yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Pankreastaki Yağı Erit! Tip 2 Diyabetten Kurtul!

Newcastle Üniversitesinden bir grup; Tip 2 diyabete, pankreasta biriken yağın neden olduğunu ortaya çıkardı. Ve kilo kaybı yoluyla pankreastan 1 gramdan daha az miktarda yağ kaybedilmesinin, diyabeti tersine çevirdiği anlaşıldı.

Tip 2 diyabet, kandaki çok fazla glikoza(bir tür şeker) bağlı olarak oluşan uzun dönemli bir hastalıktır.

BARİATRİK(OBEZİTE) CERRAHİSİ

Bir deneyde; Tip 2 diyabetli 18 kişi ve diyabetli olmayan 9 kişinin obezite ameliyatından önce ve sonra, kilosu, pankreastaki yağ seviyeleri ve insülin direnci ölçüldü. Tip 2 diyabetli hastaların pankreasında yüksek seviyede yağ bulunduğu fark edildi.

Çalışmanın katılımcıları, obezite nedeniyle gastrik bypass geçiren kişilerden seçildi ve bu kişiler, operasyondan önce ve operasyondan 8 hafta sonra yine ölçüldüler. Ameliyattan sonra, Tip 2 diyabetli hastalar anında ilacı bıraktılar. Her iki grup da, aynı oranda kilo(vücut ağırlıklarının % 13'ünü) kaybettiler. Diyabetli olmayanlarda pankreastaki yağ miktarında değişiklik olmazken, Tip 2 diyabetli kişilerin yağ seviyeleri normal bir değere düştü.

Bu sonuç; diyabetli pankreastaki fazla yağın, Tip 2 diyabete has bir durum olduğunu gösteriyor ve normal derecede insülin yapımına da engel oluyor. Böylece bu fazlalık yağ giderildiğinde, insülin salgısı normal seviyelere çıkıyor. Ve böylelikle diabetten kurtuluyorlar.

PANKREASTAKİ FAZLA YAĞIN ATILIMI

Newcastle Üniversitesinden ve aynı zamanda Newcastle Hastanesi'nde de çalışan Profesör Taylor:
"Tip 2 diyabetli kişiler kilo verdiğinde, pankreastaki fazla yağın atılması sağlanıyor. Ve pankreasın fonksiyonlarının normale dönmesine neden oluyor. Eğer ne kadar kilo vermeniz gerektiğini soruyorsanız, cevabım; 1 gram! Ancak bu 1 gram, pankreastaki yağ miktarından eksilmeli. Şu anda bunu yapmanın tek yolu, diyet veya cerrahi yoluyla kalori kısıtlamasıdır" dedi.

Tip 2 diyabetle başlayan hastalarda, 8 hafta sonunda pankreas yağ seviyeleri(pankreatik trigliserit) % 1,2 oranda azaldı. Bunu ölçebilmek için özel yöntemlere ihtiyaç vardı ve bu nedenle özel bir MRI taraması geliştirildi.
Ancak diyabetli olmayan hastalarda, pankreastaki yağ seviyelerinde herhangi bir değişiklik olmadı. Bu durum da, pankreastaki yağ artışının, Tip 2 diyabete bağlı olarak gelişen bir durum olduğunu ortaya koyuyor. Tip 2 diyabet olmadan, pankreasta tolere edebilen yağ miktarı kişiden kişiye farklılık gösteriyor.

Tip 2 diyabet, diyet ve sonrasında haplarla kontrol edilen ve ilerleyen bir rahatsızlık olarak biliniyor. Ve bir süre sonra insülin enjeksiyonları da gerekebiliyor. Dünya popülasyonunun % 9'unu etkiliyor. Daha önceleri erişkin yaş hastalığı olarak düşünülen diyabet, şimdilerde gençlerde ve çocuklarda da görülebiliyor. Pankreasın yeterince insülin üretememesine bağlı olarak, kanda çok fazla glikoz bulunmasına neden oluyor.

Profesör Taylor ve ekibinin çalışmasıyla, Tip 2 diyabeti tersine çevirmede kilo kaybının önemi anlaşılıyor. Diyet yoluyla, pankreası tıkayan yağ atılarak, normal insülin salgısının yapılması sağlanabilir.

Güncelleme: 28/12/2015
Kaynak
: "Type 2 Diabetes Reversed by Losing Fat from Pancreas", sciencedaily.com, çev. Ayşe Alp, yaklasansaat.com, 01/12/2015


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat