makalede şunları yazdılar:
"D vitamininin nedensel olarak MS hastalığına yatkınlık faktörü olarak tanımlanması, halk sağlığına yönelik sonuçları bakımından önemlidir. Çünkü D vitamini eksikliği oldukça yaygındır ancak D vitamini takviyesi hem nispeten güvenli hem de uygun maliyetlidir. Bu bulguların önemi, hem MS'in orantısız şekilde yüksek oranlarda olduğu hem de D vitamini eksikliğinin fazla olduğu yüksek enlemli ülkelerde daha da artabilir."

Araştırma, D vitamini biyo markeriyle bağlantılı olan genetik varyantların standart sapmasındaki her düşüşün, MS riskini iki katına çıkardığını gösterdi. Bilim adamları bu bulgunun "MS hastalığına yatkınlıkta D vitamininin nedensel rolünü destekleyen güçlü kanıtları" ortaya koyduğunu belirttiler. Ve eklediler:
"Şayet D vitamini yeterli olduğunda multipl skelerozu geciktirebiliyorsa veya önleyebiliyorsa, uzun vadede gerçekleştirilecek daha ileri çalışmalara değecektir."

Güneş ışığı tarafından üretilen D vitamini vücutta bir kan markeri olan 25 hidroksi Vitamin D'ye dönüştürülür. Bu daha sonra vitaminin aktif formu olan ve güçlü bir hormon gibi davranan kalsitriole dönüştürülür. 25-hidroksi-kolekalsiferol düzeyi bir kişinin klinik D vitamini durumunun en iyi göstergesi olarak kabul edilir.

Ingiltere'de yaklaşık 100.000 insanı etkileyen MS, bağışıklık sistemi, sinir liflerini çevreleyen ve yalıtkan bir madde gibi davranan koruyucu miyelin kılıfına saldırdığında oluşur. Hafif karıncalanma hislerinden, tam anlamıyla felce uzanabilen semptomlara yol açan sinir sinyalleri bozulur. Nadir durumlarda bu gelişim süratle ilerler ve hastalık ölümcül olabilir.

Londra'daki the Royal National Orthopaedic Hastanesi'nden Dr. Benjamin Jacobs şöyle diyor:
"Bu çalışma D vitamini eksikliği ile MS arasındaki bağlantının yeni ve önemli kanıtlarını ortaya çıkarıyor. Sonuçlar gösteriyor ki, eğer bir bebek D vitamini eksikliği ile ilişkili genlerle doğmuşsa diğer bebeklere göre, tıpkı bir yetişkinde olduğu gibi, MS hastalığına iki kat daha fazla yatkındırlar. Çünkü D vitamini eksikliği MS'e sebep olabilir veya başka kompleks genetik etkileşimler de buna neden olabilir."

Londra'daki Imperial College'dan bağışıklık uzmanı Prof. Danny Altmann:
"D vitamini nispeten ucuz ve güvenli. Atalarımızın daha ılıman iklimlerde yarı çıplak bir şekilde açık havada dolaşarak ve yağlı balık içeren bir diyetle beslenerek elde ettikleri serum düzeylerine ulaşabilirsek daha sağlıklı olabiliriz. D vitamininin devam eden MS'i tedavi etmesi veya hastalığı tersine çevirmesini ümit etmek aşırı bir beklenti olabilir. Ancak bu çalışma gıda maddelerine günlük D vitamini takviyesinin, halk sağlığı için alınacak tedbir olarak hastalığı yaygın bir şekilde önlemesi bakımından güçlü bir argümandır."

MS Derneği, biyomedikal araştırmanın lideri Dr. Susan Kohlhaas şöyle diyor:
"İngiltere'de 100.000'den fazla insan multipl skleroz hastalığından etkilenmiş durumda. Bu yüzden D vitamini ile ilerleyen MS riski arasındaki potansiyel bağ, çok mühim bir araştırma alanıdır. MS'e neyin sebep olduğu konusunda birçok cevaplanmamış soru var. Dolayısıyla bu geniş kapsamlı çalışma, genetik ve çevresel faktörlerin kompleks yapısını ve çevresel faktörlerin genetiğe neler kattığını daha iyi anlamak açısından heyecan verici bir adımdır."

Güncelleme: 29/10/2015
Kaynak: "Lack of Vitamin D may cause Multiple Sclerosis, Study Finds", theguardian.com, çev. Zilal Önel, yaklasansaat.com, 25/08/2015.

 


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat