yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

D vitamini Eksikliği Dönemsel Depresyonu Tetikliyor

Dvitamini eksikliğinin astım, kanser ve kronik ağrıyı arttırdığına ait veriler elde edilmişti. Şimdilerde Georgia Üniversitesindeki araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada ise D vitamini seviyesinin düşük olması, dönemsel psikolojik rahatsızlıklar ile ilişkilendiriliyor. Georgia Üniversitesi Eğitim Fakültesindeki Alan Stewart'ın öncülüğünde çalışan araştırma grubu bulgularını "Tıp Hipotezleri" dergisinde yayımladılar.

Dönemsel psikolojik rahatsızlıklar (DPR) genellikle sonbaharda başlayıp kış ayları boyunca devam eden bir depresyon şeklidir ve Amerikan nüfusunun %10'unu etkisi altına alır. Belirtiler şunlar: hüzün ve endişe duyguları, tükenmişlik, konsantrasyon problemleri, asabiyet, suçluluk ve ümitsizlik duyguları.

DPR'nin kesin nedenleri belirsiz olmasına rağmen çok sayıda araştırma Güneş ışığı yetersizliğinin bu durumu tetiklediğini iddia ediyor. DPR, çok bulutlu veya yüksek rakımlı bölgelerde yaşayan insanlar arasında daha yaygın. DPR durumunu açıklayan bir hipoteze göre daha az Güneş ışığına maruz kalmak insanın ruh halini, uyku düzenini ve hormonlarını düzenleyen biyolojik saatin seyrinde gitmesini engelliyor. Diğer bir teoriye göre güneş ışığı yetersizliği dopamin ve serotonin gibi ruh halini düzenleyen nörotransmitterlerde dengesizliğe sebep olmaktadır.

DPR HAKKINDA KISA BİLGİLER

* DPR'nin başlangıcı genellikle erken yetişkinlik döneminde meydana geliyor.
* DPR hastalarının %75'i kadınlar
* DPR'nin tedavisi için ışık tedavisi ve anti-depresanlar kullanılıyor.

Yapılan son çalışmada, Stewart ve meslektaşları DPR ile bağıntılı olarak yukarıda bahsi geçen teorilerinin hepsinin ardında D vitamini eksikliğinin olabileceğini söylediler.

İlk olarak araştırmacılar vücutta değişkenlik gösteren D vitamini seviyesini değişen mevsimlerle birlikte mevcut Güneş ışığı karşısında ölçümlediler. Stewart şöyle dedi;
"Çalışmalar gösteriyor ki ultraviyole radyasyon ışınlarının maksimuma ulaştığı nokta ile DPR durumunun başlangıcı arasında 8 haftalık bir zaman dilimi var. Bu da gösteriyor ki bu süre içerisinde vücut aldığı ışınlarla D vitaminini işliyor ve kullanıyor. Ayrıca, D vitamini eksikliği ile depresif semptomlar arasında ilişki olması çok mantıklı. Yapılan araştırmalara göre depresyon teşhisi konulan insanlarda yaygın olarak D vitamini eksikliği tespit edildi."

Araştırmanın diğer sonuçlarına göre esmer tendeki insanlar için D vitamini eksikliği daha büyük bir sorun teşkil ediyor. Koyu renkli tene sahip insanlar yüksek oranda D vitamini eksikliği riski taşıyor ve eğer bu kişiler yüksek rakımlı bölgelerde yaşarlarsa daha da fazla ihtimalle DPR durumuna yakalanırlar.

Araştırmacı Kimlin şöyle konuştu:
"Bulgularımıza göre yeterli düzeyde D vitamini mental sağlık için de oldukça önemli. Günde birkaç dakika Güneş ışığına maruz kalmak birçok insanın D vitamini ihtiyacını karşılamak için yeterli gelecektir."

D vitamini ile mental hastalıklar arasındaki bağlantıyı sorgulayan ilk araştırma bu değil. Temmuz ayında yayınlanan başka bir makaleye göre D vitamini eksikliği şizofreni riskini artırıyor. Isfahan Üniversitesi Tıp Fakültesi Doktoru Ahmad Esmaillzadeh ve arkadaşlarının bulgularına göre D vitamini eksikliği olan insanlar normal düzeyde D vitamini olan insanlara göre 2,16 kat daha fazla şizofreni olma ihtimaline sahipler.

Güncelleme: 28/01/2015
Kaynak:
Honor Whiteman, "Researchers link vitamin D deficiency to seasonal affective disorder", medicalnewstoday.com, çev. Furkan Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 07/12/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat