yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 

Haberler/...

"Arz'da, Hiçbir Canlı ve İki Kanatlı Kuş Yoktur ki, Sizin Benzeriniz Bir 'Ümmet(Toplum)' Olmasın..." [EN'AM(6)/38]

BÜLBÜLLER UZAKTAKİ FIRTINALARI DUYUYOR VE TEDBİR ALIYORLAR

* Kuşlar, fırtınayı 900 km uzaklarındayken hissettiler.
* Tennessee'de bulunan kuşlar, tehlikeden uzaklaşmak için Küba'ya kaçtılar.
* Uzmanlar, kuşların insanın duyma kapasitesinin çok altındaki kötü havayla bağlantılı ses ötesi dalgaları algıladıklarını düşünüyorlar.
* Bilim adamları, bu yeteneğin kuşların iklim değişikliğiyle başa çıkmalarında yardımcı olabileceğini söyledi. Bu senenin başlarında, 84 tornadoyu oluşturan ve 35 kişinin ölümüne sebep olan fırtınanın Tennessee'yi vurmasından iki gün önce kuşlar göç etmişti.

Doğu Tennessee dağlarında yaşayan altın kanatlı bülbüllerin güçlü süper hücre fırtınasının gelmesinden önce üreme alanlarını terk ettikleri fark edildi. Araştırmacılar, bunu iki küçük madeni paradan daha hafif olan bülbüllerin geolocatorları(jeolojik konumlama) sırtlarında taşıyabilip taşıyamayacaklarını test ederken tesadüfen keşfetti.

Büyük bir fırtınanın çıkmasıyla, plansız göçün bir parçası olarak kuşların henüz ulaştıkları üreme alanlarını terk ettikleri görüldü. Kuşlar, fırtınayı 900 km uzaklarındayken hissederek Küba'ya kaçtılar. Daha sonra, fırtına geçince geri döndüler. Bülbüller, ölümcül fırtınalardan kurtulabilmek için yalnızca beş günde tam 1500 km yol kat ettiler.

Kaliforniya Berkeley Üniversitesinden Dr. Henry Streby:
"En ilginç sonuç, kuşların bölgeyi fırtınanın gelmesinden çok önce terk etmeleriydi" diye belirtti.

Aynı zamanda, meteoroloji uzmanları The Weather Channel televizyonuna fırtına onlara doğru geldiğinde kuşların çoktan toplandığını ve bölgeyi terk ediyor olduklarını anlattı. Dr. Streby ve çalışma arkadaşları, kuşların fırtınanın gelmesinden 24 saatten daha önce üreme alanlarından kaçtıklarını tespit ettiler. Araştırmacılar, kuşların bunu insanın duyma kapasitesinin çok altındaki kötü havayla bağlantılı ses ötesi dalgaları algılayarak yaptıklarını düşünüyorlar. Dr. Streby:

"Meteoroloji uzmanları ve fizikçiler, tornado oluşturan fırtınaların binlerce kilometre uzağa kadar yayılabilen çok güçlü ses ötesi dalgalar oluşturduğunu yıllardır biliyorlar. Kuşlar başka bir belirti de bulabilirler, ancak şiddetli fırtınaların oluşturduğu ses ötesi dalgalar, kuşların duymaya en hassas oldukları frekansta yayılıyor" dedi.

Current Biology dergisinde yayınlanan araştırma sonuçları, yıllık göç rotasını izleyen kuşların şartlar gerektirdiğinde, yılın başka zamanlarında plansız olarak da göç edebileceklerini gösteriyor. Dr. Streby.

"Şiddetli başka bir tornadonun çıkmasını istediğimi söyleyemem, ancak bu sefer ne tür beklenmedik şeyler olacağını görmek isterim" diye ekledi.

İNEKLER VE YAVRULARI ARASINDAKİ SESLİ İLETİŞİM TESBİT EDİLDİ

İnekler çıkardıkları seslerle ne demek isterler? İngiltere'de bilim adamları, inekler ve buzağıları arasındaki "konuşmaları" gizlice dinleyerek bu soruya cevap aradılar ve çıkardıkları seslerin sandığımızdan çok daha fazla anlam taşıdığını keşfettiler.

İneklerin çıkardıkları seslerle ilgili yeni bir araştırmanın eş yazarı ve Queen Mary Londra Üniversitesinde öğretim üyesi olan Dr. Alan McElligott;
"Sığırların çıkardıkları karmaşık sesler, en iyi ve en yeni teknikler kullanılarak ilk kez incelendi. Elde ettiğimiz sonuçlar, sığırların ses kayıtlarını incelememiz için mükemmel bir dayanak sağladı." dedi.

Bilim adamları, Radcliffe-on-Trent, Nottinghamshire'da bir çiftlikte açık alanda yemlenen iki sığır sürüsünün çıkardığı sesleri 10 ay boyunca dijital olarak kaydettiler. Daha sonra, araştırmacılar birkaç ay boyunca verilerin akustik ve istatistiksel analizi üzerine çalıştılar. İneklerin buzağılarıyla ilişkilerinde iki farklı ses çıkardıkları fark edildi. İneklerin buzağıları yakınındayken oldukça düşük frekanslı sesler ve uzağındayken yüksek frekanslı sesler çıkartmaları dikkat çekti. Buzağılar, analarından ayrı kaldıklarında ve emmek istediklerinde tek tip ses çıkarıyorlar.

İngiltere Nottingham Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesinde araştırmayı yöneten Dr. Mónica Padilla de la Torre:
"Araştırma, ana ve yavru sığırların seslerinin kendilerine özgü olduğunu, yani her buzağı ve ineğin kendilerine has sesler çıkardıklarını gösteriyor" diye belirtti.

İnek-buzağı ikilisinin kendilerine özgü seslerinin olması düşüncesi bazı çiftçiler için yeni değil. Lincolnshire'da büyükbaş hayvan yetiştiren James Bourne, BBC'ye:
"Bir buzağı, elbette anasını diğer ineklerden ayırt edebilir. İnekler, bir sıkıntı olmadığında ve sakin olduklarında buzağısına adeta konuşurmuş gibi oldukça alçak bir sesle böğürür. Sıkıntılı olduklarında, yani buzağısını kaybettiğinde veya buzağısından ayrıldığında ise çok daha yüksek bir sesle böğürür" şeklinde konuştu.

Güncelleme: 24/01/2015

Derleyen: Zeynep Güldoğan,
yaklasansaat.com

Kaynaklar:
1) Ellie Zolfagharifard, "Birds can warn us of bad weather: Warblers 'heard' storms approaching two days before they hit", dailymail.co.uk, 18/12/2014.
2) Jacqueline Howard, "Cows' Moos Carry A Lot More Meaning Than You Ever Imagined", huffingtonpost.com, 18/12/2014.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat