yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

İklim Değişikliği Açlığın Boyutlarını Artıracaktır

ABD hükümeti yayınladığı bir raporda, kontrol altına alınmayan iklim değişikliğinin 175 milyon insanı daha aç bırakabileceği ve Dünya genelinde gıda yetersizliğine yol açabileceği konusunda uyarıyor.

ABD Tarım Bakanlığı’nın yaptığı analize göre, iklim değişikliğinin birçok bölgede gıda üretiminin daha sık kesintiye uğramasına ve genel yiyecek fiyatlarının artmasına neden olacağı tahmin edilmektedir.

Sıcaklık artışı nedeniyle en çok yoksul insanların ve tropikal bölgelerin zarar görmesi bekleniyor, yüksek enlemlerdeki daha soğuk bölgelerde ise tarım kapasitesi artabilir. Ancak 2050'den itibaren, Dünya'da gıda üretimi yapılan tüm bölgelerin, bu durumdan olumsuz şekilde etkileneceği öngörülmektedir.

Raporda belirtilen tahminlere göre, Dünya'daki sera gazı emisyonu ciddi anlamda durdurulmadığı takdirde, sıcaklıklar yaklaşık 4°C artacak ve 2080'e kadar 175 milyon insan daha aç kalacak.

Raporda, 2050'ye kadar gerçekleşmesi beklenen 2 milyar insanlık nüfus artışının, özellikle tüketicilerin talep ettiği gıda türlerinin farklılaşmasına yol açan sosyal ve ekonomik değişikliklerle birleştiğinde tehdidin boyutunu arttıracağı belirtilmiştir.

Bazı bölgelerde mevcut su miktarının azalmasına ve yağış düzeninin değişmesine neden olan sıcaklık artışları gıda üretimini etkileyecek, ayrıca bu yüzyılın sonunda deniz seviyesi 1 metreye kadar yükselebilir ve aşırı sıcaklar gıdaların taşınmasını güçleştirebilir.

Gıda güvencesizliği, Paris İklim Zirvesi'nin önemli bir konusuydu. Bilim insanları konuşmalarında son 40 yıl içerisinde erozyon ve kirlilik nedeniyle Dünya'nın tarıma elverişli topraklarının üçte birinin işlenemez hale geldiğini belirtti.

Raporun eş yazarı ve Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezinden Claudia Tebaldi, çevre kirliliğini azaltmanın hem bu yüzyılda yaşayan insanlar hem de gelecek nesiller için yeterli gıda üretimi açısından çok önemli olduğunu belirtti. Tebaldi, deniz seviyesinin yükselmesinin limanları tahrip edebileceğini ve bunun sonucunda Amerikalıların çok sevdiği kahve, çikolata gibi yiyeceklerin ithalatının zorlaşacağını dile getirdi. Ayrıca, şiddetli hava olayları ve sellerin artması nedeniyle ülkenin karayolu sistemi sürekli tehdit altında olacak.

Yapılan araştırmaya göre, Paris zirvesine katılan liderler, karbon kirliliğini azaltmaya çalışsalar bile, iklim değişikliği bu yüzyılda gıda üretimini zorlaştırmaya devam edecek. Ancak Tibaldi; nüfus artışı, teknolojiden ve sağlık hizmetlerinden yararlanma ve toplumsal eşitsizlik gibi diğer faktörlerin gıda güvencesi üzerinde daha çok etkiye sahip olabileceğini söyledi. Tibaldi:
"Yani yiyecek bulabilsek bile onu alacak paramız yoksa ya da onu güvenli bir şekilde muhafaza edemeyeceksek veya onu işleyecek sağlıklı bir sindirim sistemine sahip değilsek, yiyecek bulabilmemizin pek de bir anlamı yoktur."

Derleyen: Zeynep Güldoğan,
yaklasansaat.com
, 25/12/2015
Kaynaklar:
1) "Climate Change could make 175 million more people go hungry, report says", theguardian.com, 04/12/2015.
2) Eric Galatas, "Global Food System Faces Multiple Threats from Climate Change", publicnewsservice.org, 07/12/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat