yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

Katil Böcek İlaçları Arıları Yok Ediyor!

Arı Bilgilendirme Ortaklığının raporuna göre, 2014 Nisan ayından beri ölen arı kolonilerinin sayısı, daha önceden kaydedilen seviyeye yaklaştı. Amerikalı arı yetiştiricilerine göre, geçen 12 ay boyunca yetiştirilen toplam koloni sayısında %42,1'lik kayıp yaşandı. Bu, kaydedilen en yüksek ikinci yıllık kayıp.

Yıllık kovan kayıpları, eyaletlere göre çeşitlilik gösteriyor. En yüksek oran Oklahoma'da %63,4 iken, en düşük oran Hawaii'de %14 olarak kaydedildi. Geçen kış sezonu boyunca Arı Bilgilendirme Ortaklığı, Eylül 2014 itibariyle Amerika'daki 398,247 koloni yetiştiren, 6128 arıcıdan veri topladılar. Bu, ülkedeki tahmini olarak yetiştirilen 2,74 milyon bal arası kolonilerinin yaklaşık %14,5'una karşılık geliyor.

Kış ölümleri, dokuz yılın ortalama toplam kaybı olan %28,7'den daha az %18,7 olarak kaydedildi. Fakat arılar sadece kışın değil yazın da telef oluyorlar. Nisan'dan Ekim 2014'e kadar yaz koloni ölümleri, kış ölümlerini gölgede bıraktı. Arıcılar 2013 yazı arı kaybı oranı olan %19,8 ile kıyasla %27,4 kayıp olduğunu rapor ettiler.

Arı Bilgilendirme Ortaklığının yayımladığı rapora göre; ticari arı yetiştiricileri, yaz aylarında kış aylarına göre çok daha fazla sayıda kayıp yaşarken, küçük ölçekli arı yetiştiricileri için tersi durum söz konusu olmaktadır. Devam eden arı kolonilerindeki yok olmanın sebepleri henüz tam olarak saptanamazken, besin kaynağını tehlikeye atan arı ölümlerinin en önemli etkenlerinden biri olarak, böcek ilaçları- özellikle de neonikotinoidler- yaygın kabul görmektedir. Diğer nedenler ise kötü beslenme ve zararlılardır.

Yeryüzü Arkadaşları Derneğinden Tiffany Finck-Haynes ise bu konuda şunları ifade ediyor:
"Bal arısı sayılarındaki bu korkunç azalma, geçen yıllardaki sürdürülemez arı kayıplarının tutarlı modeline ekleniyor ve besin sistemimizi tehlikeye atıyor. Bilim ise nettir, şu an hemen harekete geçip bu önemli polen taşıyıcıları arıları, zararlı böcek ilaçlarından korumamız gerekiyor."

Amerikan hükümeti de bunu yapmaya başladı. Çevre Koruma Kurumu 2 Nisan'da, bütün polen taşıyıcıları için risk oluşturan neoniklerin yeni veya ileriki kullanımlarını durdurma kararı aldı. Geçen Ekim ayında, federal tesisler ve araziler için tohumları ve bitkileri, neonikler gibi birinci seviye böcek ilaçları kullanmadan yetiştiren fidanlıklardan alma talimatı verildi.

Georgia Üniversitesinden Keith Delaplane, gözle rahatça görülebilen bal arılarının, kömür madenindeki kanaryalar gibi tarımsal ekosistemimizde kötü şeylerin gerçekleştiğinin habercisi olduğunu söyledi.

Flinck Haynes ise son olarak şunları ekledi:
"Arı sorununun çözümü, mevcut tarım sistemini, böcek ilaçlarına doymuş tek tip ürüne dayanmayan sürdürülebilir tarım sistemlerine değiştirmektir. Amerika'da tarım yapmayı yeniden tasavvur etmeliyiz ve bizler için de arılar için de daha iyi olan organik tarım uygulamalarını teşvik etmeliyiz."

Güncelleme: 25/06/2015
Kaynak: 
Lori Cuthbert, "Bee Die-Offs Second-Highest Ever in Past Year", discovery news, çev. Hatice Öztürk, yaklasansaat.com, 13/05/2015.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat